Sınıfınızda bir maker var!

Kodlamanın önem kazanması, 3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşması, robotların olağan olması ve 5 dolara satın alabileceğiniz programlanabilir küçük bilgisayarların ortaya çıkması küçük ve butik çalışan üreticilere ilham kaynağı oldu. Bilim, yaratıcılık, tasarım, sanat ve mühendisliği bir araya getiren maker hareketi tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Maker hareketi aslında yok demeyen ama yapan bir neslin hareketi. Bu nesil şikayet etmiyor. Düşünüyor, tasarlıyor, üretiyor ve paylaşıyor. Makerspace’ler hareketin filizlendiği merkezler, Makerfaire’ler (maker fuarı) ise paylaşımın olduğu etkinlikler. Maker hareketinin sadece dijital devreler, robotlar ve kodlama ile sınırlanması ne büyük bir yanılgı! Maker hareketi adına yapılan ve birbiriyle aynı ürünlerin ortaya konmasını içeren çalışmalar ile kopyala yapıştır projelere ve ödevlere yol açan çalışmalar arasındaki farkı ayırt etmek güç. Öğrencilerin bir sorunu çözmek üzere harekete geçmeleri, araştırmaları, eleştirel düşünmeleri, sentezlemeleri, tartışmaları, değerlendirmeleri, kısaca o süreci akranları ve siz öğretmenleri ile birlikte yaşamaları aynı Gardner’in dediği gibi “sentezleyen akıl” olmaları yaratıcılığın ve bir “maker” olmanın kapılarını açıyor.

rcmakers-kolaj

RCMakers bir Maker Fuarıdır!

Peki nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? İşte sizin için bir fırsat: RCMakers. İlgisi olup nasıl ilerleyeceğini bilemeyen ya da ilgi ve yeteneğinin o zamana kadar farkına varamayan pek çok öğrencimiz okulumuzda yürüttüğümüz kulüpler ve kod haftası gibi farkındalığı arttıran etkinlikler sayesinde “maker” hareketinin bir parçası oldular. Tüm yıl süren çalışmalarını ve öğrenmelerini maker fuarı olarak tasarlanan RCMakers etkinliğinde kutluyorlar. Bu kutlamaya sadece kendi okulundaki arkadaşlarını ve öğretmenlerini değil başka okullardan öğretmenleri ve öğrencileri de davet ediyorlar. Kısaca RCMakers buluşu, yaratıcılığı ve hüneri kutlamak ve Maker hareketini yaygınlaştırmak için Robert Kolej’de her Mayıs ayında düzenlenen bir festivaldir.

RCMakers 2015’de neler oldu?

Geçtiğimiz sene 38 farklı okuldan gelen 350’den fazla öğrenci, öğretmen, veli ve uzman, 3 boyutlu yazıcılardan robotlara, giyilebilir teknolojilerden kodlamaya kadar pek çok konuda 30’dan fazla atölye çalışmasında eğlenerek öğrendiler, öğrettiler. RCMakers’da öğrencilerin yönettiği atölyelerde robotlar yapıldı, legolar biraraya getirildi, 3 boyutlu tasarımlar yapıldı, dronelar uçuruldu, tanklar, sumorobotlar yarıştırıldı ve heykeller yapıldı. Hayal gücüne, öğrenmenin büyüsü eklendi. 7’den 70’e herkesin keyifle katıldığı etkinliklerde üretim yapıldı. Bu sene sıra sizde! Siz de bir atölye yönetebilir, daha fazlasını öğrenmek için birbirinden renkli atölyelere katılabilirsiniz.

RCMakers’da neler olduğunu merak ediyorsanız izleyin!

28 Mayıs Cumartesi Günü RCMakers’a Davetlisiniz!

Suzie Boss “Okulunuza Inovasyonu nasıl getirirsiniz?” adlı kitabında inovasyonu okula getirmenin yollarından biri olarak öğrencilerin “tutkuları peşinde koşmalarını sağlamak” olarak söz ediyor. Hiç şüphesiz RCMakers gibi etkinlikler öğrencilerimizin hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olduğu gibi üreterek, paylaşarak, kendi öğrenmelerini sahiplenerek fark yaratmalarını da sağlıyor. Siz ve öğrencileriniz maker olmanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız www.rcmakers.com adresini ziyaret edebilir ve 28 Mayıs’da Robert Kolejde düzenlenen RCMakers etkinliğimize katılabilirsiniz.

RCMakers’da atölye çalışması yönetmek için tıklayın.

RCMakers’a katılmak için kaydolun. (Ön kayıt yaptıran ilk 500 kişi etkinliğe davet edilecektir.)

RCMakers fotoğraflarına ulaşmak için Flickr hesabımıza bir göz atın.

YAZIYI PAYLAŞ
Önceki İçerikGüney Afrika’da Bilgisayar Eğitimi
Sonraki İçerikOnline Ücretsiz Kurs İmkanı
Teknoloji entegrasyonu konusunda 15 yıldan fazla süredir Türkiye’nin önde gelen özel okullarında pek çok farklı pozisyonda çalışma fırsatı yakaladı. Şu an Robert Kolejinde Eğitim Teknolojileri Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri bölümünde yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında müfredata eğitim teknolojilerinin entegrasyonu, öğretmenler için profesyonel gelişim ve liderlik programları, 1:1 laptop/tablet uygulamaları ve e-öğrenme bulunmaktadır. K12 düzeyinde Türkiye’nin tek Adobe Eğitim Lideri’dir. 2013 yılında Google Apps for Education Certified Trainer, 2015 yılında Microsoft Innovator Expert, 2015 yılında Common Sense Certified Educator unvanlarını almıştır. 2011 yılında Türkiye’de 1:1 laptop/tablet programını ilk uygulayan okullardan biri olan Robert Kolejde 1:1 laptop/tablet programını başlatan ekipte görev aldı. Farklı okullarda ve branşta çalışan 150’den fazla öğretmenin Türkiye’deki eğitimi dönüştürmek adına birlikte hareket ettiği Egitimtek organizasyonunun eş kurucusudur. 20’den fazla okulda 1:1 laptop programının uygulanması ve profesyonel gelişim programının hayata geçirilmesi konusunda danışmanlık yaptı. Son iki yılda 100’den fazla, farklı öğretmen grubuna eğitim teknolojilerinin kullanımı ve müfredata entegrasyonu konusunda eğitimler verdi.

HENÜZ YORUM YOK

Hemen Düşüncelerini Paylaş