İnfografikler infografikler… Son zamanlarda oldukça fazla infografik üretilmeye başladı. İnfografik nedir diyecek olursanız kısaca size açıklayayım. Bence infografik, bilgi ile grafiğin birleşmesinden meydana gelen bilgi görselidir. İnfografikte bilgi eğlenceli görseller ile anlatıldığı için çoğu zaman akılda kalıcı ve okuması zevkli bilgi görselleridir. Peki ya infografik tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz?

İnfografik Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnfografik üzerinde bilginin özeti ve sayısal olarak dikkat çekici yerleri anlatılacağı için konu seçimi yaparken ve tasarlarken bazı noktalara dikkat etmeliyiz. Bunlar:

  • Hikaye – Konu: İnfografik tasarlarken ilk önce anlatacağınız konuyu ya da hikayeyi belirlemeniz gerekmektedir. Kişilerin ilgisini çekecek bir konu seçimi yapıp o konu üzerinde infografik hazırlanmalıdır. Mesela, Matematik dersinde sayılar konusu bittikten sonra onunla ilgili bir infografik hazırlanabilir. Böylece konunun ardından hazırlanan infografik pekiştirici bir nitelik taşıyabilir.
  • Önemli Noktaları Belirleyin: Bir önceki bölümde konumuzu seçtik şimdi ise bu konu içerisindeki önemli noktaları belirleyip buradan infografik için ilginç gelebilecek verileri seçmemiz gerekecek. Sayılar konusunu ele alacaksak sayılar konusunda ilginç gelebilecek bir noktayı öğrencilerimizle paylaşabiliriz. Mesela: 2520 sayısı 1 ile 10 arasındaki tüm sayılara bölünebilen en küçük sayıdır. Bilgisini infografikte öğrencilerimize yansıtırsak infografiği ilginç kılabiliriz.
  • Basit Anlaşılabilen Grafikler Kullanın: Tasarım aşamasında kullanacağınız grafikler kaliteli ve basit olması her zaman infografiğin okunurluğunu ve popülerliğini arttıracaktır. Sayılar konusunu anlatırken sayılar ile ilgili görselleri internet üzerinden aratarak infografik için en uygun olanının seçebilirsiniz. Seçim yaparken görsellerin kaliteli olmasına, çözünürlüğüne dikkat etmelisiniz.
  • Son Kez Kontrol Edin: İnfografiği tasarladıktan sonra son birkez kontrol edin. Bilgi veya yazım yanlışı olmamasına özen gösterin. Eğer bilgi ve yazım yanlışı varsa infografik ilgi çekiciliğini yitirecektir.

İnfografik Nasıl Tasarlanır?

İnfografiğin önemli noktalarına yukarıda değindim kısacası iyi bir infografik tasarlamak için iyi bir konu, iyi bir araştırma ve iyi bir tasarım gereklidir. Peki ya infografik için gerekli araştırmayı yaptınız ve gerekli tasarımsal planınızı hazırladınız. Gelin şimdi size online olarak infografik hazırlayabileceğiniz siteleri tanıtayım.

Piktochart.com ile İnfografik Tasarlama

Piktochart ücretsiz bir şekilde infografik hazırlayabileceğiniz bir platformdur. Google veya Facebook hesabınızla kolaylıkla üye olabilir infografik tasarlayabilirsiniz. Piktochart üzerinden infografiğin yanı sıra rapor, banner(afiş) ve sunum oluşturabilirsiniz. Ücretsiz sürümünde sınırlı sayıda tema bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bir infografiğinize 20 adet görsel yükleyebilirsiniz. Hazırladığınız infografiği etkileşimli bir şekilde öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz. Ücretli sürümünün fiyatı 29$’dır. Yıllık fiyatı ise 290$’dır. Şimdi piktochart.com ile infografik tasarlayalım.

