ALIŞKANLIKLARINIZDAN VAZGEÇİN

Bundan yaklaşık üç öncesine kadar (ilk ipadi aldığım tarih) öğrencilik ve öğretmenlik yıllarımı kapsayan zaman diliminde nezaman ödev yazmak için ya da sunum hazırlamak için bilgisayarımı açsam otomatik olarak yaptığım şey yeni bir OFFICE dosyası açmak olurdu. Düz metin yazılacaksa Word, sunum hazırlanacaksa Powerpoint, tablo veya liste oluşturulacaksa Excel uygulamalarını kullanmak zorundaydık. Bunun en önemli nedenlerinden biri de ülkemizde en yaygın olarak kullanılan işletim sistemi ve onun bir ürünü olan Microsoft Office. Farklı bir yerde çıktı alacaksanız da acaba gittiğim yerde Office 2003 mü 2007 mi yoksa 2011 mi yüklü. Acaba kullandığım fontlar o bilgisayarda açılır mı korkusu da cabası.

Öğrenci olduğum zamanları anımsadığımda aklıma gelen şeylerden biri de çoğu arkadaşımın hemen hemen aynı fontları kullanması ve Office Word uygulamasının sunduğu sınırlı sayıda görsellik. Benzer şeyleri Powerpoint uygulaması için de söyleyebiliriz. Standart bir Office sürümü kullanıyorsanız sadece bilgisayarınızda yüklü şablonları kullanmakla yetinirsiniz. Ayrıca estetiğe çok da önem vermeyen bir yapıya sahipseniz sunumunuzla karşı tarafı etkileyebilmeniz pek de mümkün olmayabilir.
Birçoğumuzun da kabusu Word dosyasına fotoğraf eklemek. Fotoğraf eklersiniz yazılar bir o tarafa bir bu tarafa kayar. Tablo eklemek istersiniz hücrelerle savaş verirsiniz.

PAGES HAZIR ŞABLONLAR

Pages’ ın en sevdiğim tarafı, yapmak istediğim şeyin benzerini şablon halinde sunması. Mesela; okul dergisi hazırlamak istiyorsunuz ve aklınızda nasıl olacağı hakkında çok fazla bir şey yok. Klasik haber bülteni şablonu hemen yardımınıza koşabilir.
ekran-resmi-2016-11-07-00-37-32

FOTOĞRAF VE YAZILARI ÇEKİŞTİRMEYE GEREK YOK!

Birçoğumuz için word dosyasında yazılar arasına fotoğraf eklemek bazen çileli bir hal alabiliyor.Fotoğrafı istediğiniz yere sürüklediğiniz yazı kaybolabiliyor yada alt üst olabiliyor. Pages’ da fotoğrafı sürüklediğinizde yazılar otomatik olarak yer değiştirir. Hizalama kolaylığı ile de metni kolayca düzenleyebilirsiniz.

FARKLI DOSYA FORMATINDA KAYDETME
PAGES ile hazırladığınız dökümanı PDF, WORD, Düz Metin ve epub fyormatında dışa aktarabilirsiniz. Ayrıca Microsoft Word ile oluşturduğunuz dökümanları da Pages ile açabilirsiniz. Kullandığınız fontlar Pages’ da bulunamıyor ise Pages ihtiyaç duyduğu fontları internette otomatik olarak indirebiliyor.

ÖĞRENCİLER İÇİN EN PRATİK ARAÇ
Özel Erenler Güneş Okulları olarak 2013 yılından bu yana okulumuzda 1:1 ipad projesi yürütmekteyiz. Bugüne kadar Microsoft Office, Google Ofis Araçlarını kullandık. Fakat öğrencilerimizden aldığımız dönütler neticesinde en rahat kullandıkları ofis uygulamalarının PAGES, NUMBERS ve KEYNOTE olduğunu öğrendik. Şimdiye kadar denemediyseniz eğer herhangi bir apple cihazında denemenizi eğer apple cihazınız yoksa da bir apple kimliği edinerek www.icloud.com adresinden denemenizi tavsiye ediyoruz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER