Google Classroom Kapılarını Velilere Açıyor!

0 454

Okullarımızda seminer dönemi başladı ve yeni döneme heyecanla hazırlanıyoruz!

Google’ın Eğitim ekibi her sene olduğu şekilde okulların açılmasına sayılı günler kala bize güzel sürprizler yapmaya devam ediyor! Bu sürprizlerden en çok beklenileni velilere Google Classroom’un kapılarının açılmasıydı.

Veliler Google Classroom’a öğrenciler gibi bağlanamasa da e-posta adreslerine dersler ve ödevlerle ilgili düzenli olarak bilgilendirme bültenleri alabiliyorlar.

Peki nasıl?

Öncelikle okulunuza ait Google Eğitim Uygulamaları panelinde Google Classroom’un “veli erişim” özelliğinin aşağıdaki şekilde açık olması gerekiyor. K12 okullar için bu seçenek otomatik olarak tanımlı bir biçimde geliyor ama edu uzantısına sahip üniversiteler için aşağıdaki panelden aktive etmek gerekiyor.

Google ClassroomBu menüde iki seçenek mevcut. Eğer birinci seçenek olan “Doğrulanmış tüm öğretmenler” seçilirse öğretmenler derslerine kayıtlı öğrenciler için bir ya da birden fazla ebeveyn (vasi olarak geçiyor) atayabiliyorlar. Eğer ikinci seçenek seçilir ise okulunuzun IT bölümü küçük bir programlama ile tüm öğrencileriniz için merkezi olarak ebeveyn ataması yapabiliyor. Detaylarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://support.google.com/edu/classroom/answer/7017326?hl=en

Bu yazımızda birinci seçeneği uygulayarak dersinize kayıtlı öğrenciler için adım adım ebeveyn atamasını göstereceğiz:

  1. Öncelikle kursumuzu açıyoruz ve menüden öğrenciler sekmesine gidiyoruz
    Google Classroom
  2. Bu kısma veli e-posta adresini yazıyoruz. (Sadece gmail adreslerine gönderim yapabilirsiniz) Anne ve baba olarak iki e-posta adresi de ekleyebilirsiniz. E-posta adresini girdiğinizde Google Classroom aşağıdaki şekilde bir pencere karşınıza getirerek diğer sınıflarınız için de aynı işlemi yapmak ister misiniz? diye soracaktır. Onaylamayı unutmayın!

Google Classroom

  1. Velilerinizin e-posta özetlerini alabilmeleri için kendilerine gelen e-postaları açıp, doğrulamaları gereklidir. Velilerinize bilgi verirken bu noktayı önemle hatırlatmayı unutmayın.

Google Classroom

Bu aşamada velilerinize günlük ya da haftalık e-posta almak isteyip istemediklerine yönelik bir soru da gelecektir. Velilerin yoğunluğuna göre günlük ya da haftalık olarak takip etmelerini önerebilirsiniz.

Google Classroom

İşlem bu kadar! Peki veli e-posta içeriğinde ne olacak?

Veliler yaptığınız duyuruları, sorduğunuz soruları ve ödevleri görebilir. Böylece velileriniz direkt olarak kursunuza dahil olmasalar da ders akışını ve ödevleri takip edebilirler. Google zamanı geçen ödevleri kırmızı ile göstermeyi de ihmal etmemiş!

 

Google Classroom ekibi bizlerin geri bildirimlerini bekliyor. Her zaman olduğu şekilde bir sorunuz olduğunda bizlere iletebilir ya da Google’ın kendi geri bildirim aracını (ekranın sol alt köşesindeki soru işareti) kullanarak soru ve isteklerinizi paylaşabilirsiniz.

 

Hepinize sağlıklı, güzel ve başarılı bir akademik yıl dileriz!

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.