Öğretmenlerimize Adım Sayar ve StepsApp Uygulaması

0 593

Sporun çocuk ve yetişkinler üzerindeki faydalarını biliyorsunuz. Çocuk ve gençlerde mutluluk, öfkeyi kontrol edebilme ve saldırganlığı frenlemeye yardımcı oluyor. Erişkinlerin, dinç ve dinamik görünmelerini, yaşlıların ise dinç kalmasını sağlıyor. Bir spor eğitmeni olarak, öğrencilerime ve çevreme farkındalık sağlamak için ben de tüm süreçler çerçevesinde sporun sağladığı faydalar ile ilgili paylaşımlarda bulunuyorum.

Her yaş grubunun fiziksel özelliklerine ve yeteneklerine göre önerilen spor ve özellikleri değişiyor. Örneğin; kendi çalıştığım kurumda öğrencilerimizin yaş gruplarına göre analizler ve ölçümleri yapılır. Daha sonraki süreçte bu ölçümler ışığında ve ders gözlemlerimiz doğrultusunda spor branşı yönlendirmeleri yapıyoruz.

Bireyler yetişkinlik sürecine geldikten sonra malum iş ve okul hayatı ya da sorumlulukları arttıkları için spor yapmaya pek vakitleri olmuyor. Yetişkinlik süreçleri sonrasında, yani yaşlılıklarında zamanları olsa da vücut yıprandığı için ağır spor çalışmaları önerilmiyor.

İnsanlığın yaşamdan ölüme kadar asla vazgeçemeyeceği en güzel sporun yürüyüş olduğuna inanan birisiyim. Tempolu ve orta şiddetli bir hız ile hareket edilerek yapılan vücut aktivitesine yürüyüş diyebiliriz. Yürüyüş yapmaya başlamadan önce, ekipmanlarınızın doğru olması çok önemlidir. Yürüyüşe uygun ve rahat bir ayakkabı giymek, hem ayakları koruyacaktır hem de yürüyüş esnasında burkulmaları önleyecektir.

Fiziksel bir aktivite olan yürüyüş, kalp ve damar sağlığını koruduğu gibi, zihinsel sağlığı da korur. Daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan yürüyüş, ruhsal ve mental açıdan daha iyi hissetmenizi sağlar. Düzenli olarak yapılan yürüyüş, kemik ve kas sağlığını destekler ve enerjinizi yükseltir. Yürüyüş yapmak, bazı kanser türlerine karşı da riski düşürür. Yürüyüş yapmak stresi azaltır, tansiyonu ve kolesterolü düzenler ve vücuttaki D vitaminini destekler. Yürüyüş yapmak, daha fazla miktarda oksijen almanıza yardımcı olur ve bu da kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Yapılan bir başka araştırmaya göre, günlük 1 saat süre ile yapılan yürüyüş, kadınlarda meme kanseri belirtileri görülmesi oranını %14 oranında azaltmaktadır.

Bu paylaşımımda meslektaşlarımıza seslenmek istedim. Her akıllı cep telefonuna ve tablet bilgisayara indirilebilecek iki kolay uygulama olan bir adım ölçer uygulaması.

resim11resim22

 

 

 

 

 

 

Öğretmenlerimiz sınıf içerisinde konu anlatımı yaparken sınıf içerisinde sabit bir şekilde ayakta beklerler ve bazen de vücudun sürekli aynı harekette ve duruşta beklemesinden gelen rahatsızlık nedeni ile yürüyerek de derslerini anlatmaya ya da gözlem yapmaya devam eder.

Bir dönem moda olan ve doğruluğuna da çok inandığım günde 10 bin adımı tüm herkese önermekteyim. Kişi attığı adımı ya da yaktığı kaloriyi gördüğü zaman motive olur ve istediği hedefe zorlayarak devam eder. Bu paylaştığım uygulama size aynı zamanda kaç kilometre yol gittiğiniz de gösteriyor. Hatta uygulamada küçük bir ücret karşılığında satın alacağınız profesyonel sürüm ile kaç kalori yaktığınızı da öğrenebilirsiniz.resim23

Ders süreçlerinde ayakta sabit beklemenin varise çok etki ettiğini de ayrıca belirtmek isterim. Ayakta sabit bekleyen öğretmenlerimiz cep telefonlarını yanında taşıyarak ders süreçlerinde bunu değerlendirebileceklerini düşünüyorum. Ders içerisinde kullanamayan öğretmenlerimiz okul dışında sosyal hayatında ve her noktada çok rahatlıkla kullanabilir. Programı açmadan kapalı haldeyken bile çalışmaya devam etmektedir. Hatta unuttuğunuz zaman geçmiş günlerin analizlerine dönerek ne kadar yürüyüş yaptığınızı haftalık ya da aylık olarak da kontrol edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.