STEM Nedir? STEM Eğitimi Ülkemizde Neleri Değiştirebilir?

8 802

STEM NEDİR? 

“STEM” ingilizce kök anlamına gelmektedir. Aslında bu projenin ilham noktalarından biri işte bu anlam. Bugün küçük öğrencilerimiz yarın büyüyüp mesleklerinde çalışmaya başlayacak ve ülke ekonomisine katkıda bulunacaklar.

İşte bir çiçeğin kökleri gibi öğrenciler daha küçükken kendi yetenekleri ve geliştirilebilecek yetenekleri doğrultusunda yetişirlerse o bitki büyüyecek ve kendi genlerinden gelen çiçeğini oluşturacaklardır. O çiçek o bahçede eksik bir mavi, bir kırmızı, bir yeşil olacaktır. Belki eksiği tamamlayan bir yaprak belki sussuz ortamda yaşamını sürdürmeye yetenekli bir kaktüs.

Bu paragraftan az çok yeni fikirler uyandırdığımı düşünüyorum. “STEM” Türkiyede henüz sayılı çalışma gruplarının hedef ve amaçları iken, Amerika’da bu projenin ülke için önemli olduğuna inanan devlet 2012 yılında STEM eğitimi konusunda öğretmen yetiştirmek amaçlı bir bütçe ayırmıştır.

STEM Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

[sam_ad id=”4″ codes=”true”]

Hem matematik hem de bir fizik öğretmeni olarak uzun zamandır araştırma içinde olduğum bu projeyle ilgili çalışmalar Türkiyede de adını duyurmaya başlayınca ben de meslektaşlarımla bu fikri,bu bakış açısını, bu eğitim sistemini (adına siz ne demek isterseniz) anlatmak ve aslında fikir alışverişi yapmak istedim.

2014 yılındayız. Yapılan bir istatistik 1950 ile 2000 yılları arasında bile yaklaşık olarak mevcut mesleklerin sayısının %50 civarında arttığını ortaya koymuştu. Yeni mesleklerin oluşması… Nasıl mı?

Tell-Us-About-Your-First-Mac-Apple-Asks-for-Your-Feedback-420432-2

O yıllarda televizyon, cep telefonları ve bilgisayarlar icat edildi. Hani bugün artık bağımlısı olduğumuz ve aslında “Issız bir adaya düşsen…” le başlayan o klasik sorunun bugünlerde verilecek yanıtları olurlar. Teknoloji geliştikçe ve tabiki toplumun ihtiyaçları hissedildikçe yavaş yavaş yeni meslekler doğuyor. Son son “ÖSYM“‘nin sınav öncesi yayınladığı klavuza göz attıysanız üniversitelerin açtığı yeni bölümlere dikkat etmişsinizdir.

Buna inovasyon deniyor işte. Teknolojinin ışık hızına yakın bir hızla geliştiği (Fizikçi olunca bu betimlemeler içgüdüsel oluyor) örneğin bir güncelleme iki gün sonra yerini yenisine bıraktığı için artık “eski” kavramı bile günümüzde yeni hisler uyandırıyor. Bunun nedeni ihtiyaçlar doğrultusunda alınan yol ve gelen çözümler. Teknoloji ise zamanı artık kısaltıyor.

 

373100

 

Okullarda müfredatların bize çizdiği sınırlar doğrultusunda öğrencilere kazandırmaya çalıştığımız bilgi yoğunluğu, sınav sistemi ve üniversitede bir bölüm kazanma çabası aslında hayatımızın asıl amaçlarını unutur hale getirdi. Bizler bir toplum içinde yaşıyoruz. Okul ise bu toplumun aslında en önemli yapı taşlarından biri.  Toplumun ihtiyaçlarına çözüm bulacak bugünün gençleri gerçekten problem çözme becerisine sahip, karşılaştığı durumlar konusunda analitik düşünebilen, yorum yapabilen,çözüm yolları için araştırmacı, yenilikçi ve hayal gücünü kullanabilen bireyler olarak mı yetişiyor?

Umarım bu soru içimizde karamsarlık yerine yeni fikirlere yol açacaktır. Bence eylem planlarımız bu yönde olmalı. STEM bu yüzden bu günlerde ilgimi çeken önemli bir proje. Öğrenci sadece matematik bilgisi, fen bilgisi gibi bilgileri alıp test çözmeye meyilli bireyler olarak yetişirse ortaya çıkacak sonuç nasıl mı oluyor?

“Kim 500 milyar ister?” adlı programlar gibi genel kültürü, araştırmacılığı, yorum yapma becerisini, değişik yazarları okuma ve farkındalık düzeyini ölçen yarışmalarda daha 3. soruda elenen belirli üniversitelerden dereceyle mezun olmuş daha ünvanları saymakla bitmeyen toplum üyelerini tanımak ve şaşırmak… Veya her seferinde TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study)  ve OECD tarafından gerçekleştirilen ve 15 yaş gençler bazında yapılan PISA (The Programme for International Student Assessment) sınavlarında ülkemizdeki gençlerin bilgiyi kullanmadaki yetersizliğine şahit olmak…

“STEM” aslında küçük yaşlarda sahip olduğumuz “yaratıcılığı” kullanarak, destekleyerek, tetikleyerek (ki ne hikmetse liseye gelen öğrencilerimizde kırıntısı kalıyor) problem odaklı çalışmaya, çocuklardaki “merak” duygusundan yola çıkarak çözümler bulmaya odaklı bir sistem. Matematiği veya fen’i ders olarak değil edindiği bilgileri hayatında uygulamasına olanak sağlayacak bir proje. Bunun için belki de en önemli adım disiplinler arası işbirliği.

Bu resim çalıştığım okulda her yıl düzenlediğimiz “Herşey İçin Bilim” etkinliğimizden bir kare. Öğrencilerimle bir robot tasarlamıştık. Misafir öğrencilerimizin kendi akranlarından öğrenmesi ve meraklarını görmek herşeye değerdi.

DSC_0442

 

“Tübitak” bu konuda adımlarını atmaya başladı. Ben de önümüzdeki günlerde bir çalışmaya katılacağım. Bir sonraki yazımda yeni fikirleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sitemizin önemli yazılarından biri olan Öğrenmenin Sahibi Kim? yazısıyla da oldukça uyuşan bir bir konu olduğuna inanmaktayım. Sizler ne dersiniz?

Kaynak olabilecek videolar:

Yorum, görüş ve önerilerinizi bekliyorum…

8 Yorum Yapıldı
 1. Can Diyor ki:

  STEM bir proje değil ve yeni de değil, sadece bir terim. Ülkemizde “sayısal alanlar” şeklinde grupladığımız disiplinler ve bunlara ait dersleri refere etmek için 90’lardan beri National Science Foundation tarafından kullanılan bir terim. Yani ülkemizdeki bir lisede görev alan herhangi bir biyoloji öğretmeni de otomatikman “STEM teacher” kategorisine giriyor. Tabi böyle janjanlı bir kısaltma olunca ezoterik bir projenin ismi olduğu yanılgısı oluşabiliyor.

  Hakkında ayrıntılı bilgi için:
  http://esdstem.pbworks.com/f/TTT+STEM+Article_1.pdf
  http://www.pinterest.com/pin/200832464603194690/
  http://www.uschamberfoundation.org/content/speak-language-stem-terminology
  http://en.wikipedia.org/wiki/STEM_fields

 2. Tufan Adıgüzel Diyor ki:

  Arkadaşlar,

  Bu tür yazıları (özellikle yurt dışında orjine edilmiş çalışmalara yönelik) yazarken bilgi paylaşımını daha doğru ve etkili kılmak adına TR’de ne yapıldığına dair bir araştırma yapalım lütfen. Önemli olan podyuma çıkmak değil, yapılan iyi çalışmalara destek olmak ve katılmak.

  Başarılar.

  Bakınız: http://fetemm.tstem.com

 3. […] Dalida Ekbenli‘nin de söylediği gibi “STEM” aslında küçük yaşlarda sahip olduğumuz “yaratıcılığı” kullanarak, destekleyerek, tetikleyerek (ki ne hikmetse liseye gelen öğrencilerimizde kırıntısı kalıyor) problem odaklı çalışmaya, çocuklardaki “merak” duygusundan yola çıkarak çözümler bulmaya odaklı bir sistem. Matematiği veya fen’i ders olarak değil edindiği bilgileri hayatında uygulamasına olanak sağlayacak bir proje. Bunun için belki de en önemli adım disiplinler arası işbirliği. […]

 4. […] STEM Nedir? Tıklayınız. […]

 5. fatih arıkan Diyor ki:

  Hocam sayfanızı yeni keşfettim.
  yararlı makaleler var. elinize sağlık.

  Fath arıkan

 6. turkan Diyor ki:

  Sadece liseler için mi bizde kendi okulumuzda yapmak istesek neler yapmalıyız hangi yolları takip etmeliyiz malum liseden önce ortaokul var☺☺☺

 7. […] Merhaba  sevgili okurlarım, bugün size eğitim sistemi için oldukça önemli olan STEM sisteminden bahsetmek istiyorum. Stem kelimesi aslında science(fen), technology(teknoloji), engineering(mühendislik) ve mathematics(matematik) kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır.Bu sistem daha çocuk yaşlarda öğrencilerin yaratıcılıklarına göre yetişmeleri sağlanmaktadır.Bu sistemle öğretmenler çocuklardaki merak duygusunu uyandırarak öğrencileri problem çözmeye odaklayabilir. Ayrıca bu sistem sayesinde öğrencilerin analitik düşünme becerileri geliştirilebilir.Bu bakımdan ülkemiz için önemli gelişmeler sağlayıcı bir sistem diye düşünüyorum.Bugünkü eğitim sistemindeki öğrencilere baktığımızda onlar da sadece doğru cevabı bulmaya odaklandığını analitik düşünme becerisinin gelişmediğini görmek oldukça kolaydır, bu yüzden de öğrencilerimizin genel başarı durumu ortadadır.Bu sistem sayesinde öğrenciler ezberci eğitimden uzaklaşabilirler, problem çözme becerilerini kolayca geliştirebilirler.Stem hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız. […]

 8. Eren Diyor ki:

  “Kim 500 milyar ister?” miymiş kriter? O tip dandik, anlamsız yarışmalarda alınan sonuçlarsa sizi etkileyen… Daha çok şaşırırsınız hanımefendi. Ama çok güldüm…

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.