Bir pano düşünün. Panoya istediğiniz gibi yazılar, resimler, videolar ekleyebildiğinizi hayal edin. Ve bunları istediğiniz zaman düzenlediğinizi, ayrıca bunların hepsinin öğrencilerinizle etkileşimli olarak yaptığınızı düşünün. Padlet tam da aradığınız araç işte.

Padlet aracılığıyla sanal bir pano oluşturup istediğiniz bilgileri bu panoya yazabilirsiniz. Ayrıca öğrencilerinizden fikirler alabilir, onlara beyin jimnastiği yaptırtabilir, listeler oluşturtabilir, bir tartışma ortamı yaratabilirsiniz. Üstelik hepsini ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

 

Padlet Nedir?

Padlet öğrencileriniz aynı anda yazı yazabileceği -Google Drive gibi- ortak çalışabilebileceğimiz platformlardan biri. Padlet ile oluşturduğumuz boş sayfa sayesinde isterseniz bireysel kullanabilir,isterseniz başkalarıyla paylaşabilir yada birlikte düzenlemek üzere çalışmak istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Oluşturacağınız dijital panonun gizlilik ayarlarını değiştirebilir isterseniz sadece siz veya sadece sizin görmesini istediğiniz kişilere bu panoyu paylaşabilirsiniz.

Yeni çıkan iPad uygulamasını da kullanabilirsiniz : https://itunes.apple.com/us/app/padlet/id834618886?ls=1&mt=8

Padleti Hangi Amaçlarla Kullanabiliriz?

  • Kendi oluşturduğumuz dijital panoya çoklu olarak not eklemek için
  • Etkileşimi sayesinde tartışma platformu oluşturmak için
  • Beyin fırtınası oluşturmak istersek kullanabiliriz

Padlet’in Ara yüzü

PadScreen Shot 2015-10-06 at 21.37.46let’in ara yüzü gördüğünüz gibi çok sade. Padlet’e giriş yapmak isterseniz eğer google hesabınızla, facebook hesabınızla ya da dilerseniz yeni bir hesap oluşturarak giriş yapabilirsiniz.

Padlet e başarılı bir şekilde giriş yaptıysanız sağ üstte yer alan yeni padlete tıkladıktan sonra görmüş olduğunuz ekran açılıyor.“+” ikonuna tıkladıktan sonra açılan sayfa artık sizin sayfanız(duvarınız) oluyor. Sayfanızı düzenlemek isterseniz eğer sağda bulunan araçları kullanabilirsiniz.

Oluşturduğunuz sayfada ortak çalışma alanı oluşturabilirsiniz ki bu padletin en güzel özelliği. Bu özellik sayesinde anında iş birliği yapabilirsiniz. Herkesin yapmış olduğu değişiklikleri anında oluşturduğunuz sayfada görebilirsiniz ve bunun için sürekli F5 e basmaya gerek duymazsınız.

Padletin bir özelliği de oluşturduğunuz sayfayı paylaşmanıza imkân sunuyor. Bunun için sağdaki araçlardan paylaş/ dışa aktar ikonuna basmanız yeterli. Oluşturulan sayfanızı mail gönderebilir, pdf olarak kaydedebilir, sosyal medya ortamında paylaşabilir veya QR Code oluşturabilirsiniz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER