Öyleyse ben de yapabilirim! Maker Eğitim Kitaplığından Açık Mektup

0 267

Öğretim kurumları yöneticilerine, öğretmenlere, velilere, bilişim eğitimi ile profesyonel veya amatör olarak ilgilenen herkese açık mektubumuzdur!

‘’Küçük dostum,
Ben bu dünyada en büyük hediye olan MERAK ile ödüllendirilmiş biriyim. Hayatım boyunca her şeyi merak ettim. Öğrenene kadar da pes etmedim.
Radyonun, televizyonun içinde ne var, musluktan su nasıl çıkıyor, banyodaki sıcak suyu ne ısıtıyor, Güneş nereye batıyor, karasineğin kaç tane bacağı var, otomobil motoru nasıl çalışır, flüt nasıl çalınır, mandolin akordu nasıl yapılır gibi milyonlarca sorunun cevabını arayıp durdum. Hiç yorulmadım, doymadım, bıkmadım. Hala büyük bir iştahla merak etmeye ve öğrenmeye devam ediyorum.
Ben çocukken radyo çok kıymetli bir şeydi. Kurcalarken bizimkini bozmuştum ama içinde ne olduğunu öğrenmiştim. O küçük, garip parçaların ne işe yaradığını da ‘aşağı yukarı’ anlamıştım. Kitaplardaki resimlerde değişik insanlar, ülkeler gördüm. Hayvanların dünyasını bisküvi kutularıyla avladığım sinek ve böceklerle tanıdım. Ateşin elimi yaktığını, elektriğin çarptığını, bazı ilaçların insanı fena yaptığını bana hep bu merak öğretti.
Televizyonda bir müzik aleti görüp hayran kaldım. Adına kanun diyorlarmış. Babam üçgen bir tahta kesti. Çiviler çakıp, arasına teller gerip bana bir kanun yaptı. Babam marangoz değil; memurdu. Böylece bana herkesin kendi elleriyle bir şeyler üretebileceğini gösterdi.
Naylon kovalardan davul, tencere kapaklarından zil yapmayı böylece keşfettim. Duvar saatinden söktüğüm minik ampulün pilin ucuna bağlayınca yandığını görmek hayatımı aydınlattı.
Okumayı öğrenince kitaplarda aklıma asla gelmeyen şeylerle karşılaştım. Hiç bilmediğim yerlerde, hiç tanımadığım insanlar, hiç duymadığım şeyler yapmışlardı.
Öyleyse ben de yapabilirdim!
Öğrendiğim her yeni bilgi beni biraz daha meraklı yaptı. Elime geçen her şeyi okudum. Okuyacak bir şey kalmayınca komşularımızı dolaşıp dergi, kitap, gazeteler topladım. Hala elime geçen her fırsatta okumaya, öğrenmeye devam ediyorum.
Bu zamanda, senin yerinde, yeniden çocuk olabilmeyi çok isterdim. Merak ettiğin her şeyin cevabını internetten bulmak ne büyük bir hediye, farkında mısın? Davul çalmak için tencere kapağı dizmek ya da bir şeyler öğrenmek için kapı kapı dolaşmak zorunda kalmamak da güzel olmalı.
Senin imkanlarına bakınca benim çocukluğum taş devri gibi görünüyor. Ama senin de sorumluluğun büyük. Bizim tabletimiz, bilgisayarımız yoktu fakat sana tablet ve bilgisayarlar yaptık. Peki sen o tablet ve bilgisayarlarla ne yapacaksın?
Merak et, araştır ve öğrendiklerinle hepimiz için daha güzel bir dünya kur. Daha rahat bir sandalye, daha hızlı bir uçak, daha becerikli bir robot, daha sessiz bir motor, daha hızlı bir bilgisayar, daha güzel sesli bir mızıka, daha eğlenceli bir oyun, daha az acıtan iğne, dişleri çürütmeyen çikolata, şişmanlatmayan makarna yap.
Kolay gelsin!
M. Serdar Kuzuloğlu’’

Çocuklar için Scratch ile Programlama 6 yaş kitabının arka kapak yazısından
Abaküs Kitap olarak 1 yıl önce yayın hayatına başladık. Yayınevimizi kurarken, önceliğimiz Türkiye’de bilişim, eğitim, mühendislik gibi alanlarda Türkçe içerikleri yaygın hale getirmek, bilişim okuryazarlığına katkıda bulunmak, üretmekten çok tüketmeyi kutsayan yeni çağda özgün içerikler üretmek vardı. Kısa zamanda okuma yazmaya yeni başlayan çocuktan üniversite düzeyine uzanan geniş bir yelpazede farklı konularda nitelikli yayınlara imza attık. Maker Eğitim Kitaplığı ile kodlama konusunda çocuklar için ilk sayılabilecek yayınlar ürettik. Oyunlaştırmadan, üç boyutlu yazıcı yapımı ve kullanımına uzanan ürettiğimiz içerikler sayesinde farklı kesimlerden oluşan yenilikçi bir okur kitlesine ulaştık. Yapılan yayınlar elektronik komponentler ile desteklenerek, teoriden çıkıp pratikte robotlara, kitlere, üç boyutlu yazıcılara dönüştü. Tüm bunları yapmaya çalışırken tek gayemiz gelecek on yıllarda üretebilen gençlere bir yayınevi olarak elimizden geldiğince zemin hazırlamaktı.

Eğitimciler için başta Burcu Aybat tarafından kaleme alınan Öğretmen 2.0 adlı kitabımız 21. yüzyılın öğretmeni olmanın heyecanını ve merakını yansıtmayı, öğrenmeye dair yeni sorular ve çözümler üretmenizi teşvik etmeyi ve endişelerinize cevap verecek çözümlerle sizi tanıştırmayı hedefledi. Işıl Boy Ergül ve Ayşegül Liman Kaban tarafından hazırlanan Eğitimde Tablet Kullanımı ve Kayhan Karlı tarafından kaleme alınan ‘Eğitinovasyon’ adlı kitaplarda bu alandaki boşluğu doldurmaya dönük çalışmalarımızdan…

Türkiye’de ve Dünya’da Maker Hareketi

Son birkaç yılda olan büyük gelişmeler, bizlerden sonraki neslin yaşamının ufak bir yansımasını sundu bizlere. 3B yazıcılar, geliştirme kartları ve elektronik malzemelerin ucuzlaması, en basitinden herkesin cebinde akıllı telefonlar olması bugünün çocuklarının bize göre çok daha farklı bir dünyaya doğduğunu bizlere gösteriyor. Bugünün çocuklarının, yani bizden sonraki neslin, tüketim değil üretim nesli olacağı, kendi ihtiyaçlarını üretemeyen insanların ya çok yüksek paralar ödeyerek ihtiyaçlarını karşılayabileceği ya da toplumda yer edinemeyeceği, savrulup gideceği öngörülüyor.

Gelecek, sistemleri anlayabilen, yorumlayabilen, hack edebilen ve modelleyebilen nesillerin devri olacak. Dijital devrimin nelere sebep olduğunu açık bir şekilde gözlemledik, internet dünyayı alt üst etti. Dev şirketler çağa ayak uyduramayıp battılar ve şimdi yeni devler var. Bu değişim artan bir hızda devam edecek, bunun ipuçlarını görmeye başladık. Dijital devrim, 3 boyutlu yazıcılar ile fiziksel devrimi tetikleyecek. İletişim, mobil yapılar ile bambaşka bir şekle bürünecek.

İşte bu noktada şöyle diyor yazarlarımızdan Bager Akbay,

  • Çocuğunuz maker olmak zorunda, çünkü üretme becerisi olmayanların, oradan oraya savrulacağı bir yüzyıla giriyoruz.
  • Çocuğunuz coder olmak zorunda, ama bunu programcı olmak için değil, sistemleri anlayabilmek için yapmak zorunda.
  • Çocuğunuz hacker olmak zorunda, her zaman hack etmek için değil ama gerektiğinde ona sunulanla yetinmek zorunda kalmamak için.

Zorunda” derken, zorla yaptırın anlamında değil, onlar zaten oldukça meraklılar bunları öğrenmeye, sizin ikna olmanız gerekiyor.