Piktochart.com adresine girip Googel veya Facebook hesabımız ile kayıt olalım. Ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekrandan “Create Your Own Infographic” bölümüne tıklayalım. Ardından karşımıza infografiğimizin adını soran bir bölüm gelecektir. Bu bölümde infografiğimizin adını girelim.

piktochart-kullanimi

Yeni infografiğinizin adını girdikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu bölümde infografiğin başlığı ve altındaki içerik bölümü bulunmaktadır. Piktochart.com’da infografik tasarlarken her bölüm bir canvas şeklinde ayrılmıştır. Yani ilk bölüm başlık diğer bölümler canvas şeklinde oluşmuştur. Her canvasın arkaplan rengi, yüksekliği ve genişliği değişebilir.

piktochart-kullanimi2

1 Numaralı Bölüm: İnfografiğinize Piktochart sitesinde bulunan iconları veya görselleri ekleyebileceiğiniz bölümdür. Bu bölümden icon arayabilir, bulduğunuz iconu sürükle bırak yöntemi ile infografiğinizin üzerine ekleyebilirsiniz.

2 Numaralı Bölüm: İnfografiğinize bilgisayarınız üzeriden görsel eklemek istiyorsanız bu bölümden ekleyebilirsiniz. Ücretsiz sürümü kullanıyorsanız toplam da 20 adet görsel ekleyebilirsiniz.

3 Numaralı Bölüm:  Bu bölümden infografiğinizdeki belirlemiş olduğunuz canvasa arkaplan rengi veya görseli ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz görselin opasitesini değiştirebilirsiniz.

4 Numaralı Bölüm: İnfografiğinize başlık veya metin eklemek istiyorsanız bu bölümü kullanabilirsiniz.

5 Numaralı Bölüm: Bu bölüm sadece pro sürümlerde aktiftir.

6 Numaralı Bölüm: İnfografiğe grafik, video, harita ve çizgi eklemek istiyorsanız bu bölümü kullanabilirsiniz.

7 Numaralı Bölüm: Hazırladığınız infografiğin etkileşimli olarak önizlemesini yapabilirsiniz. Önizlemeyi kapatmak için “Back to editor” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

8 Numaralı Bölüm: Hazırladığınız infografiği bilgisayarınıza JPEG veya PNG formatında indirmek istiyorsanız bu bölümü kullanabilirsiniz. Eğer PDF şekilde indirmek isterseniz ücretli sürüme geçmeniz gerekmektedir.

9 Numaralı Bölüm: Publish bölümünden hazırladığınız infografiğin linki kopyalayıp öğrencilerinize mail olarak gönderebilirsiniz. İnfografiğinizi web sitenize eklemek için bir kod bulabilirsiniz. Son olarak da infografiğinizi yayına alabilir veya yayından kaldırabilirsiniz.

10 Numaralı Bölüm: İnfografiğinizi öğrencilerinize buradan mail olarak gönderebilirsiniz veya sosyal ağlar üzerinden paylaşabilirsiniz. Şuanda beta olarak Evernote uygulamasına gönderebilme imkanı sağlamaktadır.

Piktochart infografik hazırlamak için kullanabileceğiniz en kapsamlı araçlardan birisidir. İnfografiği tasarlarken işinize yarayabilecek bir çok aracı bulunmaktadır. Mesela infografikte hizalama oldukça önemlidir bu işlemi yaparken diğer sitelerde göz kararı yaparken Piktochart üzerinde bulunan kılavuz çizgileri sayesinde kolaylıkla hizalama yapabiliriz. Bunun yanı sıra icon ve görsel kütüphanesi sayesinde infografiklerinize kolaylıkla görsel ekleyebilir ve bu görsellerin renklerini değiştirebilirsiniz. Ayrıca Google Drive üzerinde oluşturmuş olduğunuz E-tablolardaki verilerden grafik yapabilirsiniz.

