Andrew Wright ‘We are all stories’ der, hepimiz bir hikayeyiz. Sabah kalktığımız an güne hazırlanırken kendimizi o günkü hikayemize hazırlanırız diye devam eder. Hikaye anlatımı sadece çocuklara özgü gibi gelir kimilerine. Bazen de çok ayrı, detaylı, edebi bir metin ortaya çıkarmak şeklinde algılanabilir. Ya da ilk sunumlarımı ‘Digital Storytelling’ olarak yaptığımda, bazı öğretmen arkadaşlarımın düşündüğü gibi sadece ilk öğretime yönelik olduğu kanısı da hakimdir. Aslında o hikayeyi kurduğumuzun, geliştirdiğimizin hiç farkında olmadan başka bir hikaye anlatırız hepimiz. Özellikle de 21. Yüzyıl insanları olarak bizler bu kurduğumuz, içinde bulunduğumuz hikayeleri sürekli de paylaşıyoruz sosyal medya üzerinden ve hiçbiri de sadece ilk kademe öğrencilere anlattığımız hikayelere benzemiyor.

Aslında dijital hikaye anlatımı da en basit haliyle bizim sosyal medyada paylaştığımız resimler, videolar, durumlar…Yani bir olay örgüsünü, resim, video ve yazıyla birleştirip teknoloji aracılığıyla paylaşmak.

Kimler anlatabilir?

Dijital hikaye her sınıfta, her derste anlatılabilir. Sadece dil derslerine özgü de değildir. Pekala da fen, matematik, coğrafya gibi derslerde de kullanılabilir. Dersi anlatan öğretmen de, derse hazırlanan öğrenci de anlatabilir dijital hikayeyi.

Nasıl anlatılır?

Anlatmak istenilen hikayenin taslağı hazırlanır ilk iş olarak. Hikaye için gerekli araştırma yapılır. İçeriği zenginleştirecek resim, müzik ve video seçilir. Hikayenizi bir poster, e-kitap, karikatür veya video ile anlatabilirsiniz.

Hangi araçlar kullanılır?

Eski iyi dost PowerPoint resim, video, ses ekleyebildiğimiz için dijital hikaye anlatırken de kullanılabilir. Arjantinli bir eğitimci olan Vicky Saumell’in öğrencilerine hazırlattığı çok güzel bir projeden bahsetmek istiyorum.

  • Öğrencilerden bir hikaye anlatacak şekilde 10 tane ünlü tablo seçmelerini istiyor. Hikayenin taslağını yazan öğrenciler öğretmenlerinin feedbackinden sonra, PowerPoint sunusuna resimleri ekleyip, seslerini kaydediyorlar ve bunu dijital ortamda paylasiyorlar. iMovie

Movie Maker

Web 2.0 araçları (seçenekler sınırsız ama ilk aklıma gelenler)

  • Prezi
  • Glogster
  • Animoto
  • Buncee
  • Storybird
  • Bookr

Güzel hikayelerinizi okumak, izlemek dileğiyle, bol hikayeli bir öğretim yılı diliyorum tüm öğretmen arkadaşlarıma.

Birkaç güzel örnek

http://digitalstorytelling.coe.uh.edu/view_story.cfm?vid=93&categoryid=6&d_title=Mathematics

http://digitalstorytelling.coe.uh.edu/view_story.cfm?vid=405&categoryid=12&d_title=Science

http://www.classtools.net/fb/39/P3PULG