“Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir”
Herakloties ne kadar da doğru söylemiş.Günümüzde her an birşeyler değişiyor ve değişmeyede devam edecek.

Kabul etmeliyiz ki artık akıllı telefonlar,tabletler hayatımızın birer parçası.Böyle imkanlara sahip bir yeni nesil ise tahtaya arkasını dönüp x ve y lerle uğraşan,soyut,anlamlandıramadığı bir matematik dersi işlemek istemiyor.Haklı olarak da zaten başta matematiğe olan ön yargı ikiye katlanıyor. Peki teknolojiyi matematik dersine nasıl entegre edebiliriz?

İşte uygulama örneklerle cevabı…

Geogebra

GeoGebra; geometri cebir ve analizi birleştiren dinamik bir matematik yazılımıdır. Bu yazılım okullarda matematik öğretimi ve öğrenimini geliştirmek için Markus Hohenwarter ve bir grup uluslararası yazılım uzmanı tarafından geliştirilmiştir.

GeoGebra ile geometrik şekil ve cisimlerin çevre,alan,açı ve uzunluk gibi özellikleri ile bunların birbirleri arasındaki ilişkileri modellemeyerek somut bir biçimde gösterebilir,şekil ya da cisimleri istediğimiz gibi hareket ettirerek veya formlarını değiştirerek anlatabiliriz.

Arka fona fotoğraf ekleyerek yaşamımızda olan bir çok şeyi Parabol Grafikleri ile ilişkilendirebiliriz.

geogebra-matematik-egitimi

geogebra-matematik-uygulamalari

http://www.geogebra.org/ sitesinden ücretsiz olarak indirip cebir ve geometri alanında Türkçe olarak rahatlıkla kullanabiliriz.

Desmos

Desmos da derslerde rahatlıkla kullanıp öğrencilerin ilgisini çekebileceğimiz ve eğlenerek keyifli bir biçimde ders anlatmamızı sağlayan bir uygulama. Sezgisel ve tamamen ücretsiz. Uygulamada taslak fonksiyonu, tablo yaratma, slayt ekleme, grafikleri canlandırma,animasyonlar ekleme ve interaktif akıllı tahtalarda kullanılabilme özelliği var.

desmos-matematik-egitimi

https://www.desmos.com/ sitesinden indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.
Yazıma Mevlana’nın sözüyle son vermek istiyorum…

“Şu akıp giden kum seline bak; ne durması var, ne dinlenmesi. Bak birdenbire nasıl bozuluyor dünya… Nasıl atıyor bir başka dünyanın temelini…”

Mevlana

Matematik adına başka dünyanın temelini atmak üzere…

YAZIYI PAYLAŞ
Önceki İçerikFARKLI YAPan Siz Olun!
Sonraki İçerikMerkezi Sınavlar ve Etütler Online Yapılabilir mi ?
Matematik Öğretmeni / Final Dergisi Dershaneleri #Education #edu #pedagoofriday #mlearning #gamemooc #Mathematic #Fashion #Decoration #Food #Technology #math #teach

2 YORUMLAR

  1. İçerik için teşekkürler, ancak bu örneklere entegrasyon demek ne derece doğrudur? Bunu tartışmak lazım. Bu nedenle de öncelikle entegrasyonun tanımını irdelemek lazım. Burada örneklenen durum BİT kullanarak öğrenme öğretme etkinliklerini desteklemek olur ve entegrasyon için yeterli değildir. Entagrasyon konusu için şu makaleyi inceleyebilirsiniz. (DOI: 10.16986/HUJE.2015013971)

  2. […] Birkaç ay önce okulumuzdaki bir matematik öğretmeni ile aramızda geçen bir diyalog ta arkadaşım kendi dersinde teknolojinin çok az yeri olduğunu söz konusu matematik olunca teknolojinin işin içine pekte yer edinemediğini ifade etmişti. Aklıma son zamanlar hepimizin sıkça duyduğu teknopedagojik eğitim geldi ve aslında öğretmen arkadaşım gerçekten haklı mıydı? teknoloji matematik dersinde pek bir işe yaramıyor muydu? yoksa arkadaşımın böyle düşünmüş olması yeterince düşünülmeden işe koşulmaya çalışılan uygulamalar ve beraberinde istenen başarının gelmemesi miydi? yoksa genel bir ön yargıdan mı ibaretti? Bu soruların cevabını öğrenmek için internet üzerinde gez iniyorken derslerinde teknoloji kullanan matematik öğretmenlerine rastladım. Özellikle “Geogebra” uygulamasının geometri derslerinde soyut olan şekilleri ve aralarıdaki bağlantıyı basitleştirerek anlaşılabilir bir hale getirtebildiğinden bahsetmişlerdi. Elbette geogebra uygulamasını öğrenim sürecinin merkezine almamış, trend öğretim kuramları temelinde(oyunlaştırma, ters-yüz öğretim) iyi plan yaparak uygulamaya geçtiklerini yazılarından belirtmişlerdi. (bahsettiğim blog (matematik öğretmen ve adayları takip edebilir)) ve diğer takip edilesi harika bir site. […]

CEVAP VER