Google Classroom Yaz Tatilinden Hediyeler ile Döndü!

0 202

Öğretmenler olarak uzun bir yaz tatilini geride bıraktık ve toparladığımız enerji ile birçoğumuz okullarında seminer dönemine başladı bile. Şanslıyız ki bizler tatil yapıp deniz, kum ve güneşin tadını çıkarırken geçen yıla damgasını vuran Google Classroom sıcak yaz günlerinde durmadan çalışmış ve biz eğitimcilerden topladığı geri bildirimleri dikkate alarak tam da ihtiyacımız olan özellikler ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Yeni eklenen özellikler önümüzdeki aydan itibaren tüm GAFE (Google Apps For Education) okullarında kullanılabilecek. Sabırsızlandığınızı ve ‘’Artık hadi! Bu özellikler nedir? Anlat bakalım.’’ dediğiniz duyar gibiyim. Hadi başlayalım….

Tartışma ortamları ile öğrencileriniz arasında etkileşimini sağlayın!

Google Classroom’a eklenen soru&cevap ve tartışma özelliği ile artık sınıf akışınızda tartışma ortamları oluşturup öğrencileriniz arasında etkileşimi sağlayabilirsiniz. Ders akışında sorular yayınlayarak öğrencilerinizin bu sorulara cevap vermesini ve arkadaşlarının cevaplarına yorum yapmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer isterseniz bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz..

Örneğin; bir edebiyat öğretmeni Divan edebiyatı ile ilgili bir video paylaşıp cevap kısmında öğrencilerinin Divan edebiyatının özelliklerini tartışmasını isteyebilir. Bu soru cevap özelliği sayesinde başlatılan tartışma ortamı ile gün içerisinde anlatılan dersin hedefine ulaşıp ulaşmadığı da kolayca öğrenilebilir.

gorsel1

Daha Önceki Gönderilerinizi Tekrar Kullanın

Geçen yıl Google Classroom ile yönettiğiniz derslerinizin iyi gittiğini düşünüyorsanız, bu derslerde yayınladığınız duyuruları, ödevleri tekrardan oluşturmanıza gerek kalmadan ‘’yeniden kullan’’ özelliği ile istediğiniz bir derste tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken ‘’yeniden kullan’’ butonuna tıklayarak kopyalamak istediğiniz gönderiyi seçmek ve yeni sınıfınız için güncellemek.

gorsel3

 

Google Takvim Entegrasyonu

Önümüzdeki günlerde, Google Classroom’da bulunan her bir dersiniz için bir takvim otomatik olarak Google Takvimi’nizde oluşturulacak. Son teslim tarihi bulunan bütün ödevler bu takvime otomatik olarak işlenecek ve teslim tarihine kadar sınıfın takviminde kalacak. Sınıf takvimini ister Google Classroom üzerinden ister Google Takvim üzerinden takip edebileceksiniz. Ayrıca manuel olarak sınıf takvimine okul gezileri ve sınav tarihleri gibi günleri de ekleyebilme şansına sahip olacaksınız.

gorsel2

Kullanıcıların talep ettikleri diğer küçük değişiklikler;

  • Eski Gönderileri Sınıf Akışının Başına Taşıma : Sınıf akışınızda daha önce yayınladığınız ancak öğrencileriniz için bulunması zor hale gelen gönderilerinizi artık sınıf akışınızın en başına taşıyabileceksiniz.
  • Opsiyonel Son Teslim Tarihi : Artık Google Classroom’da son teslim tarihi eklemeden ödev verebileceksiniz.
  • Gönderiye Google Form Ekleme : Birçok öğretmen sınıfında Google Formu test, quiz ve anket yapmak için kullanıyor. Önümüzdeki günlerde gönderilerinize Google Formları ekleyebileceksiniz. Ayrıca gönderide oluşan link ile forma verilen cevapları kolaylıkla görüntüleyebileceksiniz.

Google Classroom öğretmenlerden topladığı geri bildirimler ile onların eğitime daha fazla zaman ayırmaları için çalışmaya devam edeceğe benziyor. Kim bilir önümüzdeki ay saydıklarımızın dışında sürpriz özellikler ile karşımızda olur….

Kaynak

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.