GEOGEBRA : “FLIPPED CLASSROOM” VIDEOLARI IÇIN DE KULLANILABILECEK FAYDALI BIR PROGRAM

Matematik ve Geometri derslerinde kullandığımız bir çok eşitlik (eşitsizlik), uzayda bir görüntüye sahiptir. Bu tür soyut kavramların çoğu zaman hayal edilmesi veya öğrencilerin algısında bir görüntü kazanması zordur.

geogebra-4384-

Bunun için “Flipped Classroom” ideolojisini kullandığım 10. sınıfıma, Paraboller konusu için bir video hazırladım. 

Bilindiği üzere “Flipped Classroom” yöntemini uyguladığımız sınıflarda konuyla ilgili genel bilgi öğrencilerle  okul dışında  paylaşılıyor. Bu yüzden, ders anlatımlarını (videoları) öğrencinin ilgisini çekecek ve konu hakkında bir 
motivasyon
 yaratacak doğrultuda hazırlamak oldukça önemli.

Ben de “Parabol” konusuna başlarken öğrencilerim için bir video hazırladım. Bu videonun bir kısmını aşağıda bulabileceksiniz. 

 

Görsel materyaller, kelimelerin az olması ve geri bildirimin anında sağlanması noktasında çok faydalı oluyor.

Bu yüzden “2. dereceden bir bilinmeyenli eşitliklerin” grafikleri (parabol) anlatılırken de çok faydalı olduğuna inanıyorum. Özellikle;  a x^2 + bx + c = y gibi bir denklemde katsayıların parabol’ü nasıl etkilediğini anında görmeleri, algılarında“büyük resmi” oluşturmayı kolaylaştırıyor.

images

 

GeoGebra Programını internetten kolaylıkla edinebilir, sınıflarınızda ders sırasında da kolaylıkla kullanabilirsiniz. Sitede daha önceden hazırlanmış videolar ve uygulamalar da bulunmaktadır. Göz atmaya değer. 🙂

http://www.geogebra.org/cms/tr/download/

 

Bu video benim 10. sınıflar için hazırladığım “Flipped Classroom” Videosundan bir parçadır .

GeoGebra ile Parabol(Doğru)Çizimi: 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER