Google Drive iPad uygulamasındaki değişiklikler

0 191

Google radikal bir karar vererek 1 Mayıs tarihinden itibaren Google Drive uygulamasının içerisinde bulunan “Sheets” ve “Docs” ürünleri için iki ayrı uygulama duyurdu.

Eğer iPadlerinizde son güncellemeyi yaptıysanız artık bu dokümanları Google Drive uygulaması içerisinden değiştiremeyeceksiniz.

Özellikle iPad ile eğitim veren okulların bu konuya hazırlıklı olmaları gerekiyor. Pazartesi günü öğrencilerinizden bazıları daha önce Google Drive üzerinden değiştirebildikleri dokümanları artık değiştiremiyorsa uygulamayı güncellemişlerdir. Bu durumda cihazlarına App Store’dan “Google Sheets” ve “Google Docs”u kurmaları gerekiyor. Internet bağlantı hızına göre farklılıklar gösterse de çok uzun zaman almayan bir işlem.

Yeni Google Sheets ve Google Docs uygulamaları neler getiriyor?

Google’ın web tabanlı ürününde bulunan “yorum” özelliğinin iPad uygulamasına gelmesi öğretmenler açısından çok faydalı bir adım. Öğretmenler değerlendirmelerini ilgili alanı seçerek yapabilecekler. Aynı şekilde öğrenciler de grup çalışması yaparken birbirlerinin çalışmalarına yorumlar ekleyebiliriler.

Anlık olarak dokümanın üzerinde çalışan öğrencileri de görmek mümkün.

Google’ın yeni uygulamaları ile birlikte aşağıda gösterilen ayar yapıldığında öğrenciler Internet bağlantıları mevcut değilken istedikleri doküman üzerinde çalışabilirler. Internet bağlantısı sağlandığında en son versiyonu ile otomatik olarak güncelleme yapılacaktır. Bir önceki ekranda sağ üst köşede bulunan “i” ikonuna basarak aşağıdaki ekrana ulaşılır.

“Keep on Device” seçeneğini “On” konumuna getiriniz.

Google’dan ne gibi yenilikler gelecek?

Google Slides ve Google Forms uygulamalarının da yakın zamanda öğretmen ve öğrenci kullanımına açılacağı belirtilmekle beraber kesin bir tarih verilmemektedir.

Ayrıca “Revision History / Doküman geçmişi” özelliği de yeni uygulamaya getirilirse öğretmenler web versiyonunda olduğu şekilde yapılan değişiklikleri tarihleriyle görebilir ve gerekirse eski versiyonlara dönebilirler.

Research / Araştırma aracının da uygulamaya gelmesi araştırma konularında öğrencilere çok yardımcı olacaktır.

Sizlerin de yorumlarını bekliyoruz. Google iPad uygulamalarında ne gibi gelişmeler görmek istersiniz?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.