Maker Hareketinin son zamanlarda okullarda ön plana çıkmasıyla beraber 3D printerlar eğitim sektöründe popüler olmaya başladı.

Bu yazımda size incelemelerim doğrultusunda ulaştığım sonuçları baz alarak; 3D printer seçerken nelere dikkat edilmeli? 3D printerların birbirinden farkları nelerdir? ve Hangi 3D printerı seçmeliyiz? sorularının cevaplarına ulaşmanız için fikirler vereceğim.

Öncelikle çok fazla 3D printer seçeneği olmasına rağmen kullanım alanına göre filtrelediğimizde seçenek sayısı kıyaslanabilir hale geliyor.

Bu nedenle seçim esnasında kendimize sormamız gereken ilk soru “3D printer ‘ı hangi amaçla ve nerede kullanacağız?“.

Alacağınız 3d printerı evde küçük baskılarınız için mi, yoksa okul vb. bir ortamda genel kullanım için mi kullanacaksınız? Bu sorunun cevabına göre önünüze çıkacak seçenekler değişiyor.

Bu sorunun cevabı hazırsa Genel 3D printer özellikleri başlığı ile sıraladığım kriterleri inceleyerek sizin için uygun 3D Printer özelliklerini belirleyebilirsiniz.

 

Genel 3D Printer Özellikleri

Baskı Tepsisi

Kullanacağınız 3d printer’da basacağınız 3d tasarımlarınızın ortalama boyutlarını hayal etmeniz gerekiyor. Çünkü küçük tepsili bir 3d printer seçiminizde tasarladığınız büyük nesnelerin baskısı yapılamayacaktır. Yakın gelecekte tepsi derdinden kurtaracak modeller ülkemize gelecek olsa da şuan için tepsili modeller kullanılıyor. Bu nedenle bir 3d printer modeli incelerken öncelikli olarak tepsi boyutuna bakın ve sizin işinize görebilecek bir boyutta baskı alanına sahip olduğuna emin olun!

 

Baskı Katman Kalınlığı

Birçok kişiye göre en önemli kriter baskı katman kalınlığı gibi görünse de aslında bu özellik bence bir adım daha geride.

Peki neden?

3D printerları incelerken 20-25 mikron gibi görürsünüz. Fakat burada şöyle bir detay mevcut. Standart olarak bir tasarım yapıp bastığımızda genel olarak (çok özel bir baskı değilse) 100mikronda baskı yapıyoruz. Bu nedenle cihazın 20 veya 25 mikrona kadar baskı yeteneğine sahip olması bizim için ciddi derecede bir önem arz etmiyor.

Not: Katman kalınlığını mikron derecesinde küçülttükçe baskı kalitesinin artması aynı zamanda baskı süresinin de artması anlamına geliyor.

 

Ham Madde

Önemli kriterlerden birisi de ham madde. Burada iki seçeneğe sahibiz PLA veya ABS olmak üzere genelde iki tip ham madde kullanılıyor.

PLA daha sert bu nedenle de esneme payı az olmasından dolayı daha kırılgan bir yapıya sahiptir.

ABS ise daha yumuşak bu nedenle az kırılgandır fakat ABS ‘de bu özelliğinden dolayı 3d nesnenizde belirli noktalarda kalkmalar olabilir. Tabi buna da çözüm var belirli teknikler ile bu kalkmadan kurtulabilirsiniz.

Malzemelerin yapımında kullanılan ham maddelerine gelecek olursak PLA mısırdan, ABS petrolden yapılmaktadır. Bu nedenle PLA, ABS ‘ye göre daha sağlıklı bir üründür. ABS havalandırılmamış bir ortamda belirli bir süre kullanıldığında kokusu ortama yayılacaktır ve belirgin bi’ koku ortaya çıkacaktır fakat havalandırılmış ortamda kullanılırsa pek fazla hissedilmeyecektir.

Bir diğer özel durum ise ABS yüksek ısıda çalışmaktadır. Bu nedenle her 3d printer’da kullanılmamaktadır fakat PLA neredeyse tüm cihazlarda kullanılabilir.

filament

 

Veri Girişi:

Bu aşamada birkaç opsiyona sahip olsak da her sonuçta cihazın yanına giderek manuel başlatma işlemini yapmamız gerektiği için aslında sahip olduğu özellik pek bir önem taşımamaktadır. Printer seçiminde ciddi derecede cihazınıza değer katacak bir özellik değildir.

Genelde 3d printerlar SD Kart ile çalışmaktadır. SD Kart ile çalışması aslında sizin için kafi bir değer taşımaktadır. Wifi gibi özelliklerin şimdiki yeteneklerini düşünürsek pek tercih sebebi olarak düşünüleceğini düşünmüyorum.

 

Buraya kadar 3d printer seçiminizde size yardımcı olacak genel özelliklerden bahsettim. Bu kısıma kadar olan yazıyı okuduktan sonra bir broşür alıp listeden 3d printer seçimi yapabilirsiniz. Buradan sonraki kısımda birazdan 3d printerların kendi içlerinde 3d printer modellerine baz özelliklerden bahsedeceğim.

3d-printer

3D Printer Modellerinin Öne Çıkan Özellikleri

Ultimaker modellerinde baskı devam ederken baskı hızı değiştirilebiliniyor. Tabii bu durumda hızlandırmaya oranla belirli bir kalite farklı bozulması olacaktır fakat çok çok fazla fark olmamaktadır.

Ultimaker modellerinde baskıyı istenilen an durdurulup flament değişikliği yapılınabiliniyor.

Ultimaker 2 Go, Küçük boyutu ve taşıma çantası ile laptobunuzu yanınızda taşıdığınız gibi 3d printerınızı da istediğiniz yere götürebilir ve istediğiniz an baskı alabilirsiniz.

Ultmaker Orijinal+, ahşap kasalı model olmasından dolayı daha eski ve nostaljik bir görünüme sahip. Aynı zamanda diğer ultimaker modellerine göre daha büyük ve daha fazla yer kaplıyor.

Zotrax ve Makerbot farklı flament kullandırtmıyor fakat Ultimaker ile farklı flament kullanabiliniyor.

Ultimaker da motor arkada ve flamenti arka hazneden ittiriliyor zotrax da ise ittirme motoru kafada bulunuyor.

Up Box, tamamen kapalı bir hazneye sahip bu nedenle ABS flamentin çok az da olsa yaydığı kokuyu dışarı çıkarmadan içeride filtreliyor.

Zortrax M200 ile minik detaylar daha iyi basılıyor.

Replicator – 5th Generation ‘da akıllı telefon veya iPad ile uzaktan kontrol imkanı mevcut.

Buildtak ürünü printer haznesinde camın üzerine yapıştırılıyor. Bu nesne ile cam üzerinden 3d nesne baskı esnasında kalkmaları engellemeye yardımcı oluyor. Baskı haznesinin camının üzerine yapıştırılarak kullanılıyor.

 

Not: Aslında biraz uğraşarak kendi 3d printerınızı dahi yapabilirsiniz. Mekanik aksanı alarak diğer parçaları kendiniz tasarlayıp veya internetten hazır modeller bularak bir başka 3d printerdan baskı alarak üretebilir ve kendi 3d printerınızıda yapabilirsiniz.

Bunu da bir düşünün..

 

Son olarak yazı boyunca gördüğünüz 3d printer model ve markaları benim incelediğim 3D printer marka ve modelleridir. İncelemediğim veya inceleyip buraya koymaya gerek duymadığım modellerde mevcuttur. İncelemediğim veya yazımın içine almadığım cihazlar için şimdiden affola..

 

Görsel Flament

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER