Kalabalık Sınıflarda Tüm Öğrenciler Aktif!

5 676

edÖğretim sürecinde yaşanan genel bir eksiklik öğrencilere anlık geri-bildirim (feedback) verilmemesidir. Geleneksel bir sınıf ortamında, öğretmen bir soru sorduğunda bir grup öğrenci parmak kaldırır. Parmak kaldıran öğrenciler ya sorunun cevabını çok iyi biliyorlar, ya da kendilerini ifade etmek konusunda cesareti olan öğrencilerdir. Peki ya diğer öğrenciler? Onların arasında da “hiimmm, cevap bu olabilir, şu da olabilir…” diye düşünen ya da “Simdi biri kalkıp söyler, ben söylemesem de olur…” ya da “ben parmak kaldırsam da, öğretmenim beni görmez…” gibi düşünen öğrencilerimiz olabilir.
Çalıştığım kurumun, “Öğretmeyi Geliştirme Merkezinde”, “geri-bildirim vermeyi, tüm öğrencileri uyanık tutmayı ve etkin katılımı nasıl sağlayabiliriz?”  sorusunu tartışırken, sohbetimize ortak olan felsefe profesörü sınav kâğıdı okumanın yoruculuğundan ve çok zaman aldığından bahsedince, ITDP (Instructional Technology Development Program) bolumu olarak, neler yapılabileceğini hocamızla ayrıca bir toplantı yaparak gözden geçirdik. 250 adet i>Clicker için sipariş verdik ve bir kaç gün içinde ilk uygulama başlamış oldu. Bu sürecin bir ihtiyaçtan doğmuş olması motivasyonumuzu iki kat arttırdı. 

Kalabalık sınıflarda öğretimin kalitesi her zaman sorgulanmıştır: Öğrencilere ulaşmak, onların farkına varmak, sizi dinlediklerini anlamak ve öğrencilere anında geri bildirim vermek, ara değerlendirme yapmak, yapılan kısa sınavların kaydını tutmak, sınıfın genel durumunu anında grafik üzerinde görmek ve tüm bunları çok kalabalık sınıflarda yapmak! Üstelik kabalık sınıflar derken, 90+ sınıf mevcudu olan, amfilerde işlenen derslerden bahsediyorum. Yüksek öğrenimden K-12’ye, yetişkin eğitiminden iş hayatındaki profesyonel kullanımına kadar, “i>Clicker” araçları tam da bu noktada bizlerin arayışına cevap oldu.

Katılımı aktifleştiren ve öğretim sürecini eğlenceli bir etkinliğe dönüştüren uygulamada 98 öğrenci ve 3 felsefe profesörüne öğretim teknoloğu olarak benim liderlik ettiğim çalışmanın notlarını öncelikle kullandığımız sistem hakkında bilgi vererek paylaşmak istiyorum.

Teknik Bilgiler

i>Clicker Teknolojisi ya da “Classroom Response System” ya da anılan başka isimle “The i>Clicker Audience Response System” araçlarını sınıfınızda kullanmak için neler gerekli:

 • Yeteri kadar öğrenci cihazı,
 • Bir tane öğretmen cihazı,
 • Alıcı,
 • Internet bağlantısı,
 • i>Clicker yazılımı Mac/Windows,
 • i>Clicker ile gelen USB,
 • Cihazla uyumlu çalışan öğretim yönetim sistemi (Moodle, Sakai, Angel, Blackboard, vs.)
 • Ve tabii ki iyi hazırlanmış test soruları…

Öğrenciler için i>Clicker…> sınıftaki öğrenci ya da katılımcı sayınıza göre i>Clicker sayısını düzenleyin. Öğrencilere cihazları verin ve cihazların ilgili web sayfasından ya da kullanıcı el kitabında yönlendirildiği adresten, dersinize kayıt olmalarını sağlayın. Bu adreste öğrenciler okul numaraları ve diğer önemli bilgilerle öğretmenin veri sistemine kayıt olacaklar. Öğrencilerin bundan sonra yapması gereken, cihazları sınıfta yanlarında bulundurmak, sınav sırasında soruları cevaplamak için uygun seçenekleri cihaz üzerinden tıklamak… Tabi bir de cihazları kaybetmemeleri gerekiyor. Bizim çözümümüz, öğrencilerin kaybettikleri cihazın yerine yenisi almaları oldu! Gerçekten etkili… – See more at: http://www.serpiltuti.com/blog/-kalabalk-snflarda-tum-ogrenciler-aktif#sthash.FEov3yio.dpuf

Öğretmenlerin kullandığı i>Clicker…> Öğretmen tarafından kullanılacak i<Clicker, alıcıya dersin barkodu ile tanımlanmalıdır. Bu tanımlama işlemini yapmadan önce, kullanılacak bilgisayarın işletim sistemine göre gerekli güncel yazılım USB içinde geliyor. Ancak, önerim internet üzerinden güncel yazılımı takip etmeniz ve USB üzerinden çalıştırmanızdır. Öğretmen i>Clicker’i ile sunumu yönlendirip, duraklatıp, sınav yapabilirsiniz. Bu sayede, kürsüde ya da beyaz perdenin önünde beklemeniz gerekmiyor! Öğrencilerin yakınlarına gidebilir, onlarla daha yakın iletişime geçtiğinizi hissettirebilirsiniz. Her soru için sınıfın başarı grafiğini anında görüntüleyip, doğru cevabı seçebilir ve sınıfla paylaşabilirsiniz.

