Kod, programlamak, geleceği yazmak… Peki nedir kodlamak? Günlük hayatı, bir ihtiyacı ya da veriye ulaşımı kolaylaştırmak için tasarlanan her türlü yazılıma kodlama denir. Örneğin internet tarayıcımız kodlardan oluşan bir yazılımdır. Bir yazıyı hazırlamakta kullandığımız Microsoft Word programı da yazılımdır. Ancak sadece bilgisayarımız kodlardan oluşmaz. TI hesap makinamız, cep telefonumuz ve hatta arabamız kendilerine özel yazılmış kodlar sayesinde fonksiyonlarını yerine getirebilirler.

Peki sizce kodlama günlük hayatımızda bu derece yaygınken, onu bilmemek kabul edilebilir mi? İçinde bulunduğumuz şartlara göre herkes nasıl ayakkabısını bağlamayı biliyorsa programlamayı da öğrenmelidir. Mark Zuckerberg’in söylediği gibi bundan 15 yıl sonra ilkokulda okuma yazma gibi programlama da öğretilecek. Programlama bilmenin avantajları sonsuz. Hazır yazılımları “app store”dan indirmekle sınırlı kalmayıp neye ihtiyacımız varsa onu üretmek ve bunu toplum için faydaya dönüştürmek mümkün. ABD Başkanı Barack Obama’nın da dediği gibi telefonumuzda oyun oynamayı bırakıp onu programlamanın zamanı geldi.

İşte bu vizyonla Robert Lisesi’nde Kod Haftası’nı kutladık. Dünyada 8-14 Aralık’ta kutlanan Bilişim Teknolojileri Haftasıyla eş zamanlı olarak düzenlenen Kod Haftası’nın amacı her seviyeden insana programlamayı sevdirmekti. Bu hafta icerisinde hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin katılabileceği çeşitli atölye çalışmaları organize edildi. Scratch ile programlamaya giriş, Android, iPhone ve Windows Phone uygulamaları, Wolfram dili atölye çalışmaları bu atölyelerden bazıları. Atölye çalışmalarının tümü herhangi bir ön bilgi olmadan 1.5 saatte kodlama öğrenmenin mümkün olduğunu kanıtlar nitelikte hazırlandı. Öğrencilerin teknoloji alanındaki vizyonlarını genişletmek ve fırsatları çoğaltmak amacıyla Intel, Samsung, Microsoft, Bilge Adam, Inrobotek, Turkcell, Appcent gibi büyük teknoloji firmalarından konuk konuşmacılar ağırlandı. Öğrendiklerimizle kalmadık, harekete geçtik. Önce Topluma Hizmet Programı kapsamında Scratch ile okulumuzu ziyaret eden okulların öğrencilerine programlamaya giriş atölyesi düzenledik. Daha sonra robot tasarlama ve kodlama yarışması organize ettik. Öğrencilerimiz robotlarını “Dohyo” tahtası üzerinde yarıştırdılar. Robotunu en iyi tasarlayan ve programlayan turnuvayı kazanan oldu.

Kod Haftasını duyurduğumuzda istediğimiz dikkati çekmek kolay olmadı. “Kodlayarak eğlenin ve öğrenin” sloganıyla ortaya çıktığımızda, “programlama nasıl eğlenceli ve öğretici olabilir ki?” diyen öğrenciler ve öğretmenler oldu. Ancak ilk atölye çalışmasını düzenlendiğimizde katılım pek çok öğrencinin bu alana ilgi duyduğunu kanıtlar nitelikteydi. Ögrenciler ilk programlarını yazdıklarında, bilgisayarı kullanarak ortaya bir ürün çıkarmak sadece “hacker”lara özgü bir şey değilmiş dediler, şaşırdılar. Android Uygulama Geliştirme atölyelerine kardeş okullardan misafir ögrencilerin gelmesi bizi çok mutlu etti. Bu haftada sadece kodlamayı öğretmeye odaklanmayıp, aynı zamanda meraklıları bir araya getirecek sosyal bir ortam oluşturmak kod haftasını hareketlendirdi. SumoRobot turnuvası adeta bir şenlik havasında geçti. “Kendi robotumuzu yapıyoruz” dediğimizde elektroniğe hiç ilgisi olmayan onlarca öğrencinin katılım formunu doldurduğunu gördük. Turnuvuya katılmak onlar icin ciddi bir motivasyon kaynağı oldu ve C programlama dilini bir günde öğrenip robotları için taktiksel fonksiyonlar yazdılar!

Kod Haftası bize, öğrencilere fırsat verildiği zaman, kodlamayı kullanarak ortaya neler çıkarabileceklerini görmemizi sağladı. Robert kod haftasını kutladı, geleceğini kodladı! Şimdi sıra sizde!

Robert Lisesi SumoRobot yarışmasında neler olduğunu merak ediyorsanız:

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER