Malezya’nın 2013-2025 Ulusal Eğitim Planını okuyunca etkilenmemek elde değil! Ülkenin PISA skorlarından başlayarak eğitim sistemlerine derinlemesine eğilip, öğretmen, öğrenci, veli ve diğer paydaşların katılımıyla neleri nasıl düzeltebilirler üzerinde çalışmışlar. Plan 268 sayfa ve örneklerle desteklenmiş. http://www.moe.gov.my/userfiles/file/PPP/Preliminary-Blueprint-Eng.pdf adresinden planın kopyasına ulaşabilirsiniz.

Malezya hükümeti çalışacakları firmaları da belirlemiş. Programda Google Chromebooklarda karar kılınmış. Acer ve Samsung üretimi gerçekleştirecekler. Google’ın Chrome tarayıcısı üzerinde çok hızlı çalışan cihazların seçilme nedenlerinin başında fiyat avantajının yanı sıra, IT destek ihtiyaçlarının %96 daha az olması, hızları ve ilk kurulumlarında harcanan eforun neredeyse yok denilecek kadar kısa bir süre alması.
10 milyon öğretmen ve öğrenc Google Chromebook’ların üzerinde ülkemizde de son dönemde özel okullar tarafından benimsenmeye başlayan Google Eğitim Uygulamaları (Google Apps Edu) çalışıyor olacak. Google’ın Eğitim Uygulamaları senelerdir Avrupa ve Amerika’daki okullarda başarıyla uygulanmakta fakat 10 milyon gibi bir ölçekte ilk defa kullanılıyor olacak.
Google Eğitim Uygulamalarının içinde ortak çalışma ve paylaşım özellikleri ile öne çıkan bir dizi yazılım bulunuyor ve cihaza Microsoft’un geliştirdiği MS Office paketinin yüklenmesine gerek kalmıyor.

Malezya’nın planında her okulu 4G teknolojisi ile Internet’e bağlamanın yanı sıra Frog Asia ile sanal öğrenme ortamı yaratmak. Frog, Avrupa’da ve özellikle Ingiltere’de yaygın olarak kullanılan bir eğitim-öğretim sistemidir (LMS). Sitesinden gördüğümüz kadarıyla http://www.frogasia.com/ Malezya’daki program için hazırlanmış bir yapı.
Malezya eğitim bakanlığının açıklamasına göre yüz yüze ve online öğretmen eğitimleri başlamış olup, veliler için de eğitim programları planlanmaktadır.

Malezya’nın 2013-2025 Eğitim Planını okurken acaba Milli Eğitim Bakanlığımızın da FATIH projesi öncesi böyle bir plan oluşturup oluşturmadığını merak ettim ama ulaşamadım. Aramaya deva edeceğim. Bulursam sizlerle de mutlaka paylaşıyor olacağım.
Ülkemizde senelerdir hangi cihaz ve işletim sistemi (Android) olacağı tartışılırken bize çok yakın bir ölçekte proje gerçekleştirecek olan Malezya’nın cihazdan çok eğitimi, öğrenmeyi, 21. yüzyıl ihtiyaçlarını ve öğretmen eğitimlerini konuşuyor olması etkileyici…

Umuyorum ülkemizde ki 27 Mayıs’da sonlanacak FATİH projesi ihalesinin ardından artık bizde de bu önemli konulara hakettikleri öncelik verilir ve 21. yüzyıl niteliklerini taşıyan öğrencilerin yetiştirilmesine odaklanılır.

Metin Ferhatoglu
@metinfer
http://metinferhatoglu.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here