İnteraktif Oyunlar Akademik Performansı Nasıl Geliştirir?

4 2.146

Her geçen gün yaşam biraz daha karmaşıklaşmakta ve ihtiyaçlar, arayışlar değişmektedir. Bu değişiklikler elbet eğitim alanında da kendini göstermektedir. Teknoloji kullanımı, okullarda birçok avantaj ve yenilik getirse de çocukların fiziksel hareket ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor.

Tablet, bilgisayar, web araçları gibi araçların kullanımı ile öğrencilerin ders notlarında ve sınav sonuçlarında gözle görülür düzeyde iyileşme görülse de, fiziksel gelişim ve buna bağlı olarak fiziksel beceri konusunda birçok eğitim öğretim kurumu halen yetersiz düzeydedir. Günümüz eğitimcilerinin ve özellikle velilerin şikayet ettiği konulardan biri de çocukların ellerinden teknolojik aletlerin hiç düşmediğidir.

Tam da bu noktada eğitimciler, çocuğun hem fiziksel yönden gelişimini sağlayarak nasıl öğreneceğini hem de eğitim öğretimin getirdiği akademik gelişimden sapmadan nasıl başarılı olabileceklerini araştırmaktadır.

Tesadüfen keşfettiğim, tam da bu konu ile ilgili olarak, çocukların öğretmen kontrolünde fiziksel gelişimlerini geliştirebilecekleri, geliştirirken de öğrenebilecekleri bir yöntem ve uygulamadan bahsetmek istiyorum: Anaokulu, ilk öğretim ya da özel eğitim alanlarında daha çok ön plana çıkılabilecek ve kullanılabilecek olan MotionMagix™ ’den.

Tabii bu konuda farklı alternatiflerin de olduğu bir gerçek ama bu uygulama en azından sizlere ışık tutma amaçlı bir örnek.

İçeriğinde birçok beceri barındıran oyunların olduğu, eğlenirken öğreten, fiziksel aktivite ile çocuğun hem gelişimini destekleyen hem de hiperaktivite sorunlarını dengeleyerek dikkat eksikliğini azaltmaya yarayan bu program, bizlere değişik seçenekler sunmaktadır. Duvar ve ya herhangi bir zemin üzerine farklı oyun ve öğreti çeşitleri, quizzler, oyunlar, alternatif pedagojik yöntemler sunan bu uygulamayla çocuk, öğretmen kontrolünde ve ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirilerek istenilen hedefe ulaşılmaktadır.

Örneğin: “Math Tentacle” adlı oyun, matematik işlemlerini çocuklara sevdirmeyi ve farklı biçimlerde öğretmeyi hedeflemektedir. İşitsel-görsel olan bir başka oyun, sayıları ve hızlı işlem yapmayı hedeflemekte, istenilen sayılara zıplayarak ulaşmayı sağlamakta ve böylece çocukları kazanma isteği ile motive etmektedir. Bunun gibi içeriğinde farklı oyular barındıran programlar, eğitimi eğlenceli hale getirmektedir..

Hindistan’ın Pune kentindeki “Jumpstart” anaokulunda, bu sayede çocukların bilişsel yetilerinde ve algılarında altı kata kadar gelişim olduğu gözlemlenmiştir. Eğitimcilerin ortak düşüncesi, oyunların fiziksel ve algısal aktiviteyi geliştirdiği ve çocuklarda Cognitives Skills (Bilişsel Beceri)’i sosyal ve ortak çalışmalarla gözle görülür düzeyde geliştirdiğidir.

Bu konularda yapabileceklerinizin sınırı yok. Biraz hayal gücü, biraz zaman ile bu tarz etkinlikleri farklı şekillerde sizler de düzenleyebilirsiniz.

Bu konu eğer ilginizi çektiyse buradan videosuna ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Yorum Yapıldı
  1. Seyfettin Diyor ki:

    Hocam teşekkurler.

  2. Gökhan Sarıca Diyor ki:

    Rica ederim hocam, faydalı olduysa ne mutlu.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.