Infogr.am ile İnfografik Tasarlama

Infogr.am sizlere etkleşimli infografik hizmeti sunan bir platformdur. Ücretsiz sürümü bulunmaktadır. Ücretsiz sürümünde 30 farklı grafik kullanabiliriz. Ücretsiz sürümünde toplamda 6 adet infografik teması bulunmaktadır ve infografiklerinizi online olarak yayınlayabilirsiniz. Aylık 18$ veya 50$ vererek ücretli sürümlerine geçebilirsiniz. Ücretli sürümlerinde Google Drive ile entegre etme, yeni temalar ve pdf-png kaydetme seçenekleri bulunmaktadır. Infogr.am adresine girerek ücretsiz üyelik açabilirsiniz. Şimdi gelelim Infogr.am’ın nasıl kullanılacağına kayıt olduktan sonra karşınıza gelen ekranda tema seçimi yapmak zorundasınız tema seçimi yaptıktan sonra “Use desing” sekmesine tıklayınız. Daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

infogram-kullanimi2

1 Numaralı Bölüm: Bu bölümden anasayfaya gidebilirsiniz. Anasayfa’ya gittiğinizde yeni bir infografik oluşturabilir, oluşturduğunuz infografiklere bakabilir veya hesabınızı ücretli sürüme yükseltebilirsiniz.

2 Numaralı Bölüm: Bu bölüm “Library”’i bölümüdür. Buradan daha önce oluşturduğunuz infografiklere gözatabilirsiniz.

3 Numaralı Bölüm: İnfografiğinize grafiksel veri eklemek istiyorsanız bu bölümü kullanabilirsiniz. Ekleyeceğiniz grafiği seçtikten sonra Excel benzeri bir sayfa üzerinden grafiği oluşturmak için veri girebilirsiniz.

4 Numaralı Bölüm:  İnfografiğe harita eklemek için bu bölümü kullanabilirsiniz.

5 Numaralı Bölüm: İnfografiğe yazı eklemek için bu bölümü kullanabilirsiniz. İnfografik başlığı, sayaç gibi metinleri bu bölümden ekleyebilirsiniz.

6 Numaralı Bölüm: Bilgisayarınızdan infografiğe görsel eklemek için bu bölümü kullanabilirsiiz.

7 Numaralı Bölüm: Youtube veya Vimeo üzerinden infografiğe video eklemek için bu bölümü kullanabilirsiniz.

Share: Bu bölümden oluşturduğunuz infografiği arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz veya infografiğinize yeni bir url alabilirsiniz.

Eğer etkileşimli infografikler kullanmak istiyorsanız Infogr.am’ı tercih edebilirsiniz. Ücretsiz sürümünde bulunan özellikler ile istatiksel verileri etkileşimli bir biçimde öğrencilerinize aktarabilirsiniz. Bunun yanı sıra paylaşım linkini özelleştirerek öğrencilerinize kolaylıkla yaptığınız infografiği gönderebilirsiniz.

Venngage ile İnfografik Tasarlama

Venngage ücretsiz olarak infografik hazırlayabileceğiniz bir platformdur. Venngage adresinden kayıt olabilirsiniz. Kayıt olup giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekrandan 3 basit tema üzerinden infografik oluşturabilirsiniz. Premium infografik temaları bulunmaktadır. Piktochart gibi görsel ve icon kütüphanesi bulunmaktadır. Bilgisayarınızdan görsel yükleyebilirsiniz. Hazırladığınız infografiği online olarak paylaşabilirsiniz. İnfografiği PDF veya PNG olarak indirmek isterseniz sizden premium üyelik istemektedir. Premium üyelik aylık 19$’dır.

Easel.ly ile İnfografik Tasarlama

Easel.ly ücretsiz olarak infografik hazırlayabileceğiniz bir platformdur. Easel.ly adreisnden Google veya Facebook hesabınız ile kayıt olup giriş yapabilirsiniz. Birçok ücretsiz teması bulunmaktadır. Bu temaları seçerek üzerinden düzenleme yapabilirsiniz veya siz kendiniz bir infografiği baştan yaratabilirsiniz. İnfografiğinize grafik,görsel ve şekil eklemesi yapabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz infografiği PDF olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İnfografik yapmak için kullanılan online web2.0 araçlarını ayrıntılı bir şekilde anlattım. Sizce infografikleri derslerimizde kullanabilir miyiz? E bir de infografik konusunu anlattıktan sonra bir tane infografik yapmadan olmazdı di mi? Piktochart.com’da Eğitimde Teknoloji için yapmış olduğum infografiğe aşağıdan ulaşabilirsiniz 🙂

EgitimdeTeknoloji-Analiz-Infografik

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER