Öğretmenlerin Gerçek Geri Bildirimlere İhtiyacı Var!

1 259

Bill Gates’in ‘Öğretmenlerin Gerçek Geri Bildirimlere İhtiyacı Var’ başlığında yaptığı TED Konuşmasında yola çıkarak sizlerle bu yazıyı paylaşmak istiyorum

İhtiyacınız Olan Geri Bildirimi Kendinizden Alın!

Ders anlatırken kendinizi kaç kere izlediniz? 1,2,3?

Hafızamda İlkokul-lise dönemindeki eğitim hayatımdan çok sağlam izlenimler olmasa da Üniversitesi hayatımın her anı hafızamda dolaşıyor. Eğitim Bilimleri, Pedagoji de dahil olmak üzere 40’a yakın ders aldım. Bu ders içeriklerinin hepsi beni öğretmenliğe hazırlayacak anahtarlarla doluydu. Peki bu anahtarları nasıl kullanacağım? Tabii ki bu tecrübeyi tadarak! Aldığım 40 ders içinde bunu yaşayabileceğim yalnızca 3 dersim oldu. Öğretmen rolüne büründüğümde aldığım tüm dersler damarlarımla dolaşıyor ve onları dışarı aktarmak için can atıyorum. Ama bunu ne kadar doğru yapıyorum? Yanlışlarım neydi? Geliştirmem gereken noktalar neydi? Verdiğim dersin sonunda gözlem yapan öğretmenimden geri bildirim aldım. Bu geri bildirimler doğrultusunda bir sonraki ders anlatmam da aynı hataları yapmayacağımı biliyordum. Bununla birlikte kendi kendime geri bildirim versem güzel olmaz mıydı? Eve döndüğümde ders anlatımım esnasında sınıfın köşesine yerleştirdiğim kameranın görüntülerini izledim. Kendi kendime sorularım ve sitemlerim ardı ardına geldi! Ve kendi ders anlatım görüntülerimden aldığım derslerle hatalı davrandığım noktalarda ne yapmam gerektiği konusunda çözüm yolları aradım. Bir sonraki deneyimimde ilkinden daha iyi olduğumu tahmin edersiniz.

Video ile geri bildirim alma, öğretmenliğe yeni adım atanlar için olduğu kadar yıllarla ifade edilen tecrübelere sahip öğretmenler içinde gerçekten büyük gelişmelere yol açacağına inanıyorum. Teknolojinin her geçen gün yenilendiği konusunda hepimiz hemfikiriz. Teknolojileri sınıfımıza getiriyoruz ve eğitime entegre ediyoruz. O halde eğitimde her geçen gün yenileniyor. Geçen dönem sınıfımızda uyguladığımız metot başarılı olsada bu dönem başarılı olmayabilir. Çünkü öğrenci ihtiyaçları günümüzün gereklilikleriyle beraber büyük değişiklikler gösteriyor.

Sınıfınızı ders esnasında videoya alın! Bill Gates TED Konuşmalarında ‘’Hepimizin bize geri bildirim verebilecek birilerine ihtiyacı var. Biz böyle gelişim gösteririz.” diyor ve bu söze fazlasıyla katılıyorum. Amerika da öğrencilerin akademik başarı yönünden uluslararası listelerde geriye düşmeleri üzerine başlatılan bu projenin eğitimde öğretmenlerin gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

Sınıfınızda video kontrolü sizin elinizde. İstediğiniz dersi kayda alabilir, istediğiniz dersi almayabilirsiniz. Dersten sonra kayda aldığınız sınıfınızı ve kendinizi izlerken notlar alın. Neler doğru neler yanlış. Söylediğiniz veya uyguladığınız neler, öğrencilerinizin dikkatini çekmiş ve hoşlarına gitmiş. Ders esnasında görmediğiniz ayrıntıları video kaydı sayesinde görebilirsiniz. Öğrencilerinizin ihtiyaçları doğrultusunda, neler yaptığınızı ve daha neler yapabileceğinizi görebilirsiniz.

İhtiyacınız olan tek şey video kaydı yapabilen, çok teferruatlı olması da gerekmeyen bir cihaz. Tabii ki öğrencilerinizden bu kayıt için izinde istemeniz gerektiği düşüncesindeyim.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.