Google Classroom – Öğretmeye daha fazla zaman ayırın!

2 15.224

“Eğitim araçları basit ve kullanımı kolay olmalıdır ve öğrenme ve öğretme sürecinde öğrenci ve öğretmene zaman kazandırmalıdır.” felsefesiyle hazırlanan Google Classroom ,

Google Apps eğitim sürümünün öğrenme yönetim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Google drive ve gmail ile birlikte çalışacak olan Google Classroom,  öğretmenlerin kolayca ödev verip düzenlemesini, verimli bir şekilde geri bildirim sağlamasını  ve öğrencileriyle kolayca iletişim kurmasını sağlıyor.Ayrıca öğrencilerin, çalışmalarını düzenlemelerine, ödevlerini teslim etmelerine, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iletişim kurup iş birlikçi çalışmalar ortaya çıkarmalarına imkan veriyor.

Google Classroom otomatik olarak oluşturduğu sınıf, ödev ve içerik klasörleri ile öğrenci ve öğretmen belgelerinin kullanıcıların google drive hesapları üzerinde düzenli bir şekilde depolanmasında öğrenci ve öğretmenlere kolaylıklar sunuyor.

Google Classroom Arayüzü

1

Google Classroom’a  öğretmen olarak giriş yaptıktan sonra üst kısımda görmüş olduğunuz kullanımı gayet basit bir ekran ile karşılaşıyorsunuz. Bu alanda açmış olduğunuz dersler listelenmektedir. Her dersin sağ üst köşesinde 1 no’lu alandaki menüde dersi yeniden adlandırma ve silme seçenekleri bulunmaktadır.

Ders simgesinin sağ alt köşesinde 2 no’lu alanda bir klasör simgesi bulunmaktadır. Bu simgeye tıklayarak o ders için oluşturulmuş olan klasöre ulaşabilirsiniz. Oluşturulan her ders için Google drive hesabınızda Classroom klasörü adı altında bir klasör oluşturulur. Bu klasör içerisinde ders ile ilgili dökümanlar, öğrencilere yollanan ödevler ve öğrencilerden gelen ödevler depolanmaktadır.

Yeni Ders Oluşturma

2

Yeni ders oluşturmak için sayfanın sağ üst kısmında bulunan artı işaretine tıklayarak “Create class” ı seçerek yeni ders oluşturabilirsiniz.

3

Dersinizi oluşturduktan sonra yukarıdaki sayfa karşınıza gelecektir. Bu sayfa 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm stream olarak adlandırılır ve bu bölümde ders ile ilgili olan duyurular, ödevler ve öğrencilerin derse kayıt olmaları için gerekli olan sınıf kodu bulunur.

İkinci bölüm students bölümüdür. Bu bölüm derse kayıtlı olan öğrencilerinizin listelendiği sayfadır.

4

Bu sayfadan öğrenci ekleme, çıkarma ve davet etme gibi işlemleri yapabilirsiniz. Öğrenci ekleme işlemi iki şekilde yapılabilir. Birincisi, Add Students butonuna tıklayarak kişiler listenizden öğrencilerinizi seçip ekleyebilirsiniz.

5

İkinci yöntem ise sınıf kodu dağıtarak öğrencilerinizin derse kayıt olmalarını sağlayabilirsiniz. Öğrencileriniz kodu kullanarak dersinize kayıt olabilirler. Sınıf kodunu ana sayfadan veya Students sayfasının sağ üst köşesinden bulabilirsiniz.

Önemli Not : Öğrencilerinizin Google Classroom’dan faydalanabilmeleri için mutlaka okulun Google Apps for Education mail hesabına sahip olmaları gerekmektedir. Kendi gmail adresleri ile sisteme kayıt olamamaktadırlar.

Google Classroom’da Duyuru Oluşturma

6

Öğrencilerinize dersleriniz ile ilgili duyurular yaparak dersiniz hakkındaki değişikliklerden anlık olarak haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz. Duyuru eklemek için Stream sayfası altında bulunan Announcement seçeneği seçilir. Yukarıdaki resimde bulunan duyuru ekleme alanı açılır, bu alana duyuru girilir. İsterseniz duyurularınız ile birlikte bilgisayarınızda bulunan bir dosyayı, drive hesabınızda bulunan bir dosyayı, Youtube’dan bir videoyu veya herhangi bir web linkini duyurunuza ekleyerek öğrencileriniz ile paylaşabilirsiniz.

Google Classroom’da Ödev Oluşturma

7

Google Classroom’da ödev oluşturmak için Stream sayfasında bulunan Assignment seçeneğine tıkladığınızda ödev ekleme alanı açılacaktır. Bu alana ödevin başlığı, açıklaması ve son teslim tarihi girilir. Ödevinize ek olarak bilgisayarınızda bulunan bir dosyayı, drive hesabınızda bulunan bir dosyayı, Youtube’dan bir videoyu veya herhangi bir web linkini ekleyebilirsiniz.

Duyurulara ve ödevlere ekleyeceğiniz Google dokümanlar için Google Classroom 3 farklı paylaşım seçeneği sunmaktadır. Bunlar;

8

Student can view file : Öğrenciler eklediğiniz dosyayı sadece görüntüleyebilir.

Student can edit file : Öğrenciler, eklediğiniz dosya üzerinde değişiklik yapabilirler. Grup çalışmaları ve iş birlikçi öğrenme etkinlikleri tasarlamak istediğinizde bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Make a copy for each student: Bu seçenekte herbir öğrenci için bir kopya oluşturulur ve öğrenciler bu dosyalar üzerinde çalışarak kendi çalışmalarını oluştururlar. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi öğrencinin adı, soyadı ve belgeyi düzenleme tarihi otomatik olarak sayfanın sağ üst köşesinde yer alır. Öğrenci çalışmasını tamamladıktan sonra sayfanın sağ üst kısmında bulunan Turn In butonuna basarak ödevlerini göndermiş olurlar. Öğrencilerin oluşturduğu ödevler, ödev adı ve öğrenci ismi ile otomatik olarak adlandırılır. Bu şekilde dosya isimlerindeki karmaşıklığın önüne geçilmiş olur.

9

 

10

Ödeviniz eklendikten sonra akış sayfasındaki görüntüsü yukarıdaki resimde görülmektedir, ödevinizin üzerinde kaç öğrenciye gönderildiği ve kaç öğrencinin ödevini yapıp, teslim ettiği anlık olarak takip edilebilmektedir. Ödevin üzerine tıkladığımızda tüm öğrencilerden gelen ödevlerin listelendiği sayfaya ulaşırız.

11

Bu sayfada öğrenci isimleri üzerine tıkladığınızda öğrencinizin yolladığı ödev ve ödev hakkında yaptığı yorumlara veya sorulan sorulara ulaşabilirsiniz. Ödevi notlandırmak için sayfanın sağ üst köşesinde bulunan No grade butona basarak ödeve not verilir ve sayfanın sol üst köşesindeki Return butonuna basılır. Bu butona basıldıktan sonra öğrenciye geri dönüt vereceğimiz alan açılır, bu alana ödev hakkındaki geri dönütü yazıp öğrenciye yollamış olursunuz.

12

Öğrenciler Ödevlerini Nasıl Gönderecekler?

13

Öğrenciler ödevlerini görüntülemek için Google Classroom’da kayıtlı oldukları derse giriş yaparak ödevlerine ulaşabilirler. Ödevler dersin akış sayfasında yer almaktadır. Öğrenciler; ödevin üzerine tıklayarak ödevin ayrıntılarına ve ödev gönderim seçeneklerine ulaşabilirler.

14

Bu alanda öğrenciler ödev eklemek için iki seçenekle karşılaşırlar birincisi “Add” butonuna tıklayarak bilgisayarlarında olan bir dosyayı, google drive klasöründe bulunan bir dosyayı veya bir web linkini ekleyebilirler. İkincisi “Create” butonuna tıklayıp Google dökümanları kullanarak öğrenciler ödevlerini hazırlayabilmektedirler. Create butonuna tıklayarak oluşturulan dosyalar otomatik olarak ödevin adı ve öğrenci ismiyle isimlendirilir ve dersin klasörüne kaydedilir. Ödev tamamlandıktan sonra sayfanın sağ üst kısmında bulanan “Turn In” butonuna tıklayarak ödev gönderilmiş olur. Ödev gönderim alanın alt kısmında bulunan yorum alanı ile öğrenciler ders öğretmenine ödev ile ilgili sorular yöneltebilmektedir.

Google classroom, kullanıcılarına sunduğu imkanlar, kullanım kolaylığı ve gelecekte eklenecek olan yeni bir çok özellik ile bir çok okulun, üniversitenin tercih edeceği bir öğrenme yönetim sistemi olacağa benziyor.

Not : Bu yazıda kullanılan ekran görüntüleri aşağıdaki videolardan alınmıştır.

www.youtube.com/watch?v=K26iyyQMp_g

www.youtube.com/watch?v=zI3uzpbkv98

2 Yorum Yapıldı
  1. […] Bu hafta yazıma bir soruyla başlamak istiyorum. Sizce sosyal medya eğitim aracı olarak kullanılabilir mi? Facebook, Twitter gibi sosyal ağları sıkça kullanıyoruz. Bu ortamları zaman zaman eğitim amaçlı da kullandığımız olmuştur; fakat sosyal medya kullanımı gençlerde bağımlılık noktasına geldiği için özellikle ailelerin korkulu rüyası oldu. Çocuklarını bu ağlardan uzak tutmaya çalışıyorlar. Aileler ve gençler hatta öğretmenler bu konuda bilinçlendirilirse ancak, bu ağlar bir eğitim aracı olur ve eğitime çok büyük katkıları olabilir; fakat bu sosyal ağların eğitim dışında da çok fazla işlevi olduğu göz ardı edilemez ve bu yüzden de sadece bunları kullandırarak yüksek verim almak zor olabilir. Benim bu haftaki asıl amacım: tamamen eğitsel amaçlı tasarlanmış sosyal ağları sizlere tanıtmak. Beyaz pano, Edmodo, Thinkbinder gibi ağlar sosyal medyanın gücünü eğitim ve öğretim ortamında kullanmamıza imkân sağlar. Son olarak da Google for edu’dan bir uygulama geldi. Google classroom isimli bu uygulama bu üç sosyal ağ ile benzer özellikleri barındırıyor. Bu uygulamalar sayesinde öğretmenler öğrencilere mail yerine bunların üzerinden mesajlar yazabiliyor, quizler oluşturabiliyor, ders dokümanları paylaşabiliyorlar. Öğrenme sadece sınıf ortamında değil her zaman ve mekanda olabiliyor. Zaten sosyal medya kullanımına meyilli olan gençler ders kapsamında böyle sosyal ağları kullanmaya teşvik edilirse derslere ilgileri artacaktır. Beyaz pano, Edmodo, Thinkbinder ağlarının kullanım özelliklerini merak edenler için yazı ve içerisindeki videolar için tıklayınız. Ayrıca, Google Classsroom için tıklayınız. […]

  2. […] Bu hafta sizlere google classroom nedir ve faydaları nelerdir, bunları açıklamaya çalışacağım.” Eğitim araçları basit ve kullanımı kolay olmalıdır ve öğrenme ve öğretme sürecinde öğrenci ve öğretmene zaman kazandırmalıdır.” felsefesiyle hazırlanan Google classroom, okullarda öğrenciler ve öğretmenler arasında iletişimi daha kolay hale getirebilmek için oluşturulmuş bir uygulamadır. Google classroom öğretmen ve öğrencilerin çalışmalarına kolaylık sağlamak ve hız kazandırmak için G mail, Google Dokümanlar ve google drive ile çalışabilir bir yapıda hazırlanmış. Öğretmenler ve öğrenciler  için bu uygulamanın pek çok faydaları vardır. Örnek verecek olursak, öğretmenler ve öğrenciler Google classroom sayesinde çalışmalarını düzenleyip, paylaşabilir. Ayrıca, öğretmenler öğrencileri ile notlar paylaşabiliyor ve  öğrencilerine ödev verebilir. Bu uygulama ile ekstra bir çalışma yapmadan, zaman ayırmadan yıl boyunca bir arşiv oluşturmuş olursunuz. Öğrencileriniz ise bir portfolyo elde etmiş olurlar. Ve bu uygulamanın bahsedemediğim  daha bir sürü avantajları vardır. Bende bu uygulamayı eğer gittiğiniz okuldaki öğrencilerin imkanı varsa kullanmanızı tavsiye ederim. Gerçekten hem öğrenci hem de öğretmenlerimiz için özellikle  zaman kazanımı açısından çok güzel bir uygulama. Eğer bu uygulamayı nasıl kullanabileceğinizi merak ediyorsanız lütfen bu linke tıklayınız. […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.