Skype Translator ile Yabancı Dil Engeli Ortadan Kalkıyor!

1 0

Baş döndüren teknolojik gelişmeler, gelişen ve kolaylaşan dünyamız… Çağımızın ismi bile Teknoloji Çağı. Bilgiye erişim kolay ancak insanoğlu doyumsuz. Daha fazlasını isteyen bizler teknolojinin gelişimine ivme kazandırıyoruz. Ve bizler yaratıyor, öncülük ediyoruz.

Geçtiğimiz dönemlerde Google Translate hizmeti ile metin üzerinden çeviri yapmak mümkündü. Daha sonrasından yine Google’ın sesli arama hizmeti ve daha sonrasından Android telefonlara bunu entegre etmesi birçok insan tarafından kullanılır ve hayatını kolaylaştırır bir teknoloji olmuştu.

Microsoft, Google’ın bu hamlelerine cevap vererek Microsoft Translate ürününü çıkartmış ve kısa sürede Google’ın ürününü yakalamayı başarmıştı. Microsoft’un geçtiğimiz yıllarda Skype ürününü satın almasıyla birlikte akıllarda Microsoft Skype’a hangi özellikleri katacak diye beklerken iletişim alanında çığır açacak bir teknoloji ile bizleri buluşturdu : Skype Translator

Skype Translator ürünü, kullanıcıların metin üzerinden çeviri hizmeti sunmanın aksine farklı dilden görüntülü konuşan insanlara “anlık çeviri” hizmeti sunan bir araçtır. Artık dil eksikliği hissetmeden uluslararası görüşmeler mümkün kılınacak. Üstelik ücretsiz!

Okullarda Skype Translator

Skype okullarda da etkinliğini artırmak istediğini ileride de yazılarımda yer vereceğim “Skype in the Classroom” organizasyonu ile daha iyi anlamaktayız. Artık Skype bir iletişim aracı olmaktan öte bir öğretim aracı olarak kullanılması isteniyor. Bu amaçla kurulan Skype in the Classroom ile dünya üzerindeki öğrencileri görüntülü görüşme ortamında buluşturuyor. Skype Translator yeniliğinin denemesini ilk olarak sınıf ortamında gerçekleştirildiğini dipnot olarakta düşmek isterim. Fazla tekniğe girmeden sizlere sınıf içerisinde gerçekleştirilen Skype görüşmesinin Skype Translator ile öğrencilerin dil problemi kalktığındaki yüzündeki mutluluğu görmenizi isterim. Sizlerinde sınıf ortamında nasıl uygulayacağınıza dair kesinlikle fikir verecektir.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=G87pHe6mP0I]

Hayalimdi!

ABD’de gerçekleştirilen Code Conferance etkinliğinde yer alan Microsoft CEO’su Satya Nadella Skype Translator’un kendi hayali olduğunu dile getirdi. Gerçekten de hayal diye düşünülen şey bugün gerçek oldu.

Skype Üzerinden Nasıl Anlık Çevirili Konuşabilirim ? 

Şu anda ürün demo gösterimine girdi ancak Ocak 2015 itibariyle tüm kullanıcılara bu özellik devreye girecektir. Erkenden bu teknolojiyi kullanmak ve denemek istiyorsanız bunun için demo başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Başvuru formu için : https://translator.skype.com/#/home

Skype ile anlık çeviri hizmetiyle kullanmak için ilk etapta bilgisayarınızda Skype uygulamasının yüklü olması ve Windows 8.1 sürümüne geçiş yapmanız gerekmektedir. Elbette ki bu zorunluluk birkaç ay içerisinde tamamen ortadan kaldırılacaktır. Nasıl kullanılacağına ise aşağıdaki videoyu izlemenizi rica ediyorum.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=YvUk4EBV2FI]

Google Hangout ürünününde yakın zamanda böyle bir teknolojiyi devreye alacağından da eminim ve açıkçası sabırsızlıkla bekliyorum. Sıradaki yazım Skype in the Classroom üzerine olacak okumanızı tavsiye ederim.

Aklınıza takılan her türlü soru ve sorunlarınızda @oguzhank77 adresine tweet atmanız yada aşağıda bulunan yorum kısmına yorum atmanız yeterlidir. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır!

Teşekkürler

1 yorum Yapıldı
  1. Nurettin Diyor ki:

    merhaba ben skype tarnslator yükledim ama bu skypeye entegre değil ayrı bir program olarak çalışıyor birde bazen çeviri çıkıyor bazen çeviri özelliği çıkmıyor bu özellik acaba bunun skype ile eş zaman lı çalışması için ne yapmalıyız.teşekkürler.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.