Eğitim teknolojilerini az ya da çok neredeyse tüm eğitimcilerin kullanmaya başladığı bu dönemde derslerde veya ders dışında bir çok uygulama ve web 2.0 aracı kullanıyor, her geçen gün yenilerini öğreniyoruz. Ben bu yazıda sizlere derslerimde ve ders dışı zamanlarda çok severek kullandığım bir web 2.0 aracından bahsedeceğim. SOCRATIVE.

Belki bazılarınız son zamanlarda çok populer olan, benim ilk kez geçen yıl Nisan ayında düzenlenen #etusp de duyduğum Kahoot! uygulamasını duymuş hatta sınıflarınızda uygulamışsınızdır. Eğer sınıfınızla beraber Kahoot! oynamayı denemediyseniz muhakkak denemenizi öneririm. Sınıf enerjisini ve motivasyonunu oldukça artıran bir uygulama diyebilirim. Hatta biz Kahoot! u akşamları ailecek ve arkadaşlarımızla oynuyoruz. Kahoot! ile ilgili bu kadar söz söyledikten sonra bununla da ilgili bir yazı yazmak gerek herhalde. Neyse, tekrar Socrative’ e dönecek olursak; Socrative Kahoot! benzeri fakat uygulama saatlerini sizin belirleyeceğiniz ve her öğrencinin soruları kendi hızına göre cevaplayabileceği bir araç. Peki ne yapar bu Socrative.

Socrative, sınıf içerisinde veya sizin belirlediğiniz zamanlarda, hazırladığınız sorularla anlık geri bildirim alabileceğiniz, anket yapabileceğiniz, online sınav uygulayarak ve sonuçlarını anında alarak paylaşabileceğiniz, grup olarak online sınav yapabileceğiniz, dersinizle ilgili 3 soruluk dersten çıkış etkinliği (exit ticket) yapabileceğiniz ücretsiz bir web 2.0 aracıdır.

Socrative Nasıl Kullanılır?

www.socrative.com adresine girdiğinizde “Teacher Login” sekmesine tıklayarak bize önerdiği yollardan biri ile kayıt oluyoruz.

Karşımıza şöyle bir ekran çıkıyor,

Screen Shot 2014-11-21 at 23.47.36Önce bir sınav hazırlayarak işe başlayalım

“Manage Quizzes” ve ardından “Create a Quiz” sekmesine tıkladığımızda şu ekranla karşılaşacağız

Screen Shot 2014-11-21 at 23.49.35

Bu ekranda

  1. Sınavımıza bir isim veriyoruz
  2. Eğer SHARED sekmesi yanındaki kodu bir arkadaşımızla paylaşırsak arkadaşımızda bizim sınavımızı kendi öğrencilerine uygulayabilir.
  3. Add Tag sekmesi hazırladığımız sınavın hangi Common Core standardıyla ilgili olduğunu belirtmemizi sağlıyor.

Daha sonra ADD QUESTION kısmında ne tür bir soru eklemek istiyorsak seçip ekrandaki yönergelere göre sorularımızı hazırlıyoruz. İstersek sorularımıza resim de ekleyebiliriz. Soruları hazırlarken doğru cevabı seçmeyi ve kısa cevaplı sorularda kabul edeceğimiz tüm cevapları eklemeyi unutmamamız gerekiyor. Örneğin bir sorunun cevabı “evet” ise “EVET”,”Evet” ve “evet” şeklinde öğrencinin yazabileceği tüm şekillerde yazmamız gerekiyor.

Sınavımızı hazırladıktan sonra sağ üst köşedeki “SAVE&EXIT” sekmesine tıklayarak sınavımızı kaydediyoruz. Bu sınavı daha sonra “My Quizzes” sekmesine tıkladığımızda görebiliriz.

“Manage Quizzes” ekranındaki “Import Quizzes” sekmesine tıkladığımızda çıkan ekranda, başka bir arkadaşımızın yukarıda bahsettiğimiz kodu bizimle paylaşması durumunda , bu sınavı kullanabiliriz.

Ana ekrandaki (Dashboard) “Exit Ticket” sekmesi 3 sabit sorudan oluşmakta olup bu etkinlikte öğrenciler şu sorularla karşılaşmaktadır.

  1. Bugünkü konuyu ne kadar iyi anladın?
  2. Bugün ne öğrendin?
  3. Öğretmeninizin sorduğu soruya cevap veriniz.

Genel olarak bu işleyişle yapmak istediğiniz etkinliği hazırladıktan sonra bu etkinliği nasıl başlatacağımıza bakalım,

Öğrenciler bilgisayarından www.socrative.com adresine girerek “Student Login” yaparak ya da ios ve android tabanlı telefon ya da tabletlerden “Socrative Student” uygulamasını indirerek etkinliğe katılabilirler.

Student Login kısmında öğrencilerden bir oda numarası girmeleri istenecektir. Öğrencilere ana sayfanızda en üstte bulunan Room numarasını veriniz. Bu numarayı dilerseniz Menu altındaki Profil ayarlarınızdan değiştirebilirsiniz. Öğrenciler bu numarayı girdiklerinde Öğretmenlerinin aktiviteyi başlatması gerektiği mesajını alacaklar. Şimdi sıra bizde istediğimiz bir sınavı başlatmamız gerekiyor.

  1. Ana sayfamızda “Start a Quiz” sekmesine tıklıyoruz.
  2. İstediğimiz sınavı tıklıyoruz.
  3. Sınavla ilgili bir kaç soruyu cevaplıyoruz. Sorular karışık olsun mu? Öğrenciler cevapları verdikten sonra doğru ya da yanlış olduğunu görsünler mi? gibi
  4. “Start dediğimizde sınav başlamış oluyor.

Bu noktada öğrencinin ekranında ismini girmesi isteniyor. Öğrenci ismini girdikten sonra sınavı başlıyor ve sizin ekranınızda kimin ne yaptığı anlık olarak görülüyor.

Siz ne zaman ekranınızdaki sağ üst köşede “Finish” sekmesine tıklarsanız aktivite sonlandırılıyor ve raporlamasını nasıl istediğinizi seçerek aktiviteyi sonlandırıyoruz.

Elimden geldiğince Socrative’i anlatmaya çalıştım. Diğer özelliklerini de eminim keşfederek öğreneceksiniz. Son olarak Socrative’e ait bir kaç ekran görüntüsü paylaşmak istiyorum.

Screen Shot 2014-11-21 at 23.50.35

Hazırladığımız quizler.

Screen Shot 2014-11-21 at 23.52.01

 

Öğrenciler sınavı uygularken bu ekran canlı olarak sizin ekranınızda görülüyor.

Screen Shot 2014-11-21 at 23.52.17

Grup yarışmaları için Space Race ideal. Sınavınızı ve kaç grup yapacağınızı seçin

Screen Shot 2014-11-21 at 23.52.26

aktiviteye girenleri otomatik olarak gruplasın ve uzay gemileri hazır.

Screen Shot 2014-11-21 at 23.52.36

Quick Question seçeneği ile sorunuzu öğrencilere sözlü olarak sorun ve cevapları anında socrative den alın. Gerçekten çok hızlı.

6 YORUMLAR

CEVAP VER