Nasıl Google Okulu Olursunuz? Google Okul Olmanın Avantajları Nelerdir?

2 3.321

Son yıllarda bir çok okulda, konferansta Google okulu olmanın avantajlarını anlattık, Google uygulamalarına yönelik eğitimler organize ettik. 100’e yakın okulun Google okulu olmasına yardımcı olduk. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Google ile imzaladığı anlaşma çerçevesinde farklı şehirlerdeki MEB pilot okullarda eğitimler verdik. Önümüzdeki aylarda 250 Fatih Projesi eğitmenine Google Eğitmen Sertifikası eğitimi vereceğiz.

Google, firmalara ücretli sunduğu imkanları okullara ücretsiz olarak sunuyor. Aşağıda GAFE (Google Apps for Education)’ın okullara sunduğu özellikleri kısaca açıklamaya çalıştım. Aslında her bir özellik birden fazla blog yazısına konu oldu. Google’a ait özelliklerin detaylı anlatımı için www.egitimdeteknoloji.com‘da yer alan Google ile ilgili yazılara göz atabilir veya Türkiye’nin tek Google Egitimciler Grubu GEG Istanbul (@GegIstanbul)’u takip edebilirsiniz. 

Google Okulu Olduğunuzda Sizi Neler Bekliyor?

Dosyalarınız sürekli sizinle (Google Drive)

Her bir kullanıcı (öğrenci veya öğretmen farketmez) için 10 TB dosya saklama alanınız olur. (Ortalama bir bilgisayarın 200 GB olduğunu düşünürsek bilgisayarınızın tam 50 katı büyüklüğünde bir saklama alanına sahip olabilirsiniz.) Dosyalarınıza akıllı telefonlardan, tabletlerden, evinizdeki bilgisayardan, varsa okuldaki etkileşimli akıllı tahtadan bile ulaşabilirsiniz. Flashdisk taşımanıza artık gerek yok. Dosyalarınıza hiç bir zaman virüs bulaşmaz.

Ortak çalışabilirsiniz

Meslektaşınızla ortak dosya hazırlamak için hafta sonu buluşmanıza veya okul sonrası okulda kalmanıza gerek yok. Bir dosyayı arkadaşınızla paylaşırsanız aynı anda birlikte bu dosyaya yazı yazabilirsiniz. Dosya üzerinde çalışmanız bittikten sonra müdürünüzle paylaşırsınız ve ondan anında geri bildirim alabilirsiniz.

Ben konuşsam Google yazsa (Google Dokümanlar)

Google doküman içinde “Sesle Yazma” özelliğini başlatırsanız konuştuğunuz her şey yazıya dökülür. (Çok başarılı bir özellik. Mutlaka deneyin, bu özelliğe bayılacaksınız. 🙂

Ortak Takvimler

Okulun etkinlik takvimini okul müdür yardımcısı oluşturabilir ve tüm öğretmenlerle paylaşabilir. Bir toplantı düzenlemek istediğinizde toplantı yapmak istediğiniz kişilerin o saatte uygun olup olmadığını görebilirsiniz. (Okul asistanları Google takvim kullanmayı çok seviyor.) Bölümünüzdeki öğretmenlerin ders programına bölüm ortak takvimden her an ulaşabilirsiniz. Google takvimler mobil cihazınızın takvimi ile senkronize çalışır.

Kolay sunum hazırlamak (Google Slaytlar)

Zümre arkadaşınızla birlikte sunum hazırlayabilirsiniz. Video eklemek çok kolay. Bir resim ekleyeceğiniz zaman bilgisayarınıza yüklemenize veya kopyalamanıza gerek yok. Ekle’den Google aramaya geçip beğendiğiniz resmi seçmeniz yeterli.