HACKER: Hacker(sınırları aşan), yalnızca “parola çalan” veya “zarar veren kişi” demek değildir. Hacker, bir sistemin sınırlarını zorlayan veya aşan, elindeki bir alete veya yazılıma müdahale edebilen kişi de demektir. Bir çocuk hacker olmalıdır çünkü sadece kendisine verilenle yetinmemeli ve elindeki aletin sınırlarını aşmalıdır. Bu sayede kendi hayal gücünü geliştirebilir ve elindeki imkanları farklı değerlendirebilir.

Bu noktada son dönemde sıkça duyduğumuz ‘’maker’’ mefhumundan bahsetmek istiyoruz. Make dergisi , maker faireler, makerspaceler, maker kulüpleri… Dünya da son yıllarda üretme – “Making” – konusuna gittikçe artan bir ilgi var. Her geçen gün daha fazla insan üretmek, inşa etmek, kişiselleştirmek ve özelleştirmek üzerine uğraşıyor – kendi mücevherini yapmak, kendi mobilyasını yapmak, kendi robotlarını yapmak gibi. Bu noktada Maker Hareketi, hem teknolojik hem kültürel eğilimleri bir araya getiriyor. Yeni teknolojiler üretmeyi daha basit ve daha ucuz hale getirirken paylaşmayı hem fiziksel dünyada hem dijital dünyada kolaylaştırıyor. Aynı zamanda, Maker hareketi, insanların seri üretimden çıkmış ürünler kullanmak yerine, kendi başlarına bir şeyler yapmaktan gurur duydukları ve keyif aldıkları “kendin yap” yaklaşımı doğrultusunda yaşanmakta olan büyük kültürel değişimi devam ettiriyor ve geliştiriyor.

Dijital teknolojilerle birlikte doğan bugünün gençlerine “dijital yerliler” diyoruz. Mesaj gönderme, online oyunlar oynama, tabletten kitap okuma, sosyal medyada dolaşma ya da uygulamaları kullanmada oldukça aktif bir gençlik. Fakat bu özellikleri onları teknoloji konusunda yetkin hale getiriyor mu? Dijital yerlilerin çok az bir kısmı kendi uygulamalarını, animasyonlarını ya da oyunlarını yaratabiliyor. Bu durumu M.I.T. Life Long KinderGarten’ın başında bulunan Mitchel Resnick şöyle tanımlıyor:

“Okuyabiliyorlar ama yazamıyorlar!”

Bildiğiniz üzere kodlama dersi; ortaokulda 5 ve 6. Sınıflarda zorunlu, 7. ve 8. sınıflarda ise seçmeli olarak eğitim öğretim müfredatına eklendi(Yürürlükte olan müfredat içerisinde de kodlama eğitimi vardı ama pratik anlamda uygulanmadığı için gündeme son dönemdeki gelişmeler sonucunda girdi). Ancak bu dersin işleyişinin veya müfredatının nasıl olacağı, öğretilecek programlama dillerinin hangileri olacağı belirsizliğini korumakta. Kodlama dersinin müfredata girmesi, “geleceğin çocuklarını” bekleyen dünyadaki büyük değişikliklere hazırlama konusunda büyük bir adım.

Bu şekilde, gelişen teknolojinin gerisinde kalmayan, kendi kendine yetebilen, araştırma ruhlu, her yönden gelişmiş bireyler yetiştirebilmek tamamen bizim elimizde.

Türkçe kaynak yetersizliği, bu teknolojik ve kültürel değişimi yakalamak adına yaşadığımız en önemli sıkıntılardan biriydi. Bunun sonucunda, Abaküs Kitap olarak “maker eğitim kitaplığı” adı altında, başta Scratch ile Programlama olmak üzere, çok sayıda kitaba imza attık. Bunu yaparken de; yayımladığımız kitapların, konusunun uzmanı olan yazarlar tarafından yazılmasına ve yenilikçi eğitim öğretim içerikleri taşımasına özen gösterdik.

Neden Scratch ile Programlama?

Scratch Kolaydır

Scratch programlama dili, programlama geçmişi olmayan kişilerin bile sezgisel olarak programlama yapabilecekleri bir alt yapıya sahiptir. Scratch ile ilk animasyonunuzu ya da interaktif uygulamanızı kolayca yapabilirsiniz. Scratch’in uygulamadan ziyade bir programlama dili olması, çok daha ileri seviye işler de yapabilmenizi sağlar. Scratch ücretsiz olarak indirilebilir ve çok az gereksinimle birçok bilgisayara kurulabilir.

Scratch, çeşitli işlevler atanabilen karakterler üzerine kurulmuştur. Kod blokları işlevlerine göre çeşitli renklere ayrılmıştır. Bu renk sekmeleri hareket, görünüm, ses, kalem, kontrol, algılama, işlemler, olaylar, veri ve özel taşlar olmak üzere 10 ana sekmeden oluşmaktadır. Scratch’te bir yazılım oluşturmak için; bu sekmelerin altındaki kod blokları, her karakter için ayrı kodlama alanlarına sürüklenir. Scratch’in bu özelliği de yazım (syntax) hataları yapılmasına engel olur. Bu sayede Scratch; yazım hatalarını düşünmeden, sadece mantığa ve problem çözümüne vakit ayırmanızı sağlar.

Scratch yaratıcılığı teşvik eder

Scratch üzerinde resim ve ses işlemek oldukça kolaydır. Bu özellikleriyle bir projenin sadece programlama yönünden değil işitsel ve görsel medya ögeleriyle zenginleştirilmesi oldukça kolaydır. Bu özellikler, Scratch ile programlama yapan öğrencileri daha özgür bırakmakta ve öğrencilerin yaratıcılıklarını teşvik etmektedir.

Scratch paylaşmayı teşvik eder

Bilgisayarınızda yaptığınız bir projeyi Scratch’in web sitesine kolayca gönderebilir, paylaşılan bir projeyi inceleyebilir, kodlarını görebilir ve hatta karakterlerini alabilirsiniz. Ayrıca bir projeyi remikslemek, tüm kopyasını kendi hesabınıza aktarabilmek ve proje üzerinde değişiklikler yapmak da mümkün. Scratch üzerinde şu an 14 milyondan fazla proje ve 8 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı mevcut. scratch.mit.edu adresindeki formlar sayesinde takıldığınız herhangi bir yeri sormak ya da sizinle aynı problemlere sahip birilerini bulmak da zor değil.

Maker Eğitim Kitaplığı

Aşağıda bahsi geçen kitapların ders ortamında kullanımı için yardımcı olacak Öğretmen Müfredat Kitapları hazırlandı. Bazı kitaplar videolar ile desteklendi. Yaz döneminde kitaplarımızı öneren ve kırtasiye listesine alan okullarda ücretsiz eğitmen eğitimleri yapılacak. Eğitim konuları şu an için Scratch, Scratch ile Arduino, Scratch ile robot yapımı ve tasarımı, Üç boyutlu tasarım programı olarak da Tinkercad olarak belirlendi.

www.abakuskitap.com dan ya da cevahir@abakuskitap.com adresinden bilgi alabilirsiniz.

Çocuklar İçin Scratch İle Programlama (9+ Yaş 1. Kitap)

Kitabın yazarları Hakan Ataş ve Bager Akbay, Türkiye’de maker hareketinin gelişimine katkı sunan, maker eğitim hareketiyle eğitmenler yetiştiren, özellikle çocuklara yönelik programlama ve maker etkinlikleri düzenleyen, alanında uzman eğitimciler.

Kitabı kullanan çocuklar için hedeflenen temel kazanımlar şunlardır:
– Soyutlama
– Çözümleme
– Pattern Recognition (örüntü tanıma)
– Algoritmik düşünce
– Problem Çözme
– Yaratıcılık
– Kendi ürünlerini oluşturmaları
– Teknolojiyi verimli bir şekilde kullanmaları
– Tasarım becerilerinin gelişmesi
– Matematiksel düşünme becerilerinin gelişmesi

İlkokul düzeyinde tüm sınıflar için yardımcı kaynak kitap olarak öğrencilerinize önerebilirsiniz..

Çocuklar için Scratch ile Programlama (6+ Yaş Kartlı)

Bu kitap, 6 yaş ve üstü çocukların programlamaya yönelik ilgisini artırmak için çalışma kartları şeklinde hazırlandı. Her kart, arkalı önlü olarak ayrı bir uygulama içeriyor. Çalışma kartlarının içinde, kurulumdan uygulamaya kadar tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor.

4.sınıf ve üstünde tüm sınıflar için yardımcı kaynak kitap olarak öğrencilerinize önerebilirsiniz.

Çocuklar için Scratch ile Arduino (9+ Yaş)

Arduino dijital dünyanın üretim odaklı çalışmalarında kullanılan ve en çok tercih edilen geliştirme kartıdır. Bu kitap maker kültürünün en önemli iki bileşenini; Scratch ile Arduino’yu birleştirmek için hazırlandı.

Yazılım çalışmaları elektronik donanımlarla desteklenebileceği için somutlaştırılmış olacak, bu sayede çocuklarımız hem yazılımı, hem elektroniği öğrenmiş olacak hem de somut projeler hayata geçirebilecek.

Kitap içeriğinde ayrıca derslerdeki günlük problemlere de yer verilerek, öğrencinin derslerde gördüğü problemleri de elektronik ve kodlama ile çözmesine imkan sağlanıyor.

Kitaba paralel olarak Robotistan firmasından alanında uzman kişilerle beraber elektronik modülleri ve Arduino’yu içeren bir set de hazırlandı. Bu sayede bu alanlarla çalışma yapmak isteyen kişiler için topyekûn bir çözüm ortaya konulmuş oldu.

Scratch ile Robotik (9+ yaş)

Robot çağı yavaş yavaş hayatımıza giriyor. Hayatımızda vazgeçilmez olan her eşya hızla otonomlaşıyor. Otomobiller sürücüsüz oluyor, evler kendini ısıtıyor. Elbiseler, saatler, cüzdanlar, gözlükler ve hatta lensler bile akıllanıyor. Böyle bir çağda robotik hayatımızın tam ortasında yer alıyor.

Çocuklar için Scratch ile Robotik ise çocuklara robotiği ve kodlamayı öğretmek, maker kültürüyle üretimi arttırmak için hazırlandı. Scratch ile programlanan robotlar ve çeşitli sensör grupları ile çocuklar hem üretiyor, hem de hayatın bir parçası olan sorulara robotikle, kodlama ve elektronik sistemlerle cevap buluyor.

Alanında uzman kişilerle hazırlanmış robot setleri ile uyumlu halde hazırlanan kitap içeriği ile eksiksiz bir yapı meydana getirilmiş oldu.

Çocuklar için AppInventor ile Mobil Uygulama Geliştirme (10+ Yaş)

AppInventor, Android cihazlar için pratik yoldan uygulama geliştirmeye yarayan ve MIT tarafından geliştirilen bir ortamdır. AppInventor ile birçok uygulama kolayca geliştirilebilmektedir. Bu uygulamalarda cihazın sensörleri kullanılabilir ve hatta herhangi bir özel kod düzenlemesi yapmadan Google Play’de yayınlanabilmektedir.

AppInventor kitabında, konu anlatımlarının yanı sıra 30’a yakın örnek projeye ve birçok anlatımın olduğu bir CD ekine yer verilmiştir.

Bu kitapta, çocukların günlük hayatta kullandıkları uygulamaların işleyişini anlamaları ve kendi uygulamalarını geliştirebilmeleri amaçlanmıştır.

AppInventor ile geliştirilen uygulamalar; direkt Android cihazlarda veya bilgisayar ortamında çalışan sanal bir Android (emülatör) üzerinde test edilebilmektedir.

