Teknoloji artık okullarda, sınıflarda bir şekilde hayatımıza girmiş durumda. Hayatımıza giren tablet bilgisayarlarla her gün yapabileceğimiz pek çok şey keşfediyoruz. Her keşfimizde de ayrı bir keyif alıyoruz. Bilinçli ya da bilinçsiz, planlı ya da plansız, bir şekilde kullanıyoruz. Wilkes University‘ de takip ettiğim master programında aldığım ders tam da bu konuyla ilgiliydi. Teknolojiyle müfredatın entegrasyonu.

Amaç teknolojinin öğrenilmesi ya da öğretilmesi değildi. Var olan bazı programlar ve uygulamalarla derslerin nasıl daha etkin ve aktif planlanmasıydı. Ders deyince tüm öğretmenler olarak hep aklımıza gelen etkinlikler ve aktiviteler oluyor; fakat iyi bir ders planının ya da müfredatın olması için en önemli ögelerden biri de değerlendirme yapmaktır.

Ben bu kurs süresince öğrencilerin okuma alışkanlığı hakkında bir araştırma yaptım. Okuma alışkanlıklarını ölçmek için 10 tane sorudan oluşan, www.surveymonkey.com adresini kullanarak kısa bir anket hazırladım. Hazırlarken öğrencilerime yeni bir konu hakkında ön bilgilerini ölçmek için konu ile ilgili sorulardan oluşan bir ön değerlendirmeyi de bu yolla yapabileceğimi düşündüm. Surveymonkey’ in öğrencilerin sadece bir linke tıklayarak kolayca ulaşabilecekleri, ilkokul 1. sınıf gibi küçük yaş gruplarında da rahatça çalışılabileceği bir imkan sağladığını düşünüyorum.   Siz de ücretsiz olarak üye olup denemeler yapabilirsiniz.

Dersi daha etkin kılmak üzere podcast hazırlayabilirsiniz. Bir metni, masalıya da hikayeyi okuyarak bir ders materyali hazırlayabilirsiniz. Audacity kullanarak denemeye başlayabilirsiniz. Audacity ücretsiz, kullanımı kolay bir ses düzenleyicisi ve kaydedicisidir. Hazırladığınız ses kaydına fonda istediğiniz bir müziği de ekleyebilirsiniz. Flipped Clasrrom- Ters yüz edilmiş Sınıflar- son dönemde sıkça bahsedilen mutlaka duymuş olduğunuz bir konu. Kendi ders anlatımınızı kamera kaydıyla yapabildiğiniz gibi, bilgisayar ekranınızı ve sesinizi de kaydedebilirsiniz. Hazırladığınız bu videoyu öğrencilerinizle ders öncesinde ya da ders sırasında paylaşarak zamandan kazanabilirsiniz. Bilgisayarınıza kolayca indirebileceğiniz   Jing, screencastqmatik gibi programlar size yardımcı olacaktır.

Denedikçe sınıfta neler yapabileceğinizi keşfedeceğinize, kullanım alanlarınız konusunda da çeşitlendireceğinize eminim. Özellikle farklılaştırılmış eğitim ile bilişim teknoloji araçlarını rahatlıkla entegre edip dersinizi öğrenme tarzları, ürün ve süreç bakımından da farklılaştırabilirsiniz.

Bu master programın bir diğer ders başlığı ise Farklılaştırılmış Eğitim‘ di. Bu kursta ise pek çok farklılaştırılmış eğitim stratejisi öğrenme fırsatımız oldu. Öğrendiğim tüm bu eğitim teknolojileri ve farklılaştırılmış eğitim bilgilerini bu yıl sınıfımda uygulamak için sabırsızlanıyorum. Uyguladıkça yazmaya ve paylaşmaya devam edeceğim. Eğitim teknolojilerini kullanarak uygulamayı düşündüğüm bir farklılaştırılmış eğitim stratejisi ve planını paylaşmak isterim:

TIC- TAC- TOE BOARDS

Bu strateji; öğrencilere hazırbulunuşluklarına, öğrenme tarzları (görsel, işitsel ve kinestetik) veya farklı zeka türlerine göre 9 seçenek sunar. Bu seçeneklere bakarak öğrenciler kendilerine uygun birini seçip uygularlar. Aşağıdaki örnek;

İşitsel öğrenciler için Podcast,

Görsel öğrenciler için görsel ürün hazırlamaya yardımcı uygulamalar – PuppetPals HD, Tellagami, IMovie vb.

Kinestetik öğrenciler için drama hazırlama ve video kaydetme – I Movie,

Sözel zekaya sahip öğrenciler için Book Creator, Pages,ExplainEverything,

Uzamsal zekaya sahip öğrenciler için IBrainstorm, Kidspiration, Inspiration

olarak düzenlenmiştir.

 

Öğrenciler Podcast kullanılarak hazırlanmış bir masalı/ hikayeyi dinleyip kahramanların özelliklerini, konusunu belirleyecekler. Konu ile ilgili çalışma kağıdındaki bölümleri dolduracaklar. Dinledikleri bir masal/ hikayede yer alan kahramanları analiz ederek olay, yer, zaman gibi detaylara dikkat ederek PuppetPals HD uygulaması ile ürün oluşturacaklar. Öğrenciler dinledikleri bir masal/ hikayede yer alan kahramanları analiz ederek olay, yer, zaman gibi detaylara dikkat ederek küçük gruplar halinde Ibrainstorm uygulamasında hikaye haritası oluşturacaklar.
Öğrenciler masal/ hikaye dinlerler. Dinledikleri hikaye/masalı “Bu masal/hikayeyi sen yazsaydın nasıl yazardın?” yazsa nasıl yazardın? Bookcreater uygulaması ile kendi kitapçıklarını oluşturacaklar. Öğrenciler Inspiration ya da Kidspiration uygulaması ile dinledikleri hikaye/ masalın kahramanlarının analizini yapacaklar. Öğrenciler dinledikleri masal/ hikaye hakkında yaptıkları çalışmaları (çalışma kapıtlarının fotoğrafları, drama videosu vb.) IMovie uygulamasıyla biraraya getirecekler. biraraya
Öğrenciler dinledikleri masal/ hikayenin karakterlerinin analizini yapacaklar. Tellagami uygulamarıyla karakterlerin konuşmalarını kaydedecekler. Öğrenciler dinledikleri masal/ hikaye hakkında anladıklarını, karakter analizlerini Pages uygulamasında yazacaklar. Öğrenciler dinledikleri masal/ hikaye hakkında anladıklarını grup halinde çalışarak ExplainEverything uygulamasıyla anlatım hazırlarlar.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER