Eğitimde Teknoloji  kavramı günümüz öğrencilerini yakalamak isteyen öğretmenler için artık kaçınılmaz bir hale geldi. Yaptığımız klasik sınavlar , sözlü sınavlar  öğrenciler için pek istenilen sınavlar  değil , bunu itiraf etmeliyiz. Hepimizin amacı gerek derslerimizi gerek sınavlarımızı  daha zengin ve  eğlenceli hale getirmek, çünkü ancak böyle olduğunda öğrenciler için gerçek , unutulmaz, hatırası olan  öğrenme ortamlarını yaratabiliyoruz.

Mehmet Özdemir ve ekibinin eğitiminde kahoot sınavların nasıl yapılması gerektiği öğretildi hem de aynı zamanda kahoot sınavları uygulandı. Bu derslerde biz öğretmenlerin dahi ne kadar eğlendiğini gördükten sonra   hızla öğrendiklerimi derslerime entegre etmeye çalıştım ve gördüm ki öğrencilerimle ders içinde hiç eğlenmediğimiz kadar eğlendik ve öğrendik.

Kahoot,  uygulaması ve hazırlanması çok basit olan bir  platform . Öğretmenlerin soru ve cevapları girerek hazırladıkları sınavları öğrencileri ile bir kod yardımı ile sınıf içinde uygulamaya dönük bir araç .

Öncelikle yapmanız gereken

1.Sisteme girmek ve üye olmak  için get.kahoot.com adresine gitmeliyiz. Karşınıza çıkan bu ekranda ‘GET MY FREE ACCOUNT’ kısmını tıklamak.

Screen Shot 2014-06-10 at 10.34.45

2. Karşınıza çıkan ekranda  rolünüzü I’m a teacher olarak seçtikten sonra , kullanıcı adı , mail ,
şifre  bilgilerinizi girip , ‘CREATE ACCOUNT ‘ kısmını tıklamak .

Screen Shot 2014-06-10 at 10.46.58

3. Bu adımda uygulamayı kullanarak quiz, tartışma ve anket hazırlayabiliyoruz. Quiz seçeneğini işaretleyip bir sonraki adıma geçiyoruz.

Screen Shot 2014-06-10 at 10.48.54

4. Quız için bir isim girmeliyiz.

Screen Shot 2014-06-10 at 11.12.39

5. Karşımıza çıkan satıra soruyu yazıyoruz. Eğer video veya görsel eklemek istersek dosya seç bölümünden yapabiliriz. Daha sonra  en altta yer alan dört şıkkı yazıp , doğru cevap hangi şık olacak ise şıkkın altındaki incorrect seçeneğini üzerine tıklayıp correcte çeviriyoruz. Soru ekleme ve soru silme seçeneklerinin, soru sıralama seçeneklerinin olduğu yerdir. Yeni soru eklemek için Add Question, soruyu silmek için Delete Question butonuna basıyoruz.

Screen Shot 2014-06-10 at 11.24.18

Son olarak hazırladığınız quizi başlatmak için play butonuna basıyorsunuz.Karşınıza gelen ekranda Launch butona basıyorsunuz ve sistem öğrencilerinizin quize ulaşmaları için bir kod veriyor. Öğrenciler bu kodu girerek sınava başlayabilirler.

Screen Shot 2014-06-10 at 11.25.37

Ben hazırladığım sınavlarda kısa cevaplı daha çok  terim ve tanım içeren konular seçmiştim ancak öğrencilerimden gelen dönütler süre  faktörünün de olmasıyla  paragraf sorularını dahi kahoot ile çözmek istediler.

Screen Shot 2014-06-10 at 11.26.24

Peki  öğrenciler için  neden bu kadar eğlenceli kahoot ?

  •         Kendi seçtikleri isimlerle sınava katılıyorlar bu onların  hoşuna gidiyor
  •         Sorular sizin belirlediğiniz sürelerde cevaplanmak zorunda bu da işe heyecan katıyor
  •         Doğru cevabı kendisinin verdiğini görünce yaşadığı mutluluk , rekabet duygusu
  •         Sıkıcı bulduğu ders konuları ile oyun kavramının birlikte olması

Öğrencilerimden yaptığımız kahoot sınavları sonrası gerek eleştirini gerekse olumlu dönütlerini twitter üzerinden paylaşmalarını istedim.  Birkaç örnekte buraya öğrencilerimin  twitlerini yine onların izniyle aktarıyorum . Bazıları doğru cevaplarını twitledi , bazıları hissetiklerini yazdı, bazıları isimlerini twitledi, kimisi on yıllık öğrenciyim bu kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum dedi 🙂

Screen Shot 2014-06-10 at 11.27.31Screen Shot 2014-06-10 at 11.28.28

Üstüne bir de @kahoot onların twitlerini rt yapınca durum onlar için daha da keyifli hale geldi.

Screen Shot 2014-06-10 at 11.29.40

Ben bir Edebiyat öğretmeni olarak  tanım veya terim ile ilgili konularda, dil bilgisi konularında bu uygulamayı kullanıyorum, sizler de farklı branş öğretmenleri olarak kahoot uygulamaları ile ilgili yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

 

 

Not: Fotolar tüm öğrencilerden izin alınarak eklendi