Dersinizin online sayfası ve ödevler (Google Classroom)

Dersinizle ilgili öğrencilerinizle paylaşmak istediğiniz dosyaları (türü farketmez), videoları ve ziyaret etmelerini istediğiniz web sayfalarını tek bir yerden paylaşmak ister misiniz? Öğrencilerinize hala K12 öğrenci yönetim sistemi üzerinden mi ödev veriyorsunuz? Ödev kontrollerini nasıl yapıyorsunuz? Ödevlere etkili geri bildirim verebiliyor musunuz? Google Classroom’a görebileceğiniz en kolay LMS denebilir. Mobil uygulaması ile verdiğiniz ödevler öğrencilere anında iletilir. Veliler öğrencilerin yapması gereken ödevleri görebilir.

Anket/Sınav/Geri Bildirim (Google Form)

Okul açılırken veli bilgilerini toplamak için (Servis için ayrı, yemek için ayrı, okul için ayrı)  hala fotokopi ile çoğalttığınız formları mı kullanıyorsunuz? Form oluşturmak Google Form ile çok daha kolay. Anket hazırlayabilir, online sınav yapabilirsiniz. Anket sonuçlarını görmek, sınavları değerlendirmek için tek bir tuşa basmanız yeterli.

E-Etüt (Hangout)

Online eğitim yapmak ister misiniz? Öğrencileriniz sınav öncesi anlamadıkları yerleri tekrar etmenizi istiyorlar ama bu işe okulda zaman bulamıyor musunuz? Yaptığınız deneme sınavında öğrencilerinizin zorlandığı soruları hızlıca çözmek için bir sistem arıyorsanız Hangout tam aradığımız çözüm olabilir. Detay için http://www.egitimdeteknoloji.com/online-ders-hangout-nedir-e-etut-nasil-yapilir/ 

Google+

Sınıfınızda yaptıklarınızı velilerle paylaşmak ister misiniz? Öğrencilerinizin yaptığı resimleri, sınıf içi performanslarını veya gezi fotoğraflarını cep telefonunuzla çekip iki tuşa basarak sadece o sınıf velileri tarafından görülebilecek şekilde paylaşabilirsiniz. Öğrenci fotoğraflarını Facebook üzerinden paylaşmak artık tüm okulların rahatsız olduğu bir durum. Google+ ile sene başında 2A velileri için bir grup oluşturabilirsinizu grupla paylaştığınız tüm içeriği velilerinizden başka kimse göremez.

Yönettiğiniz kulüplere/projelere web sitesi oluşturun (Google Sites)

Ders projelerine veya yönettiğiniz kulübe Google Sites ile web sayfası oluşturabilirsiniz.

Nasıl Google Okulu Olursunuz?

Sadece iki form doldurmanız, okul web sitesinin size ait olduğunu onaylamanız yeterli. Hepsi bu!

İlk olarak Başvuru formu doldurdurmanız gerekiyor. Bu formu doldurduğunuzda Google Admin’e giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifresi belirliyorsunuz. İkinci adım alan adının size ait olduğunu doğrulamanız gerekiyor. Admin panelde yer alan 3 farklı doğrulama seçeneğinden birini kullanabilirsiniz. Ben genelde sitede verilen html dosyasını download edip okul web sitesine kopyalıyorum. Bu aşamada 30 günlük 10 adet hesabınız olur. Üçüncü ve son adımda ücretsiz olarak GAFE kullanmak için “Google Apps Eğitim Sürümü – Yeni Sürüme Geçme” isteği formunu doldurmanız gerekiyor https://support.google.com/a/answer/4601351 (Bu 3 adımı yaptığınızda emailleriniz Google’a geçmez. Emaillerinizin aktarılması için mx kayıtlarını güncellemeniz gerekmektedir.)

Onay işlemi 1-2 hafta sürebilir. Eğer domain adınız k12.tr ile bitiyorsa bu süre daha az sürebilir, eğer .com kullanıyorsanız sizden okul olduğunuza dair belgeler istenebilir.

Detaylı bilgi için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz: https://support.google.com/a/answer/2856827?hl=tr veya yardım istemek için info@egitimtek.com adresine email gönderebilirsiniz.

“Google Sertifikalı Eğitmen” olmak ister misiniz?

Google eğitmeni olmak için bu yaz Türkçeleştirmesine katkı verdiğimiz Level1 ve Level2 sınavlarına girmeniz gerekiyor. Bu sınavlarla ilgili online içeriği ve detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz https://edutrainingcenter.withgoogle.com/certification

Google Sertifikalı Eğitmen olmak için eğitim almak isterseniz yakın zamanda farklı şehirlerde “Google Trainer Camp” başlayacak şimdiden kayıt yaptırabilirsiniz. http://www.egitimtek.com/tablet-seminerler-egitimler/google-education-trainer-camp/

Google okulu olmak için sorularınız mı var?

Bir çok okul yöneticisi veya IT yöneticisi aşağıda cevaplamaya çalıştığım benzer soruları soruyor. Bu cevaplar her okul için geçerli olmayabilir. 

Google Güvenli mi?

Okulların web siteleri ve email adresleri büyük çoğunlukla hosting firmalarında veya okulda bulunan serverlarda tutuluyor. Her iki ortam için belli maliyetler olmasına rağmen Google kadar güvenli olduğunu düşünmüyorum.  

Google Ücretli olur mu?

Şu ana kadar verilen bilgiler Google’ın eğitim kurumları için ücretsiz olarak devam edeceği yönünde. Rekabet her zaman iyidir. Google’dan sonra diğer firmalar da eğitim kurumlarına ücretsiz ürünler ve hizmetler sunmaya başladılar. Diğer firmalar ücretsiz ürünler sunarken Google’ın ücretli olacağını düşünmüyorum. 

Google Youtube gibi yasaklanırsa ne olacak?

Yasaklanacağını düşünmüyoruz ama sizi rahatlatacaksa zaten Drive uygulaması bilgisayarda kurulu olduğu için dosyalarınızın yedeği aynı zamanda bilgisayarınızda tutuluyor. Email için de VPN ile çıkış yapıp bir pst dosyası oluşturup tüm emailleri indirip yeni servera kolayca aktarabilirsiniz. Her zaman çözüm var 🙂

Okula Server almayacak mıyız yani?

Okula alacağınız ana bilgisayarı hangi amaçla kullanılacağını sorduğumda genel olarak 3 şey söylenir. 1. File Server: Öğretmenlere ait dosyaları ana bilgisayarda tutmak ve bölüm öğretmenleriyle paylaşmak. (file servera konan dosyalara öğretmen sadece okulda olduğu zaman ulaşabilir. Google Drive ile her yerden ve her cihazdan dosyalarınıza zaten ulaşabileceksiniz.) 2. Email server olarak kullanmak (Kendi email sunucunuzu okulda kurduğunuzda okul interneti kesilirse email alamayacaksınız ve gönderemeyeceksiniz.) 3. Muhasebe yazılımı: Google bu konuda size bir çözüm sunmaz.

* Server maliyeti, firewall kurulumu, bakım anlaşması, ups, jeneratör masraflarını düşünürseniz Google okulu olmak bir okul için çok kazançlıdır.

Emailleri aktarmasam olur mu?

Google okulu olduktan sonra emailleri aktarmak için mx kayıtlarını değiştirmeniz gerekiyor. Eğer endişeniz varsa emaileri aktarmayabilir veya belli bir süre geçtikten sonra aktarabilirsiniz. Emailleriniz mevcut yerinde kalır ama email adresinin aynısı Google’da açarsınız yine de size bildirimler (dosya paylaşıldığında vs) email olarak gelir.

Elimden geldiğince hem kısa yazmak ve hem de aklınıza gelebilecek tüm sorulara cevap vermeye çalıştım.

Google ile ilgili yardım için EMEA bölgesinin bir kaç eğitim partnerinden biri olan Eğitimtek’den (https://edudirectory.withgoogle.com/en/profile/4bcd1f98e037ee2898c3e300f240efab) destek isteyebilirsiniz.

2 Yorum Yapıldı
  1. serkan saraloğlu Diyor ki:

    Merhaba, makalenizde g suite’i okulların ücretsiz kullanabileceğinizi belirtmişsiniz. Bu konuda biraz daha detaylı bilgi vermeniz mümkün mü?

  2. ayisam Diyor ki:

    Ayisam kolab okula yabicam

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.