Sosyal Bilgiler Dersinde Eğitim Teknolojileri

0 5

Aslında eğitim teknolojileri mi yoksa öğretim teknolojileri mi desem? diye düşünmedim değil. Neticede bu yazıda (“öğretim teknolojileri” kavramı her ne kadar daha uygun olsa da) ben daha genel bir kavram olan “eğitim teknolojileri” kavramını kullanmayı tercih ettim. Aradaki farkı ilerde unutmazsam anlatırım. “Aman canım sende, ne kullanırsan kullan, sadede gel” dediğinizi duyar gibiyim. Lafı uzatmadan konuya gireyim öyleyse.

“Gelişen teknoloji ile beraber” (makaleler bununla başlayamaz oldu adeta 🙂 ) Sosyal Bilgiler dersinde de teknolojinin varlığı kendisini iyice hissettirmektedir. “Masa başında demesi kolay, gel bir köy okuluna da uygula bakayım teknolojiyi hoca!” diyenleriniz olabilir. Kimileri gerçekten bir şeyler yapmak istiyor, kimileri de zaten yapmadığından şartları bahane ediyor. Bu yazımda amacım, bir şeyler yapmak isteyen ama ne yapacağını, neleri yapabileceğini, kullanabileceğini bilmeyen veya daha önce bu konular ile pek ilgilenmeyen idealist öğretmenlere bir mum ışığı kadar bile olsa yardımcı olmaktır.

Sosyal Bilgiler, gerek içeriği gerekse de kapsadığı alt disiplinlerin (Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Din, Sosyoloji, Psikoloji, Ekonomi, Eğitim, Felsefe, Siyaset, Antropoloji, Hukuk) çokluğu nedeniyle geniş bir içerik yelpazesine sahip bir derstir. İçeriğinin çeşitli disiplinlerden olması, bu derste kullanılabilecek eğitim teknolojileri uygulamaları yelpazesinin de geniş olduğu söylenebilir. Eğitim yazılımları, uygulamaları ve içeriği her ne kadar ülkemizde yeterince gelişmemiş olsa da özellikle FATİH Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile beraber içerik konusunda bir ilerlemenin olduğu görülmektedir.

fatih-projesi-logo eba-sifre.png

Sosyal Bilgiler öğretim programına baktığımız zaman, programın beceriler kısmında teknoloji ile ilgili;

  1. Bilgi Teknolojilerini Kullanma Becerisi

  2. İletişim Becerisi

  3. Araştırma Becerisi gibi becerilerin yer aldığını görmekteyiz. Ayrıca dokuz öğrenme alanından biri de Bilim, Teknoloji ve Toplum öğrenme alanıdır.

Teknolojinin Sosyal Bilgiler dersindeki önemini göstermesi açısından yukarıdaki örnekler  biraz açıklayıcı olmuştur umarım.

Bir Sosyal Bilgiler öğretmeninin veya bu alanda çalışan birisinin kuşkusuz gelişen teknolojiye göre kendini güncellemesi ve gelişmelerden haberdar olması önem taşımaktadır. Nitekim 21. yüzyıl öğretmen yeterliliklerinden birisi de teknolojiyi kullanma becerisidir. Burada TPACK (Technological Pedagogical Content Knowledge) yani Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisi’nden bahsetmek isterdim ama bu yazı giriş mahiyetinde olduğu için başka bir yazımda buna değinmeyi düşünüyorum.

Giriş düzeyinde de olsa aşağıda linkleri yer alan web sitelerini sık sık takip etmek, bu anlamda kendini geliştirmek isteyenlere çok faydalı olacaktır.

Site önerileri:

http://sosyalbilgiler.org/

http://www.egitimdeteknoloji.com/

https://www.facebook.com/groups/TurkiyeSosyalBilgilerZumresi/

http://www.morpakampus.com/?page=anasayfa

http://www.sosyalbilgiler.biz/

http://www.sosyalbilgiler.info/

http://www.teachthought.com/

http://www.educatorstechnology.com/

http://www.khanacademy.org.tr/

http://www.egitimhane.com/

http://www.socialstudies.org/

http://www.egitimpedia.com/

http://www.edudemic.com/

https://www.academia.edu/

http://www.egitimbilisim.net/

Not: Bu yazı bir giriş yazısı olup, yapıcı her türlü eleştirilerinizi bekliyorum.

 

Kaynakça:

MEB (2005). Sosyal Bilgiler Dersi 6 ve 7. Sınıflar Öğretim Programı ve Klavuzu.

http://fatihprojesi.meb.gov.tr/tr/index.php
http://www.eba.gov.tr/
http://www.egitimdeteknoloji.com/
http://ozelokullardernegi.org.tr/Dergi/Ekim2015/34-Sayi.pdf
http://ozelokullardernegi.org.tr/Dergi/Ekim2015/34-Sayi.pdf

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.