“SU” gibi 3B Modelleme ilköğretim/lisede olur mu?

1 0

Üç boyutlu uzayı anlatmak için bir matematik öğretmeni arkadaşım kullanıyor. Üç boyutlu modelleme için derslerimde öğrencilerime öğretmeye çalışıyorum. Dili Türkçe. Karışık değil. Gerçekten Türkçe yazılmış (çeviri olmayan)Ahmet Turan Köksal’ın kitabı da var. K12 düzeyi için geliştiriciler tarafından hazırlanmış temel becerilerin yer verildiği video dersler, basılı dokümanlar internette mevcut. Doç.Dr. Selçuk Özdemir’in yayınladığı öğrencilere ve eğitmenlere yönelik kitabı var. Yurtdışında sosyal bilimler öğretmenleri müfredatlarında kullanıyorlar. Oyuna meraklı öğrencilerin kendi oyunlarının sahnelerini çizmeleri için yeterli. Google’ın haritalarına model çizip Google Earth’de görünmesini sağlayabiliyorsunuz. Ücretsiz!

Giriş değil de sonuç paragrafı gibi duruyor değil mi? Okunası bölümü başa aldım bu defa!

Tüm bu özelliklere sahip olan yazılım SketchUp. 3B modelleme yazılımı olan SketchUp (çeşitli sitelerde kısaca SU diye de adlandırılmakta) bundan birkaç yıl öncesine kadar Google çatısı altındaydı, an itibariyle Trimbe adlı şirketin ürünü. Ama yukarıda sayılan özelliklerden yalnızca biri değişti. Hala ücretsiz, hala kolay ama son sürümlerinde Türkçe dil seçeneği yok. Alıştıktan sonra dil de sorun olmuyor esasen.

Google SketchUpGoogle SketchUp olarak adlandırılan önceki sürümlerinin Türkçesi var ve bilgisayarın kapasitesini de zorlamıyor. Eski (2007 yılındaki 6.x sürümü) olduğuna bakmayın çok becerikli. Ufak tefek aksaklıkları var ama hoş görülebilecek düzeyde.

Ortaokul öğrencilerimle geçtiğimiz yıl başladık SketchUp çalışmaya. Çok keyif aldıklarını gördüm sonrasında yaptıkları çalışmaları da arkadaşlarıyla veya bazen benimle paylaşmaya başlayınca iyice emin oldum.

Koordinat sistemi hakkında ciddi anlamda beceri kazandırmış oluyoruz. Çizimlere farklı açılardan bakarak aslında bakış açısının bir nesneyi ne kadar farklı gösterebileceğini görüyoruz. Daha fazlası var ancak bilişim teknolojileri ve yazılım dersi için bana lazım olan kazanımlar şimdilik bunlar.

Üç boyutlu yazıcıların da fiyatlarının düştüğünü hesaba katarsak üç boyutlu modellemenin öğrencilere kazandırılması olumlu sonuçlar doğurabilir diye düşünüyorum. Yazıcı seçiminde de Ferdi Battal hocamızın “Hangi 3D Printer’ı Seçmeliyim” yazısını okumak iyi gelmişti, madem 3B modelliyoruz neden basmıyoruz!

Her branştan meslektaşıma mutlaka bir kere denemelerini öneriyorum. Sınıfta ya da öğrenci etkinliklerinde kullanımına örnek olarak bu videoyu izleyebilirsiniz.

Yeni eğitim öğretim yılının güzelliklerle gelmesini dilerim.

EKLER:

1 yorum Yapıldı
  1. Oral Tosun Diyor ki:

    Yazınız için sizleri kutlamak isterim. Batıda şu sıralar hızlanarak devam eden ve 3D devrimi denilen olgudan bizler Türkiye’de pek haberdar değiliz. Neredeyse hergün yeni bir 3D yazıcı modelinin çıktığı batıda 3D modelleme,3D yazıcılar ve sanal gerçeklik ortak bir platformda ele alınıyor. SketchUp içerisinden yazdırılabilir 3D modeller elde etmek için “3D button” eklentisini denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca 3D modelleme konusunda SketchUptan daha basit (öğrenmesi kolay) olan Tinkercad (www.tinkercad.com) ve 123d Design (Autodesk’in 123dapp.com sitesinden ücretsiz indirilebilir) uygulamalarını da öğrencilerinize tanıtmanızı tavsiye ederim.

    Saygı ve sevgilerimle,

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.