14 yaşında bir çocuk. Bir saat yapıyor. Bomba sanılıyor. Tutuklanıyor. Yanlış anlaşılma ülkenin utancı haline geliyor. Ülkenin başkanı çocuğu destekleyen bir tweet atıyor. Milyonların dikkati bu 14 yaşında, bilim ve teknolojiye meraklı çocuğa çekiliyor. Ahmed bir simgeye dönüşüyor. Meraklı ve üreten bir nesilin kapımızın önünde beklediğini gösteriyor. Bu yeni nesil korku ve endişe kültürünü, üretkenliği, paylaşımcılığı ve değişime yatkınlığıyla yok edecek. Umudumuz tükenmedi.

Onları daha yakından tanımalısınız! Nelere ihtiyaç duyuyorlar, nasıl güdüleniyorlar, nelerden keyif alıyorlar? Onları yakından tanıdıkça hem tasarladığınız öğrenme ortamını da daha etkin hale getirebildiğinizi farkedeceksiniz, hem de kendine, yaşadığı topluma ve dünyaya faydası olan bir nesil yetiştirmek için bir adım atacaksınız. Unutmayın Ahmed gibi öğrencilerimizin düşüncelerine, yaptıklarına ve yapmak istediklerine tepkisiz kalmak ya da ön yargılı davranmak kadar onlara zarar veren bir şey yapamayız biz eğitimciler olarak.

Peki yeni nesil nasıl özelliklere sahip?

Pozitif geri bildirimden motive oluyorlar, sürekli geri bildirim istiyorlar. Bu yüzden oyunları seviyorlar. Sık sık geri bildirim vermenin gücünü siz de zamanla keşfedeceksiniz. Oyun tabanlı öğrenme uzak geliyorsa bile oyunlaştırma stratejilerini sınıfınızda kullanabilirsiniz.

Anında teslim istiyorlar. Hemen şimdi, hızlı bir şekilde olsun! 1.03 saniyede aradıklarının cevabını buluyorlar, yükledikleri resimlere gelen yorumlardan anında haberleri oluyor. Eğer bir web sitesi birkaç saniye geç kalsın yüklenmeye hemen başka bir bağlantıya tıklıyorlar.

Varsayımınızın aksine aile ile vakit geçirmekten çok keyif alıyorlar. Rol modelleri hep bir aile üyesi. Ailelerini öğrenme ortamının bir parçası haline getirdiğinizde onları daha fazla kazandığınızı fark edeceksiniz.

Bir önceki nesile göre daha fazla kendilerine güvenleri var. Bazen bunu sinir bozucu buluyorsunuz. Olsun! Unutmayın eğer öğrenme ortamı uyarıcıysa ve ilginçse, kendine güvenme duygusu onların öğrenmeye daha istekli olmalarını sağlayabilir. Meraklarını uyandırın ve ilgi alanlarını keşfetmelerini sağlayın.

İşbirliği içinde hareket ediyorlar. Her gün kullandıkları sosyal medya araçları onları bu şekilde düşünmeye ve düşündüklerini dile getirmeye davet ediyor. Siz istemeseniz bile onlar ödevleri birlikte yapıyorlar.

Başkaları ile bağlantıda kalmayı istiyorlar. Bu kişilerin sınıf arkadaşları olmasına gerek bile yok! Kilometrelerce uzaktan edindikleri arkadaşları ile öğrenmek onları heyecanlandırıyor.

Değişime ve kişisel gelişime daha açıklar. Siz öğrenme ortamınızı değiştirmeye çok hevesli değilken, onlar yenilikleri görmekten heyecan duyuyorlar. O yüzden sizin sınıfınıza getirdiğiniz yeni bir araç onları bu kadar heyecanlandırıyor. Rutinden çıkmak onlar için çocuk oyuncağı.

Onların hem ilginç, hem eğlenceli olduklarını, hem de gelecek için umut vadettiklerini göreceksiniz. İster bir maker olsun ister olmasın, araştıran, eleştirel düşünen, üreten ve paylaşan bir nesil için onları yakından tanıyın, “cahil hoca” olmaktan çekinmeyin ve sadece bilgi ve tecrübenizle değil öğrenmeye olan tutkunluğunuzla da rol model olun.

12-13-19-20 Eylül 2015 tarihlerinde #etusp IT öğretmenleri biraraya geldiler, yenilikleri öğrendiler ve tecrübelerini paylaştılar. Yeni nesili geleceğe taşımak için ceplerini doldurdular. Kendilerini yeniden öğrenci gibi hissetmenin tadına vardılar. @makerolacak çocuk ve @robotistan ekibinin yol göstericiliği ve desteğiyle harika bir öğretmen eğitimi modülünü hayata geçirdik. Hayal ettik! Tasarladık! Yaptık!

Ön çıkan görsel : RCMakers

YAZIYI PAYLAŞ
Önceki İçerikSınıf Öğretmenlerinin Yeni Öğretim Yılında Kullanabilecekleri 10 Akıllı Uygulama
Sonraki İçerikSTEM Nedir ? Heves Mi ? Yoksa Eğitimdeki Sorunların Çözümü mü?
Eğitimde yenilikçi yaklaşımlar ve uygulamalar, öğretmenler için mesleki gelişim programları, öğretim programı geliştirme ve teknoloji entegrasyonu konularında 16 yıldan fazla süredir Robert Kolej, Enka Okulları, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında pek çok farklı pozisyonda çalışma fırsatı yakaladı. Şu an İELEV Özel 125. Yıl İlkokul ve Ortaokulunda okul müdürü olarak görev yapmaktadır. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri bölümünde yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında müfredata yenilikçi yöntemlerin, yaklaşımların ve teknolojilerinin entegrasyonu; öğretmenler ve öğrenciler için profesyonel gelişim ve liderlik programları bulunmaktadır. Öğretmenlerin 21. yüzyılda başarılı ve mutlu bir nesil yetiştirmeleri için dönüşümü nasıl başlatabileceklerini anlatan ve en son 5. baskısını yapan “Öğretmen 2.0” kitabını yazdı. KAGIDER (Kadın Girişimciler Derneği) ve Microsoft tarafından Mayıs 2016’da Türkiye’de yılın en başarılı kadın eğitimcilerinden biri seçildi. K12 düzeyinde Türkiye’nin tek “Adobe Eğitim Lideri”dir. 2013 yılında Google Apps for Education Certified Trainer, 2015 yılında Microsoft Innovator Expert, 2015 yılında Common Sense Certified Educator unvanlarını aldı. 40’tan fazla okulda 1:1 laptop programının uygulanması ve öğretmen profesyonel gelişim programının hayata geçirilmesi konusunda danışmanlık yaptı. Son iki yılda 100’den fazla, farklı öğretmen grubuna yenilikçi yöntem, yaklaşım ve teknolojilerin müfredata entegrasyonu konusunda eğitimler verdi.