Oyunlaştırma ile ekran bağımlılığını nasıl önlerim? TimeGO APP

1 2.233

Gamification ve oyunlaştırma terimlerini hiç duymayan ve bu iki mucizevi kavramın önemini hala bilmeyen var mıdır bilmem. Eğer varsa onlara bir tavsiyem olacak. Oyunlaştırma denince Türkiye’de akla gelen ilk isim Ercan Altuğ Yılmaz’ı (Twitter: @ercanaltug ) takibe almalı ve Abaküs yayınlarından çıkmış olan Herkes İçin Oyunlaştırma kitabını okumalısınız.

Yetişkinlerden çocuklara, aramızda mobil cihazı sahibi olup ekran bağımlısı olmayanlar var ise öncelikle onları tebrik ediyor, saygıyla selamlıyorum. Teknolojiyi sadece bilgiye ulaşmak ve teknolojide üretmek amacıyla kullanan bir bilişim teknolojileri öğretmeni olmama rağmen bazen ben bile teknoloji bağımlısı olabileceğim hissine kapılıyorum. Aslında bunun adı tam olarak teknoloji bağımlığı değil gelişen teknolojinin yapageldiğimiz neredeyse bütün işlemleri akıllı telefon denilen küçücük bir cihazda toplamış olması.

Kitap okumaktan tutun, belge düzenlemeye, hesaplama yapmaktan, TV izleme, müzik dinleme, video editleme, ajanda, çalar saat…. gibi saymakla bitiremeyeceğimiz, bir zamanlar bilgisayarda yaptığımız bir çok işlemi günümüzde mobil cihazlardan yapmamız mümkün.

İşte tam da burada akıllı telefon kullanıcılarını bekleyen sinsi ve gizli bir tehlike var. Ekran bağımlılığı.

Belki de gerçekten pek çoğumuz ekran bağımlısıyız fakat bu durumun farkında değiliz ya da ekran bağımlısı olmaya adayız.

Ekran bağımlısı olduğumuzu nasıl anlarız? Telefonumun şarjı biterse korkusu yaşıyorsak, telefonumuzu yanımızdan asla ayırmıyorsak daha da önemlisi telefonumuza herhangi bir bildirim gelmeden ikide bir telefonumuzu kontrol ediyorsak risk grubundayız.

Yapılan bir araştırmaya göre,  “sabahları yüzünü bile yıkamadan telefonuna bakanların oranı %28’e yükselmiş. Türkiye’deki mobil kullanıcılar günde ortalama 78 kez, yani her 13 dakikada bir cep telefonu ekranına bakmaktan kendini alamıyor. 2015 yılında günde 70 kez olan bu sayının yükselişine ek olarak, akıllı telefon erişimimiz de %92’ye yükselmiş durumda. Türkiye’deki kullanıcıların %66’sı telefonlarını gereğinden daha fazla kullandıklarını kabul ediyor ve bu kesimin %50’si mobil telefon kullanım sürelerini sınırlamaya çalıştığını ifade ediyor.

Kullanıcıların gün içerisinde akıllı telefonlarına bakma sayısında Türkiye, ortalama 78 defa ile Avrupa ortalamasının (48) 1.5 katını aşıyor. Akıllı telefon bağımlılığında Avrupa’nın önüne geçen Türkiye’de uyandıktan sonraki ilk 15 dakika içerisinde telefona bakma oranı %79 iken, aynı oran Avrupa için %62 seviyesinde gözlemleniyor. Benzer biçimde yatmadan önceki son 15 dakika içerisinde telefona bakma oranı Avrupa’da %53 iken aynı oran Türkiye için %72 seviyelerine ulaşıyor.”*

Teşhisi koyduk güzel, pekala çözüm nedir? TimeGO APP

TimeGO APP nedir? TimeGo APP’ le oyunlaştırma yöntemiyle hazırlanmış, teknoloji ve ekran bağımlılığınızın farkına vardıracak ve sandığınızın aksine sıkılmadan eğlenceli bir şekilde bağımlı olmaktan kurturacak yerli uygulamadır.

TimeGO APP ekibinin kurucusu Ercan Altuğ Yılmaz, akademik danışmanlar Yrd. Doç. Dr. Yavuz Samur, Yrd. Doç. Dr. Adnan Veysel Ertemel, dijital kanal sorumlusu Ayşe İrem Yıldız. Gerçekten çok başarılı bir çalışma ortaya koymuşlar. Kendilerini bir BT öğretmeni olarak tebrik ediyorum. Uygulamanın şu an için Android desteği mevcut & Play Store’dan indirilebiliyor. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı ben telefonuma indirip inceledim. Genç, yetişkin herkese tavsiye ederim. Hatta Trabzon İl temsilciliğini yürütmekte olduğum Bİlişim Teknolojileri Eğiticileri Derneği olarak hazırlamış olduğumuz Güvenli İnternet Bülteni**’nde TimeGO APP’i öğrencilerimize de tavsiye ettik.

Lafı çok fazla uzatmaya gerek yok sanırım. Hemen TimeGO APP’i telefonunuza yükleyin ve eğlenerek ekran bağımlılığına son verin.


*https://www.bilimveteknolojidekizcocuklar.com/akilli-telefonlar

**https://bte.org.tr/guvenli-internet-gunu-2018-2/

 

1 yorum Yapıldı
  1. engin Diyor ki:

    ios kullandığım için uygulamayı deneme şansım olmadı. Acaba ios versiyonu gelecek mi?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.