İngilizce ile ilgili yaşanılan problemlerde, çoğunluk gramerim iyi fakat konuşamıyorum veya dinlediğimi anlamakta sorun yaşıyorum der. Yazımda işte tam da böyle durumlar için kullanabileceğimiz ideal bir uygulamadan bahsedeceğim, VoScreen.

135.000+ üyeye sahip olan VoScreen son zamanlarda yaptığı güncellemelerle beraber tam istediğim hali aldı ve bu iki önemli noktanın listening(dinleme) bölümü için eşsiz bir kaynak haline geldi.

VoScreen nedir? Nasıl çalışır?

VoScreen dizi ve çizgi film videolarından 1-2 cümlelik yerleri kesip, bu videoları sırayla size izleterek küçük kliplerde söylenenlerin cümlelerin Türkçe karşılığının ne olduğunu verdiği iki Türkçe altyazı seçeneğinden seçmenizi isteyen, ilgilizce listening yapabileceğiniz bir web 2.0 uygulamasıdır.
İsterseniz joker kullanmadan dinleyerek anladığınıza göre cevaplayabilirsiniz isterseniz de alt yazı jokeri ile söylenenin altyazısını da görerek seçiminizi yapabilirsiniz. Seçim işlemini 10 saniye içinde yapmanız gerekiyor. Eğer 10 saniye içinde yapmazsanız klipten puan alamıyorsunuz ve bir sonraki klipte devam etmek zorunda kalıyorsunuz.

voscreen-native-lang

Bu arada anadil olarak Türkçe kullanabildiğiniz gibi Almanca, Fransızca, İtalyanca gibi dillerinde içinde bulunduğu 16 dil içerisinden anadilinizi seçebilir ve İngilizce dinlemelerin sonucunda gelecek 2 seçeneğin hangi dilde gelmesini istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Üye olmak zorunda mıyım?

VoScreen ‘i isterseniz üye olmadan da kullanabilirsiniz fakat eğer Play as a guest seçeneğini seçerek üyeliksiz giriş yaparsanız karşınıza rastgele klipler gelecektir. Gramer seviyesi veya çalışma alanı seçebilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

voscreen-new-properties

Karşınıza gelecek videoların gramer seviyelerini ve çalışma alanlarını seçmek için üst menüden New butonunu kullanabilirsiniz. Bu alandan; voStep yani gramer seviyenizi veya voStructure yani çalışacağınız alanı seçebilirsiniz.

Böylece, seçtiğiniz gramer seviyesine göre basit cümleler veya seçtiğiniz alana özgün cümleler üzerinde pratik yapabilirsiniz.

voscreen-point-counter

Ortada olan bir gerçek de var ki; insanların yarışma duygularını öner çıkardığınızda yaptığınız iş daha çok ilgi görüyor. Bence bu nedenle VoScreen uygulaması da puanlama ve sıralama özelliklerine sahip olmuş. VoScreen de yaptığınız pratikler üzerinde kazandığınız pozitif ve negatif puanlar ile sıralamanız belirleniyor. Sorulara verdiğiniz doğru cevaplar sizin sıralama da diğer insanların üzerine çıkmanızı sağlıyor ve daha çok pratik yapmanız için sizi teşvik ediyor.

Unutmadan, VoScreen iOS uygulaması yayınlandı ve VoScreen ‘i ipad ve iphone ‘ununuzdan da kullanabilirsiniz. İndirmek için VoScreen iOS uygulamasına tıklayabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER