Geçtiğimiz ay sitemizde “Socrative” uygulamasının nasıl kullanılabileceğine dair bir yazı yayınlamıştık. Bu uygulamayı uzun zamandır kendi derslerimizde de zevkle kullanıyoruz. Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı Sertifika Programı (ETUSP) de başlayan paylaşımlarımızı Google’ın bize sağladığı olağanüstü araçları da kullanarak bir adım öteye taşıdık.

Gerçek anlamda sınırları ortadan kaldırdık ve  matematik sınıflarımızı birleştirdik nasıl mı?

Hikayeye baştan başlayacak olursak, kendi okullarımızda Socrative uygulamasını kullanıyorduk. ETUSP nin son haftalarında; “Böyle bir sınavı acaba okullarımızda ortak uygulayabilir miydik? Neden olmasın.” dedik. Önce bir YGS denemesi ile işe başladık. Hazırladığımız denemeyi birbirimizle paylaşarak öğrencilerimizin 3 günlük bir zaman dilimi içerisinde istedikleri an online olarak sınavı yapmalarını sağladık. Hatta kendi öğrencimiz olmayan ama sosyal medyadan duyan bazı arkadaşlarımızın çocukları da sınava girdiler.

socrative rapor 2

Bu süreçte bizler de anlık olarak kimin ne yaptığını takip ettik. Öğrencilerden ve diğer meslektaşlarımızdan hatta arkadaşlarımızdan çok güzel tepkiler almak bizi daha da motive etti. Sınavın duyurusunu sosyal medyada da paylaşarak katılımın artmasını sağladık.

socrative rapor 3

Planımız gayet güzel işlemişti. Peki ya çözümler? Burada da Google Hangout imdadımıza yetişti. Sınavı birtirdiğimiz akşam “Google Hangout” üzerinden okullarımızdan 4 öğrencinin aktif katılımıyla çözmekte zorlanılan soruları canlı yayında çözdük. Aldığımız geri dönütler bizi çok mutlu etti, içsel motivasyonumuz yeni ve yaratıcı fikirlerimizi tetikledi.

Şimdi bunu diğer meslektaşlarımızla paylaşıp özellikle yapılan TEOG, YGS ve LYS gibi merkezi sınavlar için yapmayı hedefliyoruz. Sınıflarımızdaki duvarları kaldırarak işbirliği içerisinde çalışmayı, farklı okullardaki öğrencileri biraraya getirmeyi, akran öğrenmesiyle problem çözme becerilerini ve yaratıcılığı desteklemeyi istiyoruz. Belki bir sınav havuzu yaratabiliriz. Basit bir orantıyla 5 öğretmen havuza tek bir sınav eklese yapılacak 5 sınavı oluşturmuş oluruz. Anlamlı bir akım başlatmak ve bunun bir parçası olmak ister misiniz?

Sizlerle, Google Hangout’daki soru çözümleri sırasında alınan ekran görüntülerini paylaşmak istiyorum. Böylece kafasında soru işareti olanlara ve merak edenlere de yardım etmiş oluruz.  

Ekran_Resmi_2014-12-19_18_23_20

 

Ekran Resmi 2014-12-09 22.27.57

Peki bu süreçle ilgili öğrencilerimizden aldığımız geri bildirimleri merak ediyor musunuz?

Son sınıf öğrencisi olarak, ders çalışma gerekliği ile getirdiği birçok zorlukla her gün karşı karşıya kalmaktayım. Bu zorlukların en başında, saat 4.00’te biten okulun arkasından bin bir koşturmaca ile yetişilen dershane ve eve geç gelmenin getirdiği yorgunluk geliyor benim için. Bunun yanında öğrenci psikolojisinin getirdiği “Saat geç oldu bu saatten sonra ders çalışamam, çalışsam da kendimi veremem.” gibi düşünceler bilinçli ders çalışmayı günden güne zorlaştırıyor. Bu nedenle çoğu insan gibi ben de eve gelinen geç saatlerde matematik gibi zor dersler yerine sözel, zihni o kadar da yormayan derslere yöneliyorum. Yapılan bu yönelim sonucunda çalışılan derslerdeki başarı yükselirken matematikselsel bilgi köreliyor, başarı düşüşe geçiyor. Bu açıdan matematik öğretmenimiz Uğur Mert’in başlatmış olduğu internet üzerinden ders dinleme projesi bana hem konuları pekiştirme ve kavrama hem de soru sorma adına büyük artılar kazandırdı. Öğretmenimiz bana bu konudan bahsettiği ilk zaman bir tereddüt yaşamıştım. Aklımda, “Acaba o yorgunlukla anlatılanı dinleyebilir miyim?”, “Ne kadarını anlarım?”, “Ne kadar verimli olur?” gibi yüzlerce soru belirmişti. Bu sorularıma cevap bulmanın tek yolu ise denemekti. Ders sona erdiğinde aklımdaki soruların hepsinin cevabını bulmuştum. Bu dersler odamızda tek başımıza çalıştığımız derslerden çok farklı. Öncelikli olarak ders internet üzerinden, kamera ile herkesin birbirini görebileceği bir biçimde yapıldığı için etrafınızda dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey bulunmuyor. Odanızda sürekli dağılan dikkatinizi %100 verim ile derse veriyorsunuz. Bunun yanında, yazı yazmak için sanal bir tahtanın bulunması, söylenenlerin havada kalmasını engelliyor, görsel açıdan bilgilerin zihnimize yerleşmesini sağlıyor. Derslerin öğretmen eşliğinde yapılması ise anlaşılmayan noktaların bir iki gün sonra öğrenilmesi yerine anında anlatılarak kalıcı olmasını sağlamaktadır. Derslerin getirdiği bir diğer avantaj ise zaman kısıtlamasının olmamasıdır. Bu sayede öğretmenlerimize birçok soru sorma ve anlaşılmayan noktaların üzerinden geçme imkânı sağlıyoruz. Yapılan bu çalışmanın bana hem yapamadığım soruların çözüm yöntemlerini anında öğrenme hem de eve geç gelinen saatlerde boşa geçirilen zamanı bilinçli ve verimli bir şekilde kullanma anlamında yarar sağladığını açıkça söyleyebilirim.  Eve geç geldiği için ders çalışmaya yeterince zaman ayıramayan, bu nedenle matematikte düşüş yaşayan ya da kendini daha da geliştirmek isteyen, okulda ya da dershanede sorularına cevap alamayan tüm öğrencilere bu dersleri tereddüt etmeden öneririm.

