Konuşan Fotoğraflarla Sözlük ve Eğlenceli Geri Bildirimler Yapalım

1
1780

Merhaba. Bir önceki yazımda Sembly ile sınıf yönetimi hakkında bilgiler vermiş, neler paylaşabileceğimizin örneklerini ise daha sonraki yazılarıma bırakmıştım. Paylaşılacak bu kadar çok şey varken hangi uygulamanın öğrenmeyi kalıcı ve kolay hale getirdiğini, deneyimledikçe görebileceğiniz gibi aynı uygulamanın farklı amaçlarla kullanımı konusunda yeni fikirler de geliştirebilirsiniz. Bu yüzden #Paylasmakguzeldir diyoruz.
Bugün sizlere Google Translate in Sound of Text uygulamasıyla yapabileceğimiz bir sözlük ve geri b3ildirim çalışmasından bahsedeceğim. Tabii ki sizler bu paylaşımımı farklı amaçlar için içerik hazırlarken de kullanabilirsiniz. Eğitim teknolojileri uygulamaları her branşa göre kullanılabilen bir çok özelliğe sahip olabildiğinden gerisi sizlerin yaratıcılığınıza kalıyor. Bildiğiniz gibi Google Translate ile çeviri yaptıktan sonra altta çıkan Play düğmesi ile kelime veya cümlelerin telaffuzunu dinleyebiliyoruz. Bunu kaydetmek istediğimizde ise çeşitli uygulamalar kullanabiliyoruz. Sound of Text bize bu kayıt işlemini kolayca yapmamızı sağlıyor. Hem telaffuzu dinleyebiliyoruz hem de kayıt edebiliyoruz. Aynı kelimenin farklı dillerde telaffuzunu dinlemek de mümkün ve eğlenceli. www.soundoftext.com sayfasında en fazla 100 karakterden oluşan içeriğimizi yazıyor ve yandaki açılır listeden istediğimiz dili seçiyoruz. Submit düğmesine tıklıyor ve açılan penceredeki Play düğmesiyle yazdıklarımızın, seçtiğimiz dile göre telaffuzunu dinliyoruz.  Bu sesi istediğimiz alanlarda kullanmak üzere kaydetmek için Save düğmesine tıklayarak mp3 formatında kayıt ediyoruz.. Bu kadar kolay. Eğer bilmediğiniz bir dilde seslendirme yapmak isterseniz ya da ses kaydı için uygun araçlarınız yoksa bunları çok rahat yapabilirsiniz.

Peki bu ses kaydını nerelerde kullanabiliriz? Tabii ki pek çok uygulama var. Bunlardan bir tanesi Blabberize ile konuşan fotoğraflar hazırlamak.

7Bunun için bilgisayarınıza kayıt edeceğiniz kitap sayfalarını, hazırladığınız resim, poster, afiş gibi görselleri Blabberize sayfanıza ekliyorsunuz.
Açılan görselde hareket ettireceğiniz alanın üzerine tıklıyorsunuz. Tabii bir karakteri konuşturacağımız için ağız kısmına gelen yeri tıklamamız gerekir.  Fotoğraf üzerinde oluşan kırmızı balonu kenarlarında çıkan biçimlendirme düğmelerini kullanarak büyültüp küçülterek yerleştiriyorsunuz. Aşağıda bulunan + ve – düğmeleriyle silip tekrar yapabiliyorsunuz. Sıra geldi Google Translate in Sound of Text özelliğiyle kaydettiğimiz sesimizi buraya eklemeye. Ses ekleme düğmesine tıkladıktan sonra açılan pencereden bilgisayarınıza kaydettiğiniz sesi seçerek buraya ekliyorsunuz. Sonuç gerçekleştiğinde artık konuşan bir fotoğrafınız var. Bunu dilerseniz pek çok platform9da paylaşabilir ya da linkini öğrencilerinize gönderebilirsiniz. Bunu da geçen haftaki yazımda bahsettiğim ister Sembly sınıf yönetim uygulaması ile isterseniz Google Drive ile ve daha pek çok yöntemle öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz.. Benim örnek olarak hazırladığım bu fotoğrafı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.  http://blabberize.com/view/id/1389198

Eğer bu çalışmayı kendi sesinizle yapmak istiyorsanız bu kez de  Fotobabble  11size bu konuda eğlenceli bir yol sunuyor.  Her zamanki gibi kolayca sayfaya üye olduktan sonra  Gözat düğmesi ile fotoğrafınızı sayfaya ekliyorsunuz. Create düğmesine tıkladığınızda açılan Record your voice kısmındaki Record düğmesi ile sesinizi kayıt etmeye başlıyorsunuz. Play düğmesi ile kaydınızı dinleyebiliyor, herkese açık ya da özel olarak paylaşım seçeneklerinden dilediğinize tıklıyorsunuz. Bir başlık yazdıktan sonra arkaplan seçme ve dilerseniz etiket yazma özellikle
rini kullanarak kayıt ediyorsunuz. Fotobabble ile Blabberize arasındaki fark Fotobabble ile fotoğrafınız konuşurken  hareket eden bir bölüm yok ve Fotobabble da ses kaydını kendiniz yapıyorsunuz. Her ikisinde ise pek çok platformda paylaşım yapabiliyorsunuz.

12

15

 

 

 

 

 

 

Bu uygulamalarla öğrencilerinize kendi telaffuzunuzla resimli, konuşan sözlük yapabilirsiniz. Öğrencilerinize iletmek istediğiniz geri bildirimlerinizi bu şekilde almak onlar için motive edici olacaktır. Bir duyuru ya da verdiğiniz ödevin okuma kısmını da bu uygulamalar sayesinde motive edici hale getirebilirsiniz. Eminim eğitim teknolojilerini, derslerinde işlevli şekilde kullanan siz değerli öğretmenlerimizin aklına uygulayabilecekleri daha pek çok yöntem gelmiş, bu satırlarımı okumaya geçmeden kullanmaya başlamışsınızdır.  Her zaman olduğu gibi hepinize @etusp li günler dilerim.

1 YORUM

CEVAP VER