20 Ekim Salı günü Saint Benoît Fransız Lisesi Digital Araştırma ve Geliştirme Komitesi adına Microsot’un düzenlediği “Microsoft Eğitim Çözümleri Etkinliği”ndeydim. O gün EğitimTek ekibi ve Eğitim Teknolojileri Sertifika Programı (#etusp)’ndan aramıza katılan birçok arkadaşımızla birlikte yenilikleri takip ettik. Büyük bir ekip olarak oldukça keyifli bir gün geçirdik ve ben de o günden yansıyanları bir yazı aracılığıyla sizlerle paylaşmak istedim.

Hepimizin bildiği gibi son yıllarda birçok okul eğitimde teknoloji kullanımında bazı firmalarla çözüm ortaklığına gidiyor. Microsoft da bu firmalardan biri ve geliştirdiği çözümlerle eğitim alanında da oldukça başarılı çalışmalara imza atıyor. Windows 10, Office 365, Örnek Okul Projeleri, Yenilikçi Uzman Eğitmen Programı gibi pek çok konuda geliştirilen çözümlere yazımda yer vermeye çalışacağım.

Gelelim etkinlik hakkındaki izlenimlerimize… Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu etkinliğin gerçek öğrenen örnekleri taşıyor olması bence çok önemliydi. “Microsoft Örnek Okul” projesine katılan okulların öğretmen ve öğrencileri Microsoft Eğitim Çözümleri deneyimlerini paylaşarak somut verileri görmemizi sağladılar. Peki, ne demek örnek okul? Hemen açıklayalım: Öğrenme ortamlarında dijital eğitimi benimseyen ve öğrenenlerini Microsoft’un eğitim çözümleriyle destekleyen okullara verilen bir isim, diyebiliriz. Saint Benoit Lisesi olarak biz de “Microsoft Yardımcı Örnek Okul” projesine dahiliz. Bizler Microsoft’un yanı sıra dijital eğitimde “Eğitim için Google Uygulamaları” ve “Moddle” gibi platformlardan da yararlanıyoruz.

Microsoft, “Yenilikçi Uzman Eğitmen Programı” adında bir başka projeyle de eğitmenleri desteklemeyi hedefliyor. Dünyanın her yerinden çok sayıda eğitmenin dahil olduğu bu programla uzman eğitmenler kaynaklara ulaşabiliyor, birbirleriyle iletişim kurabiliyor ve paylaşımlarda bulunabiliyorlar. Elbette bu sonsuz beyin fırtınası her bir eğitmenin sınıfına yani öğrencilerimize de yansıyor. Bu yıl ben de bu programa dahil olmaya hak kazandım ve bu yeni unvanla üretmeye ve #paylaşmakgüzeldir’e inanmaya devam ediyor olacağım.

Biraz da öğrencilere yönelik bir proje olan ve beni son derece heyecanlandıran “Öğrenci Elçi Programı”ndan bahsedeyim. Sadece örnek okul ve yardımcı örnek okul projesine dahil olan lise seviyesindeki öğrencilere açık olan bu programla öğrenciler, çeşitli şehir ve ülkelerdeki konferanslara katılabiliyor, öğrenme deneyimlerini paylaşabiliyorlar. Bunun öğrenciler için çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Microsoft, kendi öğrenme sorumluluğunu alabilen, üreten ve her platformda paylaşabilen öğrenciler yetiştirmemize güzel bir katkı sağlıyor.

Konferansın belki de en çarpıcı cümlesi “Dünyaya bakış açınızı değiştirdiğinizde gördüğünüz dünyayı da değiştirirsiniz.” cümlesiydi. Bunu eğitime bakış açısı şeklinde de yorumlamak gerektiğine inanıyor ve yenilikçi bir eğitim için farklı pencerelerden bakabilmenin önemini vurgulamak istiyorum. Artık öğrenciler farklı yollardan öğrenmeyi tercih ediyorlar. Dünyaları rengarenk ve teknoloji en iyi arkadaşları. Oyunları da unutmamak gerek tabii. Madem ki öğrenciler oyun oynamayı seviyor neden oyunu bir öğrenme aracı olarak da kullanmasınlar? Aşağıdaki video aslında tam da bunu anlatıyor. Bir dönem oldukça tartışma yaratan ve hatta yasaklanan Minecraft oyununa eğitim çözümü olarak bakan Microsoft öğrenme çıktılarını görmek için sabırsızlandığımız bu videoyu bizlerle konferans sırasında paylaştı. Dilerseniz videoyu izledikten sonra buraya tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Microsoft Eğitim Çözümleri Etkinliği’nde özellikle deneyimlemek istediğim birkaç yenilik vardı. Windows 10, Office 365 (Office 2016) ve One Note.