Çocuklar için Üç Boyutlu Tasarım (10+ Yaş)

Tinkercad, en popüler tasarım programlarından biri olan AutoCAD’in üreticisi Autodesk tarafından geliştirilen çocuklara yönelik, online bulut sistemine sahip, kullanımı son derece kolay olan, sürükle-bırak metoduyla çalışan bir 3D tasarım programıdır. Bu kitapla, eğlenceli Marvel karakterlerinin ikonlarından cookie monster’lara, minion karakterlerinden denizaltı aracına, F1 yarış arabasından deniz aslanına, penguen ve yunus balığı modellerine uzanan eğlenceli projeler geliştirebilirsiniz. Birçok özel okul, bünyelerinde üç boyutlu yazıcı barındırmakta. Bu üç boyutlu yazıcılar, ya kilitli odalarda öğrencilerden uzak tutulmakta, ya da bu yazıcılardan yalnızca anahtarlık, takım objeleri gibi internet ortamından rahatça indirilebilen baskılar alınmaktadır. Bu kitapta öğrenciyi balık yemekten ziyade balık tutmaya, yeni teknolojileri tüketmek için değil üretmek için kullanma konusunda teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Ortaokul ve lise düzeyinde tüm sınıflar için yardımcı kaynak kitap olarak öğrencilerinize önerebilirsiniz.

Uygulamalarla Programlama Öğreniyorum (10+ Yaş)

Bu kitap, çocuklara programlama temellerini, algoritma kurmayı, akış diyagramı hazırlamayı öğretmek için hazırlanmıştır. Programlama mantığını; sıfırdan başlayarak, örnek kodlar ve uygulamalarla, hem teorik hem de pratik olarak işler ve orta düzey programlama becerisi kazandırmayı amaçlar. Görsel ağırlıklı olarak hazırlanan kitap, herkesin anlayabileceği şekilde yazılmıştır.

Kitapta önce temel HTML bilgisi verilir, uygulamalar ise JavaScript dili ile anlatılır. JavaScript dilinin seçilmesinin sebebi, günümüzün popüler dilleri olan Java ve C#’a oldukça benzemesidir. JavaScript dilini öğrenen çocuklar, ileriki dönemde Java veya C# gibi dilleri kolayca öğrenebilir ve bu dillerde profesyonel uygulamalar geliştirebilir.

Ortaokul düzeyinde 7. ve 8. sınıflar ile lise düzeyinde tüm sınıflar için yardımcı kaynak kitap olarak öğrencilerinize önerebilirsiniz.

Web Tasarım (10+ Yaş)

Bu kitap temel düzeyde bilgisayar kullanabilen ve web tasarım öğrenmek isteyen 10 yaş ve üstü çocuklar için yazılmıştır. Var olan web tasarımı bilgisini geliştirmek isteyen çocuklar da bu kitaptan rahatlıkla faydalanabilir.

Konular tamamen sıfırdan başlar ve temel/orta düzeyde web tasarım becerilerini kazandırmayı amaçlar. Kitaptaki konular mümkün olduğunca küçük ve mantıklı parçalara ayrılmış ve herkesin kolayca anlayabileceği örneklerle desteklenmiştir.

Kitapta temel web tasarımı kavramlarından genel sayfa yapısına; resim, video, tablo form işlemlerinden temel CSS bilgisine kadar birçok konuda ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Ortaokul düzeyinde 7. ve 8. sınıflar ile lise düzeyinde tüm sınıflar için yardımcı kaynak kitap olarak öğrencilerinize önerebilirsiniz..

Yeni başlayanlar için; Kim Korkar Java’dan?, C/C++, Algoritma Geliştirme ve Veri Yapıları, C# ve JavaScript kitaplarımız, lise düzeyindeki öğrencilere hitap etmektedir.

Yaptığımız işleri bize destek vererek takdir edebilirsiniz.

Spesifik bir alanda yayın yapıyoruz ve bunun yaşadığımız ülke koşullarında sürekliliği sizin desteklerinizle mümkün. Hazırladığımız kitaplar müfredatlar eğitmen eğitimleri kitapları destekleyen arduino m-bot gibi robotik malzemeler bu işe bütünlüklü baktığımızın göstergeleri. Bu alanda ticari olmayan daha fazla içerik üretmek ve yaygınlaştırmak istiyoruz. Bunun önkoşulu kitaplarımızın okullarda salık verilmesi ve daha geniş kitleler tarafından okunması. Bize vereceğiniz her türlü destek bu anlamda kıymetli. Bu metni okuyan, uzman olduğu konu hakkında bilgilerini paylaşmak isteyen herkes bizim potansiyel yazar adayımız. Bize editor@abakuskitap.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.