Makerspace- Yaratım Atölyeleri

0 1.372

A.B.D’de 2006 yılında başlayan “Makerspace” trendi okullarda gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Türkçesine “Yaratım Atölyeleri” dediğim bu alanlar çocukların sınıflarda öğrendikleri bilgi ve konseptleri somut ürünlere çevirmelerine olanak vererek, bilgilerin sadece teoride kalmayarak pratiğe dökülmesini sağlıyor.

Peki nedir bu “Makerspace” ? Demir Adam-3 filmini seyretti iseniz, filmin sonunda Tony Stark’ın ona yardım eden çocuğa garajında yaptığı odayı düşünün… tam bir makerspace veya yaratım atölyesi idi.

Yaratım Atölyelerinin üç temel bileşeni bulunuyor, bunlar; uygun bir alan, insanlar, cihazlar, el aletleri; dolayısıyla özellikle okullar bu iş için biçilmiş kaftan oluyor. Atölyelerde “Yetişkin” gözetiminde birçok proje somut hale dönüştürülebiliyor. Peki bu alanlar oluşturmak için ne gibi cihazlara ihtiyacımız var bir bakalım;

-3D Printers:

3 Boyutlu Printer’lar son yılların mucize buluşlarından birisi, hangi çocuk sıfırdan tasarladığı bir şeyin somut hale gelmesinden hoşlanmaz ki….Öğrenciler bedava ve kullanımı oldukça klay Tinkercad, Autodesk 123D ve 3DTin gibi yazılımları kullanarak dizaynlarını yaparak, üzerinde değişiklikler yaparak yazdırabilirler veya yazdırmak yerine yaratabilirler diyelim.

A.B.D’de bu tür maksatlarla kullanılabilecek 3D printer fiyatları $300 (Printrbot Simple)- $3000 (MakerBot Replicator 2) arasında değişebiliyor. Bunların bastığı ürünler öğrencilerin yüzünü gülümsetebilecek yeterli kaliteyi verebiliyor.

Screen Shot 2014-08-16 at 12.34.45

-Lazer Kesiciler:

Henüz 3 boyutlu dizayn aşamasına geçmemiş öğrenciler için 2 boyutlu şekiller çizerek bunları plastik veya tahtadan keserek şekillendirmek, eşyalarının üzerine isimlerini lazerle yazdırmak gibi faaliyetler eğlenceli olabilir. A.B.D’de $2500 civarı fiyatlar ile lazer yazıcılar tedarik edilebiliyor.

Screen Shot 2014-08-16 at 12.35.02

-CNC ve Freze Tezgahları:

Bu atölyelere özel yapılmış küçük CNC ve freze tezgahlarının kullanımı ile plastik ve tahta paröalırını kesimi,traşlanması ve bu sayede CAD uygulamarının da kullanımının öğrenilmesi sağlanmış oluyor.

Screen Shot 2014-08-16 at 12.35.11

– El Aletleri:

Tornavida, pense, çekiç, küçük bir matkap….liste uzatılabilir. Ama erken yaşta yetişkin gözetiminde bunları kullanan çocuklara sağlayacağı katkılar saymakla bitmez. El-göz koordinasyonu, el becerisinin gelişmesi, yaratılan veya onarılan her üründe kendine güveni…liste oldukça uzayabilir. Belki de geleceğin dünya çapında ünlü cerrahları bu atölyelerden çıkacaktır.

Screen Shot 2014-08-16 at 12.35.21

– Elektronik Birleşenler:

Elektronik deney kitleri, mutimetreler, lehim makinaları, mikrokontrolörler, transistörler,kapasiteler vs .. hayal gücünüz ve bütçenizle sınırlı elektronik malzemeler bu atölyelerim olmazsa olmaz birleşenlerinde birisi olacaktır.

Screen Shot 2014-08-16 at 12.35.28

Geleceğin liderleri, mühendisleri, doktorları bu atölyelerden çıkacaktır. Bizlerin görevi ise çocuklarımıza bu imkanları sağlayacak her tür desteği vermek ve ülkemizde “Yaratım Atölyeleri”nin başlatılmasını ve yaygınlaşmasını sağlamak olmalıdır.

Screen Shot 2014-08-16 at 12.35.39

Küçük veya büyük atölyeler, yavaş veya hızlı projeler…. Çocuklarımız bunlardan mutlu olarak öğrenmeye ve bilgiye olan açlıklarını bu atölyelerde gidererek, yaratıcılıklarını pekiştireceklerdir.

Yazan ve Derleyen:
Burçak ERENOĞLU
Y.Eln.Müh., PMP

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.