Uzaktan Eğitimin gereksinimi, kullanımı, ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Fakat gelişen teknoloji ile artık uzaktan eğitim bir çok kişinin dikkatini çekmiş durumda. Ve tartışmalar gelecek üzerine yapılmakta. Bugün sizlere ücretsiz katılabileceğiniz kurslar hakkında araştırmamı aktaracağım.

Edx üzerinden bir çok kursa erişebilirsiniz. Bu kurslar Dünyanın en iyi üniversiteleri tarafından hazırlanmakta. Bu üniversiteler bazıları;  Harvard University, Boston University, Massachusetts Institute of Technology(MIT), Berkeley University of California, University of Texas System… Bunun dışındaki bu kurslara destek veren diğer tüm üniversiteleri, kurum ve kuruluşları buradan görüntüleyebilirsiniz.

Kurslara giriş yapabilmeniz için kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt olmak için tıklayınız.

mit online course

 

 

 

Ben bu yazı için MIT’ye ait Python Programlama Kullanımı ve Bilgisayar Bilimine Giriş isminde bir kursu inceledim.

online kurs Edx

Yukarıda görüldüğü üzere “Home”, “Course”, “Calendar”, “Wiki”, “Discussion”, “Progress” gibi bölümler oluşur. Bu bölümler üzerinden kursiyer kurs hakkında istediği bilgiye ulaşabilir. Konular ile ilgili tartışmalara katılabilir. Wiki sekmesinden ihtiyacı olduğu bilgiyi elde edebilir.

Sol tarafta kullanıcıların haftalık planları vardır. Bu haftalara giriş yaparak istediği zaman içeriklere erişebilir ve eğitimini planlayabilir.

ücretsiz kurs

Hafta ders içeriğine ait bilgi yukarıda bulunmakta. Kurs videoları tüm dillere çevrilmiştir. Kolayca ilgili ders ile ilgili içerikleri okuyup, izleyip, dinleyebilirsiniz.

Haftalar içerisinde kursiyerlerden ilgili konu ile ilgili proje çıkartmaları istenir. Her kursun belli bir ömrü vardır. Kurs bu zamandan sonra kapanır.

kurs ücretsiz

Yine kursiyerler onlar için hazırlanmış olan Quiz uygulamaları ile bilgilerini pekiştirebilirler. Kursun Finali her kursa göre farklılık gösteriyor.

online kuiz

Yukarıda gördüğünüz bizim katıldığımız bir kursun final sınavıdır. Kursun başarılı bir şekilde sonlanması için kursiyerin burada verilen ödevi yapması gerekiyor.

kurs takvimi

Takvim kısmında kursiyerler bulundukları kurs ile ilgili tarihi bilgilere göz atabilirler. Sınavları görebilirler.

kurs wiki

Wiki kısmı ile kullanıcılar her hafta için hazırlanmış içeriklere erişebilirler. Bu içerikler video, resim ve yazı ile zenginleştirilmiştir.

kurs etkinlik

Bu kısımda ise kursiyer ilgili kurs ile ilgili tartışmalara erişebilir ve bu tartışmalara katılım sağlayabilir. Tartışmalar kurs ortamlarının vazgeçilmezlerindendir. Kendi sorularını bu kısımdan kurs yöneticilerine yöneltebilirler.

Kurs İstatistik

Bu kısımdan da kursiyerler kendi öğrenme hızlarını görebilirler.

Kursa başlamadan önce kursiyerlere yöneticilerin her türlü sosyal medya hesaplarının linki, mail adresi gibi ihtiyacı olduğu zaman onlara ulaşabileceği yollara dair bilgilendirilir.

Günümüzde içeriğin aktarılmasında Web 2.0 teknolojisi ile geliştirilen araçlar kullanılmaktadır. Bu gibi teknolojilerin kullanılması ile kursiyere daha verimli ortamlar sağlanır.

Sizlerinde katıldığınız çevrimiçi kurslar var ise bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER