Okulunuzda Sıfır Bütçe ile Maker Hareketi Başlatın

0 255

Mev Koleji Özel Büyükçekmece Okullarının Minik Makerları İş Başında…

Minik Maker Kulübü

9 ve 10 yaşlarında olan 10 kişilik bir maker kulübü kurduk. Yıl boyunca kulüp derslerinde kodlama, robotik ve 3d tasarım gibi konuları işledik ve birçok yeni proje oluşturduk. Yaptığımız çalışmaları da Mev Makers adı altında okulumuzda sergiledik.

Maker Bunun Neresinde?

Öğrencilerimin, maker ruhunu yaşamalarını istiyordum. Bunun için onlara yıl boyunca öğrendikleri “sürükle-bırak” metoduyla ile kodlanabilen sevimli bir görünüme sahip robotlardan birkaç tane gösterdim. Yapılan örnek uygulamaları izlettim. Hepsinin çok hoşuna gitti ve bu robotlardan okulun satın almasını ve bizim de kulüp derslerinde kullanmamızı istediler. Tabi ki bu işin kolay yoluydu. Eee hani biz makerdık? Hani tüketmiyor, üretiyorduk?

ProMaker da neymiş? En Büyük Maker Annelerimiz!

 İstediğim şey; çocukların yapacakları araştırmalar, ürettikleri ürünler ile bu robotları kendilerinin satın almasını sağlamaktı. Dolayısıyla onlara bu robotları kendilerinin bir şeyler yaparak çaba harcayarak almalarını gerektiğini söyledim. Fikirler gecikmedi tabi. Hemen bir öğrencim “Öğretmenim ailelerimize evde sarma, kısır, kek gibi yiyecekler yaptıralım. Bu yiyecekleri okulda satarak toplanan parayla da bu robotlardan alalım” dedi. Güzel fikirdi. Ama biz kulüp derslerinde kısır ve kek yapmayı öğrenmedik ki. Kendi öğrendiğimiz bilgilerle bir şeyler üretmeliyiz dedim. Öğrencilerden biri: “Öğretmenim, Tinkercad programında kurabiye kalıbı yapabiliriz. Bu kurabiye kalıplarıyla da evde annelerimize kurabiye yaptırır ve okulda satabiliriz” dedi. Bu fikir çok hoşuma gitti. Annelerimiz doğuştan “Maker” dı, en büyük Maker annelerimizdi zaten.

[sam_ad id=”6″ codes=”true”]

Velilerimizin bulunduğu bir whatsapp grubu kurdum ve öğrencilerin yapmak istedikleri çalışmalardan bahsettim. Hepsi çok olumlu karşıladı. Her türlü desteği ve yardımı vereceklerini ve böyle bir çalışmaya ön ayak olduğum için de çok memnun olduklarını söylediler.

Pardon, Kurabiye Yapmak Makerlık mı?

img_3560

Öğrencilerin, kurabiyeleri yaparken ailelerine yardım etmeleri ve bana fotoğraflarını çekip göndermelerini istedim. Böylece teknolojinin insanları asosyalleştirmesinin bir nebze de olsa önüne geçtik. Çocuklar 3d printerdan kurabiye kalıplarının baskılarını aldılar ve aileleriyle birlikte evde nefis kurabiyeler yaptılar.

3d Olmadan Olmaz

Öğrencimin bu fikri diğerlerin de bir etki yarattı. Bir diğer öğrencim “ Tinkercad ile tasarladığımız yüzük, kolye ve oyuncakların baskılarını alarak satabileceğimizi” söyledi. Fakat burada bir sorunumuz vardı. Okulumuzda bir tane 3d yazıcımız vardı ve okulların kapanmasına az bir süre kalmıştı. Bunun için baskıların bir kısmını dışarıda yaptırarak zaman kazanabileceğimizi söyledim. 3d baskı alabilecekleri yerleri internetten araştırdılar ve bizzat kendileri telefon görüşmeleri yaptılar. Yaptıkları tasarımları kaçar adet ve hangi renk istediklerini belirten bir mail ile gönderdiler. Sıkı bir pazarlık yapıp ödemeyi de ürünleri sattıktan sonra yapmayı kabul ettirdiler.

