Google Classroom Mobil Uygulama ile Level Atladı!

2 0

Konu Google ve Google’ın eğitim alanındaki uygulamları olunca sıklıkla bir güncellemeden bahsetmek mümkün. “Eskiden…” ile başlayan cümleler artık zihinlerde oluşturduğu zaman kavramını kısaltıyor!

Zamandan ve yerden bağımsız, işbirlikçi çalışmayı destekleyen ve maliyeti olmayan Google Uygulamalarını kullanan eğitim kurumlarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun yanında Google Okulu (Google Apps for Education)  olan kurumlar ise Google’ın özellikle okullara yönelik geliştirdiği öğretmen, öğrenci ve veli işbirliğini de sağlayacak uygulamlarından faydalanma fırsatı bulmaktadır.

Bunlardan şüphesiz en önemlisi Google Classroom‘dur. Bu yeni yazımda önemli güncellemelerden bahsedeceğim ve eminim ki kurumlarını Google Okulu yapmak isteyen ama kararsız olanları da ikna edeceğim. Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu gerçekten önemli bir atılım.

2015 e adım attığımız bu günlerde Google’dan belki de tüm eğitim sektörüne bu yılın yeniliklerle geçeceğine işaret eden bir sürpriz geldi. Google Classroom’un artık mobil (Android & İOS) cihazlar için  bir uygulaması geliştirildi ve bu özellikle öğrencilerin işine yarayacak son derece kullanışlı bir uygulama!

NOT: Şimdilik mobil uygulama mağazalarından “Google Classroom” araması yaparak  bu uygulamayı bulamıyorsunuz. Bunun yerine aşağıda linkini paylaştığım sayfadan mobil cihazınızın türüne göre yükleme yapabilirsiniz.

http://googleforeducation.blogspot.nl/2015/01/A-Classroom-mobile-app-and-new-teacher-goodies.html

(Önemli bir uyarıda daha bulunmak isterim Android cihazlar için geliştirilen “Google Classroom” henüz Türkiyede “Google Play Store”dan yüklenememektedir. İnanıyorum ki yakın bir zamanda bu engel ortadan kalkacaktır.)

Mobil Uygulama ile Öğrenci Gözünden Google Classroom: 

IMG_0631

 

Öğrenci mobil cihazı ile Google Classroom’a giriş yaptığında masaüstü arayüzünde olduğu gibi kayıtlı bulunduğu bütün sınıfları görebilmektedir. Bunun yanında sol üst köşede yer alan ana menüye tıkladığında Ödevler (Assignments), Kayıtlı olduğu sınıflar, onu otomatik olarak Google Drive’a yönlendirecek deposu olan Classrrom Folders, Ayarlar (Settings), Geri bildirim ve Yardım gibi seçeneklerin bulunduğu bir menüye giriş yapabilmektedir.

 

 

 

IMG_0647

 

 

Öğrenci yukarda görünen Assignments seçeneği yeni bir pencereye yönlendirilir. Bu pencerede bitirilen (DONE) veya henüz yapılmamış (TO-DO) şekilde kategorize edilmiş iki tür ödev listesi görülebilmektedir.

 

 

IMG_0640

 

 

Henüz yapmadığı listeden bir ödevini seçer. Bu seçim ile karşısına yine iki bölümden oluşan bir sayfa açılır. Ödevle ilgili genel bilgilerin bulunduğu İnstructions ve çalışma materyallerini yükleyeceği Your Work.

 

 

 

 

IMG_0641

 

 

Your Work seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencerede ödev materyallerini ekleyebiliyorlar.

 

 

 

 

 

IMG_0642

 

 

Bu uygulamanın öğrencilere kazandırdığı en önemli avantajlardan biri mobil cihazlarıyla çekebilecekleri fotoğrafları ödevlerine ekleyebilmeleridir. Yeni hazırlayacakları bir materyali ise Google Döküman, Google Slayts veya bir E_tablo ile hazırlayabilirler.

Ayrıca bugüne kadar yapabildikleri gibi hazır olarak bulununan bir kaynağı cihazlarının albümünden, Google Drive’dan veya URL adresi ile  ekleyebilmektedirler.

 

 

IMG_0643

 

 

Öne çıkan en önemli özellik fotoğraf çekmek olduğundan nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Yukardaki pencereden Take Photo seçeneği ile fotoğraf makinesine yönlendirilirler ve istedikleri bir görüntüyü yakalayıp materyali ödevlerine ekleyebilirler.

 

 

 

IMG_0644

 

 

 

Ödevi tamamladıktan sonra “TURN IN” butonu ile ödevi öğretmene teslim etmiş olurlar.

 

 

 

 

 

IMG_0651

 

Peki ya değerlendirme?

Öğretmen ödevi değerlendirdiğinde öğrencinin mobil uygulamasında yanda görüldüğü gibi değerlendirme notu ve varsa öğretmenin öğrenciye yazdığı yorum görülebilmektedir.

 

 

 

 

Google Classroom’un Masaüstü Uygulama Arayüzündeki Yenilikler (Öğretmen Gözüyle): 

Ekran_Resmi_2015-01-15_01_26_19

Bir öğretmen olarak öğrencilerinize verdiğiniz ödevleri sizler de seçiminiz sonucunda “Henüz İncelenmemiş Olanlar” ve “İncelenenler” olarak listelenmiş haliyde görebiliyorsunuz.

Ekran_Resmi_2015-01-15_01_26_39

 

Ayrıca artık oluşturduğunuz bir sınıfı “Arşiv”leyebiliyorsunuz. Bunu okuduğunuzda önümüzdeki yıl için aklınıza yeni fikirler geldiğine eminim.

 

 

Sitemizdeki Google Classroom Yazıları:

Dalida EKBENLİ @DalidaEkbenli

Muhammed Resul Ertuğrul @mertugrul_tech

 

Öne çıkan görsel-Kaynakça: http://cdn01.androidauthority.net/wp-content/uploads/2015/01/Google-Classroom-710×426.jpg

 

2 Yorum Yapıldı
  1. Caner Diyor ki:

    Türkiye’de Google Apps For Education kullanan kurumlar hangileri acaba?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.