İELEV Özel 125. Yıl İlkokul ve Ortaokul Okul Müdürü Burcu Aybat’ın ilk gününde öğrencilere yaptığı konuşma metnini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sevgili Öğrencilerim

Bugün burada yeni müdürünüz olarak ilk konuşmamı yapacağım için çok heyecanlıyım. Sizler gibi pırıl pırıl gençlere liderlik etmek, geleceğin liderlerine yol göstermek kadar beni onurlandıran bir şey olmamıştı. Bu güzel ailenin parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. Her birinizi ayrı ayrı tanımak için de çok heyecanlanıyorum.

Sizlerden en büyük beklentimiz öncelikle kendinizi tanımanız ve öğrenmekten keyif almanız. Okula mutlulukla gelmeniz, merak etmeniz, arkadaşlarınızdan öğrenmeniz, öğretmenlerinize soru sormanız, yeteneğiniz olduğunu ister düşünün ister düşünmeyin spor, sanat ve müzikten keyif almanız, çok kültürlü bakış açısına sahip olmanız, bilgiye nerede olursa olsun ulaşmanız, düşünmeniz ve sorgulamanız, yaratıcılığınızı kullanarak üretmeniz ve gururla paylaşmanız.

Bilimin, teknolojinin ve yenilikçiliğin yeşereceği 21. yüzyıla yakışan bir okul kültürünü birlikte oluşturacağız. Birbirimizden sürekli öğrenecek, birbirimize sürekli destek olacağız. Öğretmenleriniz, ailelerinizin de desteğiyle okulumuzu başarılı, farklı düşüncelere ve yeteneklere saygılı, eleştirel düşünen, sorgulayan, araştıran, yenilikçi, lider, toplumda fark yaratan bireylerin olduğu bir okula dönüştürmek için birlikte çalışacak.

Bu güzel okul sizin. Hepimiz ona sahip çıkalım, koruyalım, temiz tutalım ve iyi bakalım. Birbirimize her sabah günaydın diyelim, gülümseyelim. Hangi müziği dinlediğimizi, hangi kitabı okuduğumuzu, hangi oyunu oynamaktan hoşlandığımızı soralım. Farklılıklarımızla gurur duyalım, farklı fikirlere saygı duyalım. Birbirimizden hep öğrendiğimizi unutmayalım. En başta da birbirimizi dinleyelim. Dinlemenin iletişim kurmak ve birbirimizi anlamak için çok önemli olduğunu hatırlayalım. Yeri geldiğinde özür dileyebilelim. Özür dilemenin kaybetmek değil güçlenmek olduğunu bilelim. Herkes hata yapabilir. Hataları kucaklayalım, hatalarımızdan öğrenelim. Yeniliklere ve değişime açık olalım. Hep bilimden yana olalım. Birbirimizle dayanışma içinde olalım. Sarı siyah ruhunu yaşatalım.

TEOG sınavına giren 8. sınıf öğrencilerime tekrar geçmiş olsun diliyorum. Hepinizi başarılı ve mutlu bir gelecek bekliyor. Ancak şunu hiç unutmamalısınız ki başarı TEOG’la aldığınız puanla ölçülemeyecek kadar karmaşık bir kavram. Başarı aslında hedeflerinize ne ölçüde ulaştığınızla alakalı. Hedefleriniz nelerdir? Peki ya merakla peşinden gittikleriniz? Öğrenmekten keyif aldıklarınız? Hedeflerinizi iyi belirleyin. Böylece bu yolda aşmanız gereken engelleri daha net görecek ve bu engelleri aşmak için sebatla çalışacaksınız. TEOG sadece bunlardan bir tanesiydi. Çok güzel sonuçlarla bu engeli aştınız. Hepinizle ayrı ayrı gurur duyduğumuzu bilmenizi isterim.

Kapımın her zaman açık olduğunu göreceksiniz. Yeni bir fikriniz mi var? Mutlaka gelin, paylaşın. Aklınıza takılan bir soru mu oldu? Sormaktan çekinmeyin. Koridorda beni gördüğünüzde yanıma gelin ve benimle konuşun. Sizleri yakından tanımak yaptığım işin en keyifli tarafı olacak. Burada ben ve öğretmenleriniz sizler için varız. Sizi daha güzel bir geleceğe hazırlamak için. Bunu hak ediyorsunuz.

Sizlere başarı ve mutluluk dolu dönem diliyorum. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.

YAZIYI PAYLAŞ
Önceki İçerikNasıl Google Okulu Olursunuz? Google Okul Olmanın Avantajları Nelerdir?
Sonraki İçerikÜreten nesiller için STEM, Stem için VEX Robotics
Eğitimde yenilikçi yaklaşımlar ve uygulamalar, öğretmenler için mesleki gelişim programları, öğretim programı geliştirme ve teknoloji entegrasyonu konularında 16 yıldan fazla süredir Robert Kolej, Enka Okulları, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında pek çok farklı pozisyonda çalışma fırsatı yakaladı. Şu an İELEV Özel 125. Yıl İlkokul ve Ortaokulunda okul müdürü olarak görev yapmaktadır. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri bölümünde yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında müfredata yenilikçi yöntemlerin, yaklaşımların ve teknolojilerinin entegrasyonu; öğretmenler ve öğrenciler için profesyonel gelişim ve liderlik programları bulunmaktadır. Öğretmenlerin 21. yüzyılda başarılı ve mutlu bir nesil yetiştirmeleri için dönüşümü nasıl başlatabileceklerini anlatan ve en son 5. baskısını yapan “Öğretmen 2.0” kitabını yazdı. KAGIDER (Kadın Girişimciler Derneği) ve Microsoft tarafından Mayıs 2016’da Türkiye’de yılın en başarılı kadın eğitimcilerinden biri seçildi. K12 düzeyinde Türkiye’nin tek “Adobe Eğitim Lideri”dir. 2013 yılında Google Apps for Education Certified Trainer, 2015 yılında Microsoft Innovator Expert, 2015 yılında Common Sense Certified Educator unvanlarını aldı. 40’tan fazla okulda 1:1 laptop programının uygulanması ve öğretmen profesyonel gelişim programının hayata geçirilmesi konusunda danışmanlık yaptı. Son iki yılda 100’den fazla, farklı öğretmen grubuna yenilikçi yöntem, yaklaşım ve teknolojilerin müfredata entegrasyonu konusunda eğitimler verdi.

1 YORUM

  1. Sevgili Burcu AYBAT’ın okul açılış konuşma metnini içten duygular ve dinleyicilere değer veren öz mesajları ile çok beğendim.
    Mükemmel özgünlükte.
    Tebrik ediyorum, bireysel başarı odaklı yaklaşımlarıyla okul ikliminin güneşi olacağına inanıyorum.
    Sevgilerimle,

CEVAP VER