Minik Makerlarımıza Okuldan da Destek

3d tasarım denilince bir öğrencim daha önce kendi adımıza yapmış olduğumuz kartvizitleri hatırlattı. Bu kartvizitleri öğretmen ve yöneticilerimiz için yaparsak onların da hoşuna gidebilir dedi.  10 yönetici ve 70 öğretmen göz önüne alındığında ve öğrencileri bu işten dolayı geri çevirmeyecekleri düşünüldüğünde kulağa hoş geliyordu. Öğrencilerimize okuldaki yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin ad-soyad-branş bilgilerinin bulunduğu bir liste verdim. Bu listeye göre tasarımlarını yaptılar ve 3d kartvizitleri hazırladılar.

Abaküsten MEV Makers’a Bir Adet Robot 

Bir diğer fikir; kulübümüzde kullandığımız Abaküs Yayınlarının  kitaplarının okulumuzda satışını yapmaktı. Bir öğrencim Abaküs yayınlarından Cevahir Bey’i aradı. Kendisine projeden bahsetti.  Cevahir bey güzel bir indirim yapmakla kalmadı. Bir de öğrencilerin böyle bir işe girişmelerine destek olmak amacıyla onlara bir Mbot’ta kendilerini hediye edeceklerini söyledi.

Önde Gelen Makerlar Okulumuzda

Çocuklar her şeyi çok iyi yürütüyorlardı. Onları daha da istekli hale getirmek ve mutlu olmalarını sağlamak için ben de bir şeyler yapmalıyım. Bu yaptıkları çalışmaların doğru olduğunu hissetmelerini istiyordum. Yazarların okulumuza gelmesinin, kitap satışlarına olumlu bir etkisi olacağını düşündüm. Birkaç yazarla görüştüm ve kendilerine projeden bahsettim. Öğrencilerimiz yaptıkları iş ikisinin de çok hoşuna gitti. Kendilerinden küçük bir söyleşi ve imza günü için okulumuzu ziyaret etmelerini istedim. Ortak bir tarih belirledik ve yazarlarımızı 300 kişilik minik makerlarımızla buluşturduk.

Satışlar Başlasın

3 gün boyunimg_3577ca yapılan kermeste tüm satış işlerini öğrenciler yaptılar. Kitaplar, 3d kalıplarla hazırlanan kurabiyeler, kartvizitler, oyuncaklar… Her birinin maliyetini hesaplayarak üzerlerine belirli bir kar eklediler ve sonunda elimizde güzel bir para birikti. Her gün sonunda çocuklar kaç tane robot alabileceklerini hesaplıyorlardı. Bu paradan önce yapmaları gereken ödemeleri ayırdılar. Ve işte kalan para ile istedikleri robotlara ulaşabilirlerdi. Bu robotlar tamamen onların kazandıkları paralarla alınacaktı.

Patron Çıldırdı!

Türkiye’nin maker marketi Robotistan ile telefon görüşmesi yaptılar. Yaptıkları çalışmalardan bahsettiler. Çocukların yaptığı çalışmalar Yasir Bey’in çok hoşuna gitti.  Çocuklar Mbot almak istediklerini fiyat konusunda indirim beklediklerini söylediler. Yasir Bey’ de Sanırım çocuk olmalarının verdiği duygudan kaynaklanan % ‘si gayet yüksek bir indirim yaptı.

Çok Çok Mutlu Son

İşin sonunda toplamda 10  tane Mbot siparişi verildi ve çocuklar amaçlarına ulaştı. Bu çalışma süresince çocuklar matematik, girişimcilik, alım-satım, kar-zarar gibi birçok kavramı deneyimlemiş oldular. Yapabileceklerin ve kendilerinin farkına vardılar. Velilerin çocuklarla ve okulla olan bağı kuvvetlendi.

Emekleriniz ve çalışmalarınız için teşekkürler çocuklar. Yaşasın Mev Makers!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.