i<Clicker teknolojisini Uygulamaya Başlarken Bunlara Dikkat Edin:

 • Öğrencilerinize i<Clicker teknolojisini, nasıl kullanılacağını ve onlardan beklentilerinizi anlatın. Eğer bunlar etkili ve net bir şekilde anlatılmazsa, öğrenciler sadece yoklama almak için kullandığınızı düşünebilir. Bu alanda yapılmış bilimsel çalışmaları öğrencilerinizle yapılan samimi paylaşımlar uygulamaların onlara daha anlamlı gelmesine ve çalışmaya özen göstermelerine ve etkinlikleri ciddiye almalarına yardımcı olacağını söylüyor.
 • Öğrencilerinize güzel ve etkili anlatımlar yaptıktan sonra, sadece katilimi kontrol etmek için kullanıp, kendinizle ters düşmeyin. i>Clicker teknolojisi bundan daha fazlasıdır ve en önemli özelliği öğrencinin aktif katılımını sağlamaktır.
 • Öğrencileri progresif olarak zorlayıcı, sorgulayıcı, onları düşünmeye teşviklerden sorular sorun. İyi bir i>Clicker cihazı kullanmaktan daha önemlisi, iyi bir i>Clicker SORUSU hazırlamaktır. İyi bir i>Clicker sorusu, öğrencilerin öğrendiklerini kullanmaya yardim etmelidir. Çok kolay sorular sorulduğunda, derse katılımın çok da değerli olmadığını hissettirebilirsiniz.
 • “Not vermek” politikasını ve nasıl yapılacağını açık bir şekilde anlatın. Ancak, i>Clicker ile yapılan değerlendirmelerin, final değerlendirmesi niteliğini taşımasını engelleyin. Bu konuda %10 önerilmektedir.
 • Çok sorularla sıkıcı hale getirmeyin. Yetenekli ve etkili sorular sorun ve tartışma, ortamı sunmaya özen gösterin. 60 dakikalık bir derse, 4-6 i>Clicker sorusu öğrenci katılımını artırır. 15 dakika ders anlattığımızı düşünelim. Geri kalan sure için farklı etkinlikler planlayabilirsiniz. Zamanı etkili kullanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Sadece “doğru cevap bu” diyerek geçiştirmeyin. Yanlış cevapların neden yanlış olduğunu tartışın.
 • Öğrencilerin soruları arkadaşlarıyla tartışmasını izin verin. Böylece farkında olmadan birbirlerinden öğreneceklerdir.

Bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim, sorularınızı ve görüşlerinizi paylaşmanızı rica ederim.

5 Yorum Yapıldı
 1. […] grafiğini anında görüntüleyebilirsiniz. Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak adına sizi linke yönlendirmek […]

 2. Orhan Ç. Diyor ki:

  Geribildirim vermede teknoloji kullanmışsınız ancak burada her öğrenciye bilgisayar otomatik sonuç geribildirimi yapıyor. Anında geribildirim alıyor öğrenci. Ancak öğretim elemanına anlamadığını sorabiliyor mu? Aktif ve ilgili öğrenciler hatalarını sorar genelde. Ama ilgisi olmayan için öğretim elemanının sonuçları değerlendirip üzerine gitmesi gerekir. İlgili ve çalışkan öğrenciler için bu metot süreci hızlandırabilir. İlgisi az olanın bir kısmının ilgisini çekip başarısını arttırabilir. Asıl söylemek istediğim, öğretim elemanına yine büyük iş düşüyor. Öğrenci asıl ihtiyaçlarına yönelik geribildirimi öğretim elemanından alabilir. Teknoloji kullanımı geribildirim sürecine illa ki artı katacaktır, ama asıl iş öğretim elemanlarının geribildirim türlerini süreç içerisinde etkili kullanabilmesidir. Yazı ve site hoşuma gitti. Başarılar.

 3. cüneyt taşkın Diyor ki:

  iyi günler, sitenizi ilgi ile takip etmekteyim. Trakya üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapıyorum, sitenizden bizim için çok önemli bir konu hakkında yardım istiyorum. bu yazıda sözü geçen i clicker adlı cihazı Türkiyeden nasıl temin edebiliriz acaba. eğitim laboratuvarı kurma çalışmalarına başladık özellikle bu cihazı temin etmemiz gerekiyor. Sitenizden rica ediyorum bu cihazı bize satabilecek bir firma kişi bulabilirse çok ama çok minnettar olurum. yabancı sitelerde ürün satılmakta fakat Türkiyeden almamız gerekli lütfen bize yardım edin.. iletişim adresim cuneyttaskin@trakya.edu.tr

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.