Sporun insan yaşamında ne kadar önemli olduğunu söylememize artık gerek yok. Her ne kadar yeteri kadar yapmasa da toplumumuz sporun önemini biliyor. Bize düşen, bunu hatırlatmak.

Aileler de spor konusunda artık bilinçli. Kendileri için değil. Çocuklarının daha konforlu bir yaşam sürmeleri, daha sağlıklı bir yaşama sahip olmaları ve okul yaşamında burs kazanmalarını sağlamak için aileler sporu desteklemektedirler.

Bu mantıkla yola çıktığımızda geleceğimiz için mutluluk verici bir sonuç elde edeceğimizi düşünebilirsiniz. Fakat aile büyüklerimizin yaşlandıklarında karışılacakları sağlık problemlerini yine gelecekleri için uğraştıkları çocukları ilgilenecektir.

İşin aslı sağlıklı ve daha konforlu bir yaşam istiyorsak 7’den 70’e herkesin kendi fiziksel ölçütüne göre spor yapması gerekmektedir. Konu, aile bireylerinden açılınca spor eğitmenleri olarak hatırlatmamız gereken bazı durumlar var. Bizler, insanları kolay spor ve ücretsiz spor yollarına teşvik etmeliyiz. Toplumumuzun çoğunluğu orta gelir düzeyinde olmalarından kendilerine mutlu ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını ücretsiz aralamalıyız…

Biz spor eğitmenlerinde bildiğini üzere ilk anlatmamız gereken yürüyüş parkurlarına yönlendirmektir. Belediyelerimiz tarafından birçok yerde spor aletleri bulunuyor. Bu spor aletlerini kullanmaları için bireylerin bilgilendirilmesi gerekiyor.

Bilgilendirme boyutunda sporda teknolojiyi kullanma düşüncesini sizlerle paylaşmak isterim:

QR Code Creator Uygulaması nedir ?

Qr code İngilizce açılımı quick response… Şekil itibari ile ‘kare kod’ kullanımı daha çok tercih edilmektedir. Qr kod mobil dünyanın en çabuk tepki veren ve en büyük içerikleri en kısa zamanda ulaşmaya yarayan bir sistemdir. Türkiye’de yaygın olmamasına rağmen teknoloji ve mobil tasarımların yoğun olarak kullanıldığı örneğin Japonya ve Güney Kore’de çok yoğun olarak kullanılmaktadır.

Qr kod, web linkine yönlendirme amacı ile kullanılabilir. Yani insanların bakmasını istediğiniz bir web sitesi linki var ise Qr code içerisine bu bilgiyi gömerek, otomatik olarak sayfaya yönlenmelerini sağlayabilirsiniz.

Bu noktada kişi spor aletinin başındayken akıllı telefonu ile taradığı Qr code nasıl çalıştığını gösteren bir videoya yönlendirmektedir.

Bu uygulamayı okulumuzda posterlerimizde de kullanabiliriz; iPadlerimize ve cep telefonunuza indirebileceğiniz bu uygulamayı tüm eğitmen arkadaşlarıma tavsiye ederim.

Spor aletleri ile neler yapılacağını iPad’lerinizle video çekip youtube’ta oluşturacağınız channel’a kolayca aktarabilirsiniz. Bu videolara hızlı erişmek için Qr Code’ları http://www.qrstuff.com/ sayfasından oluşturabilirsiniz.

Saygılarımla, Tuna Tanrıverdi

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER