MOOC Nedir ? Eğitimi nasıl değiştirecek ?

3 4.898

Yazıma Knewton Araştırma Şirketinin yaptığı bir araştırmadan bahsederek başlamak istiyorum. Araştırmaya göre, karma (sınıf içinde internet araçları kullanarak) öğrenme kurslarını tercih edenlerin oranı geçen sene yüzde 30`a çıkmış durumda. Bu rakamın 2014 sonunda yüzde 47, 2020’de ise yüzde 98’i bulacağı tahmin ediliyor. ABD`deki üniversitelerin yüzde 96’sı en az bir dersin sanal sınıfta görülmesini zorunlu kılıyor. Geçen sene 6,3 milyon yüksek eğitim gören öğrenci en az bir dersini online eğitim olarak tamamlamış olması da önemli bir ayrıntı*. Bu verileri size sunduktan sonra son birkaç yıldır online eğitim sisteminin içine giren bir kavramdan bahsetmek istiyorum.

Bu kavramın adı MOOC, belki bu kavramı duydunuz belki de ilk defa duyacaksınız fakat iddaalı bir giriş yapmak gerekirse şöyle bir bilgi vereyim. “MOOC Birleşik Devletlerde üniversite eğitiminin geleceği olarak tanımlanıyor”**. Açılımını yapmak gerekirse MOOC(Massive Open Online Courses) dilimize çevrilmiş hali “Kitlesel Açık Online Dersler” anlamına gelir. Bu sistem üzerinden verilen dersler gerçekten de kitlesel özellikte dünyanın her yerinden milyonlarca insan aynı dersi alıp aynı ders hakkında tartışıp hatta aynı ders üzerinden dosya paylaşımı yapabiliyorlar.

Daha fazlası evrensel bir yapıda dünyanın çeşitli yerlerindeki öğrencilerle birlikte proje ve ödevler tamamlayabiliyorlar. Bu sayede bir çok bireyle etkileşime girip farklı çalışma yöntemleri farklı bakış açıları ve farklı teknolojilerle tanışabiliyorlar. Bu da bireylerin çok büyük bir network e sahip olmasını sağlıyor.

MOOC sisteminde herhangi bir kredi veya not sistemi yoktur. MOOC ta her şey bize bağlıdır. Öğrendim mi? Gerçekten kavradım mı ? Aldığım derslerin verdiği yetilere gerçekten ulaştım mı ? gibi soruların cevabını kendimiz veriyoruz tıpkı gerçek yaşamda olduğu gibi tüm sorumluluk bizim elimizde. Bu da gerçekten öğrenmek isteyen ve hayat boyu eğitimini sürdürecek bireyler için çok realist bir yaklaşım.

MOOC tarzında kurs açan dünyada bir çok girişimci kuruluş var. Bu kuruluşlardan bazıları : CourseraUdacityUdemyEdx.Open2StudyComplexity ExplorerFutulearnKhanAcademyCodeAcademy
Bu kuruluşlara ilave olarak bir çok üniversite derslerini MOOC şeklinde yayınlamaktadır. Bu üniversitelerin bazıları : Stanford, MIT, Haward, Berkeley, Duke (Tüm liste için : MOOC üniversite listesi)

Yukarda bahsettiğim kurumlar kaliteli eğitimlerle uluslararası sertifikalar veriyorlar. Bireyler bu sertifikaları alırken hayallerini bile kuramadıkları, uluslararası seviyedeki üniversitelerin kapısını açıp bu üniversitelerin hocalarının derslerine katılıp onlarla etkileşime girebiliyorlar. Bir örnek vermek gerekirse eğer Coursera sisteminin içerisinde öğretmen adaylarının mesleki gelişimi için bir çok üniversitenin bir çok dilde çeşitli dersleri mevcut. Tabikide bu sadece Coursera. Daha buna benzer dersler yukardaki sistemler içerisinde fazlasıyla mevcut. Böyle bir sistemin içerisinde olmak bizlere uluslararası düzeyde eğitim sistemi ve bu sistemlerde kullanılan farklı yöntem ve teknolojilerden haberdar ediyor.