İlk olarak Windows 10’dan bahsedeyim. Öncelikle “Başlat” menüsünün geri gelmiş olması sanıyoruz ki herkesin yüreğine su serpmiş. 🙂 Kolaylaştırılmış bir ara yüze sahip, oldukça hızlı ve yeni güvenlik çalışmalarıyla da şimdiye kadarki en güvenli Windows deneyimini sunduğu söyleniyor.

Windows 10 tanıtım videosu için:

Gelelim Office 365’e. One Drive bulut yedekleme sistemiyle birlikte çalışıyor ve bu sistemle birden fazla kişinin aynı anda belge düzenlemesine olanak sağlıyor. Ayrıca One Drive öğrencilere 1TB saklama alanı sunuyor. Belgeniz üzerinde çevrimdışı çalıştınız ve ufak bir değişiklik yaptınız diyelim. Wifi bağlandığınız ilk anda en ufacık değişikliği bile anında senkronize ediyor. Apple ve Android cihazlar için de yepyeni özellikleri edinebileceğiniz Office for Mac, Office for Android versiyonları da mevcut.

Office 2016’da en kullanışlı iki özellikten bahsetmek istiyorum. Belgede çalışırken başka bir pencere açmadan ilgili kelimeyi aratabilir, yabancı dildeki belgeler için anlamını bilmediğiniz kelimeleri araştırabilirsiniz. Kelimelerin telaffuz ediliş biçimi de bonus olsun. 🙂

Ayrıca yukarıdaki menü çubuğundaki onlarca görev arasından aradığınızı bulmak için uğraşmanıza gerek yok. Örneğin “Tablo Ekle” seçeneğine ihtiyacınız var diyelim. Yukarıda sabit duran “Bilgi Ver” seçeneğine “Tablo Ekle” yazıyorsunuz. İlgili menü seçeneğine kolayca ulaşıyorsunuz.

One Note ise öğrencilerin dijital defteri. Öğretmen, öğrencilerin defterlerine ulaşabiliyor. Anlık notları takip edip hızlıca dönüt verme şansı yakalıyor. One Note’a eklenen alanlarla da kullandığımız defterlerde oluşturduğumuz bölümler gibi öğrenciler farklı ders ve konular için bölümler oluşturabiliyorlar. Beraber yapacakları çalışmalar için arkadaşlarıyla defterlerini paylaşabiliyorlar.

Günümüzde inanılmaz hızlı değişen ve gelişen bir dünya var. Tüm bu yenilikler beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Ancak şu ana kadar hiçbir teknolojik gelişme beni, Microsoft’un geliştirdiği ve birkaç sene içinde hayatımıza girmesi ön görülen aşağıda linkini paylaştığım videodaki gelişme kadar heyecanlandırmadı.Yazımı sonlandırırken bu etkileyici videoyla sizleri baş başa bırakmak istiyorum.

Heyecan verici başka yeniliklerde görüşmek dileğiyle.

YAZIYI PAYLAŞ
Önceki İçerikGamification ile Öğrenmekten ve Öğretmekten Keyif Al!
Sonraki İçerikDersimiz: Artırılmış Gerçeklik
Saint Benoît Fransız Lisesi, Dijital Araştırma ve Geliştirme Komitesi (CDRN), Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni, authorized Google Education Trainer, Microsoft Yenilikçi Uzman Eğitmen, Eğitimde Teknoloji Yazarı, EğitimTek #TDEknoloji, #sbdijital #paylaşmakgüzeldir

3 YORUMLAR

  1. Yaklaşık 20 yıldır eğitim teknolojileri üzerine çalışan biri olarak ben de sizin “Ancak şu ana kadar hiçbir teknolojik gelişme beni, Microsoft’un geliştirdiği ve birkaç sene içinde hayatımıza girmesi ön görülen aşağıda linkini paylaştığım videodaki gelişme kadar heyecanlandırmadı.” cümlenizin neredeyse aynısını Hololens için defalarca kullandım.

    İnternetten sonra yakın gelecekte eğitimi en çok dönüştürecek teknolojinin Mixed Reality olacağını düşünüyorum. Bu güzel yazı için de teşekkür ediyorum.

    • Kesinlikle katılıyorum. Büyük bir heyecanla da bekliyorum bu gelişmeleri. Ben de okuyup görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

  2. Bir eğitimci olarak bilemiorum nereden başlayacağımı. Takip etmek ve kullanmak istiyorum ama nereden başlanır, nasıl başlanır hiç bilmiyorum. Bir ışık tutan olsa yoluma…

CEVAP VER