Haftada bir, her biten konunun ardından, socrative internet sitesi üzerinden matematik testleri uygulanmaktadır. Bu testler, anlatılan konunun hemen üzerine çözüldüğü için konunun unutulmamasını ve kalıcı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca test kitaplarının kalıplaşmış soru tiplerinin dışına çıkıp, yeni soru çeşitlerini görmemiz açısından yararlıdır. Bu testlerin sonrasında internet üzerinden yapılan derslerde, testlerde yanlış yaptığımız ya da boş bıraktığımız sorulara cevap bulma şansına sahip oluyoruz.

Duru BÖRÜ
TED İstanbul Koleji- 12.Sınıf Öğrencisi

Matematik derslerinde işlenen her konu üzerinde çevrimiçi olarak çalışma yapmamıza imkân sağlayan Socrative programının bize tüm sene boyunca hem merkezi sınavlar hem de okul sınavlarımız adına çok faydalı olacağını düşünüyorum. Her an her yerde elimizin altında olan telefon, tablet ya da bilgisayarlarımızdan çalışmaları kolaylıkla tamamlayabiliyor olmamız Socrative’in büyük bir avantajı.  Merkezi sınavlara hazırlandığımız ve kitapların içinde yorulduğumuz bu sene telefon başında hem ödev yapmak hem de sınava çalışmak gayet cazip geliyor. Öte yandan her yerde olan teknolojinin eğitimimize gereğinden az dahil olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden de Socrative gibi çevrimiçi çalışma platformlarının derslerimizde daha çok kullanılmasının bize daha etkin bir öğrenim imkanı vereceğinden eminim. Günümüzde hiçbir öğrencinin teknolojiden rahatsız olmayacağını da bildiğimden, eğitimimize Socrative ve türevlerini dahil etmek hem biz öğrencilere hem de öğretmenlerimize kolaylıklar sağlayacağı gibi, bizlerin okulu, dersleri özellikle de ödevleri daha çok sevmemizi sağlayabilir.

Erdem Boztaş
TED İstanbul Koleji –12.Sınıf Öğrencisi

Bu denemeler sayesinde bir test kitabından soru çözmek yerine burada seçilmiş soruları çözerek kendimi geliştirdim ve yapabildiğimi gördükçe motivasyonum arttı. Sanırım en iyi yanı da denememiz bittikten sonra “Google Hangout” da çözemediğimiz soruları canlı olarak izleyip anlamadıklarımızı öğrenmek. Belki sınıfta sormaya çekindiğim soruları bu yolla rahatça sorabildim. Hangout yayını sırasında başka okulda öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla da farklı yorumlar dinleyip bakış açıları kazandım. Bazen yaşıtınız birinden duyduğunuz bir cümle anlamınızı kolaylaştırabiliyor. Bu yöntem sayesinde kendimi rahat hissettiğim ortamımda sorularımı rahatça sorabildim.

Melani Bal
Özel Esayan Lisesi –12. Sınıf Öğrencisi

Eğitimtek olarak önümüzdeki günlerde bu sınavları bir çok okulun katılımı ile yapmayı planlıyoruz. Şimdiden 10’a yakın okul bu şekilde ortak sınav yapmak istediğini bize iletti. Sizler de bu yöntemi uygulamak isterseniz, ortak yapacağımız sınavlara öğretmen olarak destek vermek veya öğrencilerinizin katılmasını isterseniz bize mutlaka ulaşın.

Socrative nasıl kullanılır ile ilgili yazımızı okumak için : http://www.egitimdeteknoloji.com/socrative-nedir-nasil-kullanilir/

Ugur Mert (@ugur72 – ugurmert72@gmail.com)
Dalida Ekbenli (@dalidaekbenli – dekbenli@gmail.com )

1 YORUM

  1. Merhaba,

    Şu cümle ile ilgili sormak istiyorum: “Belki bir sınav havuzu yaratabiliriz. Basit bir orantıyla 5 öğretmen havuza tek bir sınav eklese yapılacak 5 sınavı oluşturmuş oluruz. Anlamlı bir akım başlatmak ve bunun bir parçası olmak ister misiniz?”

    Sınavlardan hazzetmem ama iyi sınavları severim. İyi sınavı kötüsünden ayıracak ya da en azından havuz sağlayacak bir uygulama/servis var mı bildiğiniz?

    Bu iyi bir proje konusu olabilir. 🙂

CEVAP VER