Google Classroom’a bir Öğretmen Gözüyle Bakmak…

1 374

Google Classroom artık Google Apps for Education olan tüm okullarda hizmete açılmışken bir öğretmen gözüyle bu uygulamayı değerlendirmek ve paylaşmak istedim.

2014-2015 eğitim-öğretim yılı başlarken tüm meslektaşlarıma faydalı olacağına inandığım bir Google Hizmeti bizleri bekliyor. Aslında bakarsak bu uygulamayı kullanmak için Google, kurumların Google Apps for Education olmasına da  zemin hazırlamış oluyor.

İşe bir sınıf oluşturmakla başladım.

deeeers

 

Burada gördüğünüz gibi oluşturduğum sınıf artık atadığım tüm öğrencilerime açık. Sınıfa öğrenci atamayı ister maille davet ederek, isterseniz de sınıf kodunu onlara ileterek yapabilirsiniz. Ayrıca görülen klasör simgesi Drive’ınıza açılan otomatik bir klasör anlamına gelmektedir.

 

10

 

11

12

Bunun avantajları neler mi? 

Bir öğretmenseniz, ki bir de farklı seviyelerde derse giren bir öğretmenseniz elinizde biriken dosyaları, ders planlarını, ders materyallerini sürekli sınıflandırmak gerektiğini bilirsiniz. Bunu periyodik olarak yapmazsanız kısa sürede işin kontrolden çıktığına da  şahit olmuşsunuzdur. Artık Google Classroomla gördüğünüz gibi böyle bir iş için ekstra zaman ayırmanıza gerek yok. 🙂

Peki sınıfta neler mi yapabilirsiniz?

dfgrfdgjghl

  • Öğrencilerinize ödevler verebilir ve alabilirsiniz.
  • Ödevlerin tarihini sizler belirleyebilirsiniz.
  • Öğrencilerinizin ödev yapıp yapmadığını takip edebilirsiniz.
  • Sınıfa herhangi bir  materyal eklemek sistemin “Drive”ınızla senkronize çalışmasından ötürü oldukça kolay.

NOT: Buradan yola çıkarak “Drive”ınızla senkronize çalışan Web 2.0 araçlarıyla (Educreations, Desmos,..) oluşturduğunuz materyaller de otomatik olarak sınıfınıza yüklenebilir durumda.

  • Öğrencilerinizi değerlendirebilirsiniz.
  • “Yorumlar” seçeneği ile sınıfınızı motive edebilir ve geri bildirimler verebilir veya duyurular yapabilirsiniz.
  • Siz herhangi bir ekstra çalışma yapmadan, zaman ayırmadan yıl boyunca bir arşiv oluşturmuş olursunuz. Öğrencileriniz ise bir portfolyo elde etmiş olurlar.

Her geçen gün sisteme güncellemeler yapılmaktadır. Kanımca Google Classroom bir LMS (Learning Management System) olma yolunda ilerlemektedir.

fotoğraf

Bugün Google Classroom’u yolculuk sırasında kullanmam gerekti. Her zaman olduğu gibi problem yaşamadan telefonumla açıp çalışabildim. Zamandan ve yerden bağımsız çalışabilmek  biz öğretmenlerin ihtiyacı hele bir de sınıfınızı yönetmek artık parmaklarınızın ucun
da. Tıpkı iyi bir oyun kurucu gibi….

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum Yapıldı

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.