STEM Uygulamak İsteyen Sınıf Öğretmenlerine 10 Öneri

0 857

STEM ‘i sınıfınızın bir parçası haline getirmek öyle sanıldığı kadar kolay değil. Bunu STEM’i sınıfında uygulamaya çalışan bir sınıf öğretmeni olarak ifade ediyorum. Bu yazımda sizlere kendi deneyimlerimden yola çıkarak önerilerde bulunacağım. Umarım önerilerim sınıfınızda  STEM’i uygularken daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.

STEM’i ilk uygulamaya başladığımda aslında sınıfımın buna hazır olmadığını gözlemlemeye başladım. STEM uygulamadan önce sanırım başka şeylere de ihtiyacım vardı. Çevremde benim gibi zorlanan öğretmenlerle yaptığım konuşmalar sonucunda sizlere karşılaşılan bazı zorluklardan bahsedeyim.

 • Özgün bir ders planı hazırlamak istendiğinde ciddi anlamda zaman harcanıyor.
 • Ders planı hazırlamak sanıldığı kadar kolay olmadığından tek başına hareket etmek zahmetli. Bu sebeple mutlaka branş öğretmenleri ile birlikte çalışmak gerek. Branş öğretmenleri sürece nasıl dahil olur?
 • Öğrenciler birlikte çalışmaktan mutlular. Ancak yine de öğrenciler için iş birliği içinde  çalışma yapmak kolay değil.
 • STEM ders planlarında problem durumu olmazsa olmazdır. Öğrenciler günlük hayat problemlerine çözüm bulmakta zorlanıyor, fikirlerini paylaşmaktan çekiniyorlar.
 • Öğrenciler bir konu hakkında araştırma yapabilmeliler. Sınıfla birlikte bilgisayar laboratuvarında nasıl araştırma yapılacağını ve nasıl not alınacağını bilmiyorlar.
 • Öğrenciler birbirleri ile iletişim kurmakta ve birbirlerini anlamakta güçlük çekiyorlar.

Daha bir çok zorluk var. Listeyi uzatabiliriz. Ben bu zorlukların STEM uygulama sürecinde çok önemli olduğunu düşünüyorum.  İyi bir STEM uygulayıcısı olmak istiyorsak öncelikle bir çok alanda ön hazırlık yapmamız şart.

STEM uygulamadan önce öğretmenlerin yapması gereken ön çalışmalar neler olmalıdır?

 1. Öğrencilerimizi düşünmeye sevk edin. Dili kullanmak çok önemli. Türkçe derslerinde öğrencilerinize daha falza açık uçlu sorular sorun. Daha fazla yorumlamaya açık çalışmalar yapın.
 2. Türkçe derslerinizde araştırma-sorgulama yaptırın. Bilgilendirici metinler okutun. Araştırıp okuduklarından aldıkları notlarla  bilgilendirici metinler yazdırın.
 3. Araştırma becerilerini desteklemek için kaynak tarama ve kayıt tutmayı Türkçe derslerinizde kullandırın. Not tutma stratejileri kazandırın.
 4. Derslerinizin dışında farklı projeleri sınıfınızda uygulayın. Bir çok ulusal ve uluslararası projeler mevcut. Bu projelere katılarak siz ve öğrencileriniz çok şey kazanır.
 5. STEM için olmazsa olmaz grup çalışmalarıdır. Takım olabilmek için buz kırıcılara başvurun. Sınıfınızda Takım Buz Kırıcıları (Icebreaker for teams) kullanın.  Buz kırıcılar öğrencilerin ortak hedeflere ve planlara daha uyumlu bir şekilde çalışmalarına yardımcı olur.
 6. Takım çalışaması için çocuklara daha fazla geneksel oyunlar oynatın. Fiziksel aktiviteler hem sınıf yönetimini hem de öğrencilerin birbirleri ile olan iletişimlerini güçlendirir.
 7. STEM planınız için diğer disiplinlere başvurun. Beden Eğitimi, Türkçe, Müzik, Görsel Sanatlar gibi branş öğretmenleri ile iş birliğinde olmanız planınızda size düşecek yükü hafifletecektir. Branş öğretmenlerine başvurmadan önce büyük resmi görmeniz gerekir. Bu sebeple şu iki soruyu kendinize sorun. STEM ders planım hangi konuyu kapsıyor? Çıktıları neler olacak? Bu planlamaları küçük küçük adımlarla disiplinleri bir araya getirerek başlayın. Örneğin Matematik dersini Beden Eğitimi öğretmeni ile birlikte tasarlayıp uygulayın. Fen Bilimleri dersini Görsel Sanatlar veya Müzik öğretmeni ile birlikte yapın.
 8. Fen Bilimleri, Matematik ve Sosyal bilgiler dersinizde çocukların araştıracağı ve çözebileceği, bir problem etrafında dönen, bir grup halinde çözebilecekleri  yollar düşünün. Çocukların meraklı ve problem çözücü olmaları doğası gereğidir. Bu alan onlar için eğlencelidir ve bizler bu alana dokundukça öğrenciler daha fazla isteyeceklerdir.
 9. Öğrencilerinize bir şeyler satmaları için teşvik edin. Oyun  paraları  ile sınıf içinde  ticaret deneyimleri yaşatın. Bu şekilde Soyal Bilgiler ve Matematik disiplinleri bir araya getirilerek öğrenciler reklam ,tedarik, talep, kar, ve zarar gibi kavramları deneyimleme fırsatı bulurlar.
 10. Ders planlarınızda hikaye kitaplarına başvurun. STEM ders planlarınızda kullanacağınız harika hikaye kitapları var. Bu kitaplar sizlere ilham verecektir. Hikaye kitaplarında bulunan problem durumlarını sınıfınızla paylaşın. Üzerinde konuşturun. Çözümleri öğrencilerinize basit tasarımlar çizdirerek anlattırma veya tasarlamalarına fırsatlar verin.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.