Böyle kapsamlı bir sistem olduğu halde yukarda bahsettiğim sistemlerin büyük çoğunluğunun hiç bir ekonomik götürüsü yok ekonomik götürüsü olan kurumlar da örneğin Open2Study çok cüzi miktarlarda verdiği eğitimlerin yanında kullanıcıları için bir çok ücretsiz eğitim de sunuyor.
Bu şekilde yaşam boyu eğitim almak isteyen her yaşta bireye hiçbir sınırlama getirmeden eğitim imkanı sağlanıyor. Böyle bir sistem olması nedeniyle de gün geçtikçe çekiciliği artarak devam etmekte.
Peki ülkemizde MOOC ne durumda ?

Özel ve girişimci kurumlar olarak düşündüğümüzde şöyle bir liste karşımıza çıkıyor:

Gelecek Daha net projesi içerisinde dünya çapında önde gelen firma ve sektörlerin gönüllü profesyonel kadrosu eğitim vermekte ve bu eğitimden herhangi bir ücret talep etmiyorlar.

KhanAcademy(Türkiye) çok zengin br eğitim sunmakla beraber derslerin içeriği Bilimsel ve Teknik Çeviri Vakfı tarafından Türkçeleştirilmektedir .

Turkcell Akademi Coursera ile işbirliği içerisinde uzman eğitmen kadrosu ile ücretsiz şekilde eğitim sunmakta.

Microsoft Açık Akademi geleceğin yazılımcı adaylarına ücretsiz bir şekilde yazılım dersleri sunuyor.

Geleceğini tasarla sisteminin içerisinde inglizce eğitim ve mesleki gelişim konusunda bir çok ücretsiz ders mevcut.

Bunların yanında Coursera sistemi içerisinde bir çok Türkçe ders te mevcut. Sistem içerisine girip bu dersleri ücretsiz bir şekilde izleyebilirsiniz.

Özel sektör haricinde üniversite bazında düşünürsek eğer bunun içinde birkaç örnek mevcut.

Koç üniversitesi: Çok Değişkenli Fonksiyonlarda Türev ve Entegral I: Temel Kavram ve Yöntemler ve Çok Değişkenli Fonksiyonlarda Türev ve Entegral II: İleri Konular ve Uygulamalar derslerini Türkçe diline çevrilmiş bir şekilde öğrencilerine sunmakta. 

Anadolu üniversite:Öğrencilerine hiçbir kısıtlama getirmeden uluslararası üniversiteler seviyesine çıkma amacıyla kurulan bu sistem EDX kuruluşu ile iş birliği içinde ücretsiz bir şekilde hizmet vermekte

Universite plus: Yaşam boyu öğrenmeyi kendilerine hedef koyan bireyler için Türkiye de ki çeşitli üniversitelerle işbirliği içinde mesleki ve kişisel gelişim alanında bir çok ders verilmekte.
Ben eğitimin geleceğinde her bireyin kendi öğrenmesine sahip çıkacağını, hayat boyunca öğrenmek isteyeceklerini bu yüzden MOOC’un daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum.

Daha fazla bilgi için :

* http://blog.turkcell.com.tr/online-egitimin-gelecegi-mooc

** http://www.platinonline.com/yazar-yazi.aspx?ID=158

 

Sizlere yarımcı olabilecek diğer linkler:

MOOC ile ilgili yapılmış TED konuşmaları için Buraya tıklayınız
MOOC vikipedia kaynağına ulaşmak için Buraya tıklayınız
MOOC Tanıtım videosu

http://khosann.com/bulut-okullari-ve-ucretsiz-egitim-online-acik-ogretim-mooc-ile-siz-de-harvard-mezunu-olabilirsiniz/

http://blog.turkcell.com.tr/online-egitimin-gelecegi-mooc

http://ufuktarhan.com/makale/mooc-nedir-egitimin-gelecegi-egitim-gelecek

http://www.slideshare.net/sgumus/moocs-28609890?ref=http://eogrenme.blogspot.ch/?view=classic#btnNext

3 Yorum Yapıldı
  1. Merve Orman

    […] Eğer isterseniz, Dünya üzerinde enstitü ve üniversitelerin birçok dilde yayımlanan MOOC’larına buradan ulaşabilirsiniz. ayrıntılı bilgi için ise linke tıklayınız.http://www.egitimdeteknoloji.com/mooc-nedir-gelecekte-egitim/ […]

  2. […] *References […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.