Tarih Öğretiminde Web Tabanlı Kaynakların Kullanımı

1 1

Bilgiye ve kaynağa ulaşma konusunda önemli yenilikler getiren internet bütün alanlarda olduğu gibi tarih öğretimi alanında da birçok değişikliğe yol açmıştır. İnternetin kişisel bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte tarih öğretimine yönelik web siteleri de hızla kurulmuştur. Günümüzde çok sayıda web tabanlı tarih kaynağı kullanıcılar için ulaşılabilir durumdadır. Bu kaynakların bazıları şunlardır;

World History Sources

http://chnm.gmu.edu/worldhistorysources

Tarih öğretmenlerine ve öğrencilere yönelik hazırlanmış bu sitede dünya tarihine dair bilgi ve belgeler bulunmaktadır. Ayrıntılı aramaların yapılabildiği sitede ayrıca tarih derslerine yönelik etkinlik örnekleri de yer almaktadır.

 

Best Of History Websites

www.besthistorysites.net

Tarih öğretimiyle ilgili İngilizce web sitelerini indeksleyen bir sitedir. Konularına göre düzenlenmiş çok sayıda web sitesi yer almaktadır.

 

Digital History

www.digitalhistory.uh.edu

Houston Üniversitesi çatısı altında kurulan sitede, tarih öğretimine yönelik bilgi ve belgelerin yanı sıra öğretim yöntemleri, örnek ders uygulamaları ve de öğretim etkinlikleri yer almaktadır.

 

Heritage Explorer

www.heritage-explorer.co.uk

Tarihi yapılar ve anıtlarla ilgili görsel bilgilerin ve belgelerin yer aldığı sitede ayrıca, ders içi öğretim etkinlikleri, çevrimiçi interaktif etkinlikler ve akıllı tahtalar için hazırlanmış etkinlikler yer almaktadır.

 

School History

www.schoolhistory.co.uk

Tarih öğretmenlerine ve öğrencilere yönelik olan bu sitede tarih öğretimiyle ilgili ders örnekleri, interaktif uygulamalar, oyunlar ve quizler yer almaktadır. Ayrıca, öğretim yöntemleriyle ilgili bilgiler ve öğretim kaynakları da bulunmaktadır. 

 

 

Teaching History

http://teachinghistory.org

ABD Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen sitede ders planları, kaynaklar, kaynak web sitesi adresleri yer almaktadır.

 

Teaching History with Technology

www.thwt.org

Tarih öğretiminde teknolojinin kullanımıyla ilgili bilgilerin ve kaynakların yer aldığı sitede, tarih öğretiminde teknolojinin kullanımı ile ilgili web sitelerine dair bilgiler bulunmaktadır.

 

Teaching Middle East

http://teachmiddleeast.lib.uchicago.edu

Orta Doğu tarihini öğretmek için Chicago Üniversitesi tarafından hazırlanan sitede görsel ve yazılı dokümanlar, öğretim etkinlikleri ve ders planları yer almaktadır.

 

BBC History

www.bbc.co.uk/history

BBC’nin tarih öğretimi üzerine oluşturduğu sitede kategoriler altında makaleler yer almaktadır. Ayrıca, sanal mekânlar ve bilgisayar oyunları gibi bölümler de bulunmaktadır. 

 

Khan Academy

https://www.khanacademy.org

Tarih öğretmenlerine ve öğrencilere yönelik oluşturulan sitede tarih öğretimine yönelik daha çok video biçiminde kaynaklar yer almaktadır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.