GİRİŞ

Bilgisayar ve teknoloji yaşamımızın her alanında yerini aldı ve hızla daha fazla alana nüfuz ediyor. Bilgisayar Programlamak ise birçok insan için oldukça ürkütücü bir durum özellikle eğitim alanında teknoloji temelli uygulamaların kullanım oranlarının hızla arttığı bir dönemde bilgisayar programlamayı bilmek en azından bu konu hakkında bir fikir sahibi olmak hem öğrencilerimiz hemde öğretmenler açısından oldukça önemli. Herkesin bir saatliğinede olsa bilgisayar programlamaya başlaması amacıyla geliştirilmiş çok güzel uygulamaların var olduğu bir site var www.code.org .  Bu senenin etkinli
ğe çağırı yaptığı videoyu girişte izleyebilirsiniz aşağıda ise geçen senenin videosu bulunmaktadır.

Bu senenin açılış videosu henüz yayınlanmadı ama Pazartesi sabahı itibariyle yayında olacak. Tüm videoları sağ altta bulunan alt yazı seçeneğinden Türkçe alt yazı ile izleyebilirsiniz. Eğer alt yazılarda ciddi hatalar bulursanız hakanatas@gmail.com adresine e-posta gönderirseniz düzeltmeye çalışırız. Bu videolar ve diğer içerik gönüllü kişiler tarafından Türkçe’ye çevrilmektedir.

 NASIL KAYIT OLABİLİRİM?

Sınıf ya da okul olarak etkinliği yapmaya karar verdiyseniz http://hourofcode.com/tr web sitesinden “ev sahipliği yapın” düğmesine tıklayarak karşınıza gelen kısa formu doldurun. Böylece kurumunuz sistemde görünecektir.

ogretmen_ekran1

SINIF YÖNETİMİ YAPABİLİR MİYİM?

Birbirinden güzel etkinliklerin olduğu bu sisteme kayıt olmak için http://learn.code.org/ adresine girip uygulamaları inceleyebilir ardından “öğretmen üyelik” kısmından sisteme kayıt olabilirsiniz.  Ardından sisteme giriş yaptığınızda “Öğrenci hesapları ve ilerlemeleri” kısmına girip öğrencilerinizi ekleyebilirsiniz.

Screen Shot 2014-12-07 at 00.39.25

 

Öğrencilerinizi toplu eklemeden önce bölüm eklemeniz faydalı olabilir. 5.sınıflar için ayrı ,6.sınıflar için ayrı bölümler gibi. Böylece her gruba farkı görevler atayabilirsiniz. Ardından öğrencileriniz için otomatik olarak verilen şifre çeşidi ile öğrencilerinize kişisel hesaplarının çıktılarını verebilirsiniz. Öğrencilerinizi öğrenci yönetimi panelinden ekleyebilirsiniz. Öğrencileri tek tek ekleyebileceğiniz gibi toplu olarakta ekleyebilirisiniz (toplu eklemelerde her ad ve soyad sonrasında alt satıra geçmiş olmanız gerekmektedir)


Screen Shot 2014-12-07 at 00.31.03

HANGİ YAŞ GRUBU İÇİN UYGUN?

Eli bilgisayar faresi tutabilen her öğrenci için uygulama var. Ders1’de sürükle bırak yapmayı öğreterek başlayan etkinlikler oldukça karışık hesaplara yapabileceğiniz etkinliklere doğru gidiyor.

BİLGİSAYARIMIZ YOK VEYA İNTERNET BAĞLANTIMIZ ZAYIF NE YAPABİLİRİZ?

İnternet bağlantınız zayıfsa ve tüm sınıf olarak girdiğinizde problem yavaşlama yaşayacağınızı düşünüyorsanız bunun içinde çözümler var 🙂  Doğrusu code.org sitesinde bulunan dersler sırası ve aradaki açıklamalı videolarıyla oldukça ideal fakat internet bağlantınız zayıfsa bilgisayarınıza indirebileceğiniz bir çok program ile bir kodlama saati gerçekleştirebilirsiniz. İnternette bulabileceğiniz birçok programın dışında

  • http://www.thefoos.com/hourofcode/ adresinde okuma yazma bilmeyen öğrencilerinizin bile kullanabileceği çok güzel bir uygulamayı indirebilirsiniz.
  • http://lightbot.com/hoc2014.html çok beğendiğim Lightbot oyununun HourOfCode adlı kısa ve ücretsiz bir versiyonunu cep telefonlarına indirebilirsiniz. Bu arada Android ile çalışan uygulamaları PC’de çalıştırmanızı sağlayan http://www.bluestacks.com/ uygulaması ile android tabanlı uygulamları PC ile çalıştırabilmeniz mümkün.
  • Ve tabii ki SCRATCH. İster online olarak direk çalıştırın ister ücretsiz olarak http://scratch.mit.edu/scratch2download/ adresinden önce 1.aşamada olan Adobe  Air’i indirip kurun ardından 2.Aşamada bulunan Scratch Offline Editörünü indirip bilgisayarınıza kurun internette birçok öğretici bulabileceğiniz gibi, http://issuu.com/hakanatas/docs/01-pong__2_ adresinden PONG Yapalım adlı kitapçık ile Scratch programında PONG Oyunu yapabilirsiniz.

Hepinize eğlenceli bir kodlama haftası diliyorum.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER