1984 yılında Headfield, oyunlar için “kuralları, bir hedefi ve eğlence öğesi olan bir etkinlik” tanımını yapar.

Oyunların büyük küçük hepimizin hayatında etkisi büyük tabi. Bizler paylaşmayı, işbirliğini, kazanmayı, kaybetmeyi, azmetmeyi ve bir çok duyguyu yönetmeyi oynadığımız oyunlarla öğrenmedik mi? Hala aklımdadır o 9 taşı üstüste dizebilme çabam, grup arkadaşlarımı kollayışım, rakibi yenmek için kurduğum çocukça stratejiler. Bizlere kazandırdıkları şüphesiz düşündüğümüzden de büyük.

Biz büyüdük, dünya dönmeye devam etti ve hayatımızdaki pek çok şey değişti. 146’dan sinyal sesleri ile bağlantığım İnternet, şu an elimdeki küçük bir cihaza bu yazıları yazarak aynı anda dünya ile  paylaşmamı sağlayacak düzeye geldi. Teknolojinin günlük yaşantımızda yerinin büyümesiyle davranış ve alışkanlıklarımız da değişti tabi. Artık çocuklar restaurantlarda yemek seçmeden önce videosunu seyredebiliyor, ya da dünyanın diğer bir ucundaki insana anında ulaşabiliyor işte. Aradaki fark çok, ama değişmeyen şey, türleri bir hayli değişen oyunların verdiği keyif.

Hayatımızdaki yeni gerçek ‘dijital oyunlar’…

Bir eğitimci olarak düşündüğüm soru şu, oyunların verdiği keyfi öğrenmeye nasıl çevirebiliriz? Çocukların dünyasından oyunların eksilmesi düşünülemez, o zaman bu oyunları nasıl daha yararlı hale getirebiliriz?

Aklıma ilk gelen cevap içerik tabi. Dijital içerikleri onlara fayda sağlayacak türden seçmek. Kardeşimin ortaokul hayatı boyunca hayatında sıkça yer alan bir oyun sayesinde, tüm Dünya coğrafyasını avucunun içi gibi bilmesi bu cevabı aklıma getiriyor. Ya da üniversitede bir oyun tasarımı yapmam istendiğinde son derece soluksuz oynanabilecek bir savaş oyununu gezegenler arası kurgulamam ve bu kurgulama sırasında bile uzay hakkında aklımdan hiç çıkmayacak bilgilere sahip olmam.

Tabi tüm oyunlar da “eğitsel oyun” olacak diye bir şey yok, var mı yoksa? Oyun kendi içinde zaten eğitici midir?

2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı bir dergide oyunların faydaları ele alınmış. Oyunların; söylediğim gibi, mitolojik kavramlar, coğrafi bilgiler gibi yeni şeyler öğrenmememize yardımcı olduğu, algısal düzeyde zihinsel yetenekleri arttırdığı belirtiliyor. “Ağ Toplumu, Dijital Dünya ve Hayatımıza Etkileri” isimli bu dergide, özellikle karakter yaratma, dekorasyon yapma gibi oyunların yaratıcılığa olan olumlu etkisine dikkat çekiliyor. Ayrıca online oynanan oyunlarda sosyal ağın genişlemesi ve sosyal davranışları destekleyen oyunların yardımseverlik , işbirliği gibi davranışları arttırması da dergide yer alıyor.

Oyunların çocukların yaş seviyesine göre seçilmesi de önem arz ediyor, özellikle de küçük yaş grubu için. Bu noktada çocuklara bu konuda destek olacak anne babalara ihtiyaç var. Belki de çocuğumuzun bir oyunu oynamaya başlamadan önce bizlerin bitirmesi gereklidir, ne dersiniz? Aksi takdirde derslerime gelen ve yazmayı yeni öğrenen ilkokul 1. Sınıf öğrencilerinden hikaye yazmalarını istediğimde; ilk hikayeleri ölüm, zombiler, canavarlar, kan gibi objeler kaçınılmaz oluyor.

Tabi son olarak oyun demişken  ‘bağımlılık’ konusuna da değinmeden geçemeyeceğim. Dikkat etmemiz gereken bir nokta sadece. Veli toplantılarında en fazla konuştuğumuz konu, çocukların bir türlü ekran karşısından kalkmamaları ve anne babaların çaresiz kaldığı hissi. Aslında mantık çok basit, ekranı çocuğun elinden almak istiyorsak yerine başka bir şey koymalıyız. Verimli zaman geçirmek… Ailecek geçirilen vakitlerin sıcaklığını yaşatmak önemlidir. Beraber seyredilen filmler, aile oyunları, anlatılan hikayeler, kitap saatleri vb. Diğer bir yandan çocuklarımızın vaktini sanatla,  sporla doldurmanın fiziki ve sosyal gelişime etkisi unutulmamalı. Tüm bunlar fedakarlık gerektiriyor tabi, özellikle yoğun iş temposunda çalışan ebeveynler bunları yapacak enerji ve vakti kendilerinde bulamadıklarında çare yine cihazlar oluyor. O zaman sıklık ve süreye bir göz atalım. Yeşilay’ın bizlere tavsiyesi şudur;

Son sözüm; Oynaya oynaya büyüyün çocuklar… Oyun candır.

KAYNAKÇA

Headfield, J., Elemantary Communication Games, London, 1984
MEB Tepebaşı Rehberlik ve Araştıma Merkezi, Ağ Toplumu, Dijital Dünya ve Hayatımıza Etkileri, 2013
http://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/teknoloji-bagimliligi

Öne çıkan görsel : http://1.bp.blogspot.com/-n8hdjCrJsso/VLLsaPx6NAI/AAAAAAAADDU/Ucai3uyv8nM/s1600/GameBasedLearning.jpg

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER