İngilizce ya da farklı bir yabancı dil farketmez, yeni bir dil öğrenen herkesin yaşadığı ortak problem kelime ezberlemektir. Bu ihtiyaca yönelik olarak her birey farklı yöntemler geliştirir. Post-it notları duvarlara yapıştırmak, kelime kartları oluşturmak, önüne gelen herkese kelime sormak bunlardan bazıları… Bu süreç bazen çok sıkıcı hal almaya başlayabiliyor. Tam da bu noktada QUIZLET imdadımıza yetişiyor. İster bireysel olarak kullanın, isterseniz öğrencilerinize uygulatın. Sizlere iki farklı kullanımından bahsedeceğim.

Screen Shot 2015-10-05 at 20.15.12“In the supermarket” diye bir kelime seti oluşturdum ve soldaki sütuna ingilizce kelimeleri yazıyorum. Sağında sütunda üst kısımda dili seçiyoruz. Dil seçimini yaptıktan sonra  büyüteç simgesine bastığınızda kelimelerin anlamlarını otomatik olarak veriyor ve sütuna dolduruyor. Ayrıca resim simgesine dokunursanız, sizin için o kelimeye uygun resimleri size sunuyor, siz dilediğinizi seçiyorsunuz. Genelde nesnelere karşılık gelen fotoğrafları kolaylıkla buluyor. Fiillerde bu durum pek kolay olmuyor.Bu özelliği kullanıp kullanmamak size kalmış. (Kendi bilgisayarınızdan fotoğraf eklemek için full sürüme geçmeniz gerekiyor.)

Screen Shot 2015-10-05 at 20.15.25Kelime setini oluşturduktan sonra karşımıza böyle bir ekran geliyor.

Flashcard bölümünden kelimeleri tekrar edebilir ve nasıl telafuz edildiğini dinleyebilirsiniz. Learn kısmında, karşınıza gelen kelimeleri yazmanızı ister. Speller kısmında listening alıştırmaları yapabilir ve test kısmında ise kelimeleri öğrenip öğrenmediğinizi test edebilirsiniz.

GAMIFICATION

Screen Shot 2015-10-05 at 20.15.34

Play kısmında ise oluşturduğunuz kelime kartlarını oyunlaştırabiliyorsunuz. Bu bölümde “scatter ve space race” isimli iki oyun mevcut. Bireysel olarak bu oyunları oynayabiliriz. Ayrıca oluşturduğumuz kelime kartlarını ister link yolllayarak, ister websitenize html kodu ekleyerek paylaşabilirsiniz. Eğer okulunuzda Google Classroom kullanıyorsanız, sınıfınızla paylaşıp öğrencilerinizi yarıştırabilirsiniz.

Oluşturduğunuz sınıflardaki öğrencilerin performanslarını ölçebilir ve bunları raporlayabilirsiniz. İster öğretmen olarak hazırladığınız kelime kartlarını öğrencilerinizle paylaşın, isterseniz öğrencilerinize kelime kartları hazırlatın. Seçim sizin.

 

1 YORUM

CEVAP VER