Türk Dili ve Edebiyatı – Dil Anlatım Derslerinde Google Drive Örnekleri

1 730

Eğitimde Teknoloji kavramı ile tanışmadan önce ders içinde etkinlik olarak  çeşitli uygulamalar yapmaktaydım.  Bunlar kimi zaman fotokopi çektirerek   dağıttığımız etkinlikleri çözmek  kimi zaman akıllı tahtalarda ‘smart programı’ ile kestiğimiz soruları  tahtada öğrencilere çözdürmek  kimi zaman da  elimizde var olan kitaplardan sorular çözme şeklinde idi. Ancak uyguladığımız bu etkinliklerde tahtadaki öğrenci soruyu çözerken diğerlerinin öğrenme sürecine katılması pek mümkün olmuyordu böylelikle   tam öğrenmenin gerçekleşmediğini  ve sınıfta bulunan tüm öğrencilerin  öğrenme sürecine katılmadığını  biliyordum.

Öğrenci bu derslerde kitap üzerinde ‘çalışıyor gibi gözükebiliyordu’ veya tüm öğrencilerin sorulara verdiği cevapları kontrol edip geri dönütler vermenin  öğretmen için ne kadar zor olduğu ortadaydı.

Her bir öğrencinin ders içinde etkinliğe  aktif olarak katılmasını sağlamak ,

Etkinlik içinde yaptıklarını görebilmek ,

Hızlı biçimde geri dönütler vermek ,

Sınıf  arkadaşları ile ortak metinler üzerinde rahatça çalışabilmek,

21. yy becerileri içinde kabul edilen  bilgisayar becerisini kazandırmak,

USB veya laptop olmadan da çalışılan dökümanlara ulaşabilme ( en önemlisi bence bu )

Hem öğrenciye hem de öğretmene hız kazandırma,

Öğrenci yapılan çalışmaya istediği zaman  internet aracılığı ile ulaşabilir.

Tüm bunları sağlayan bir çok Web aracı olabilir ancak hızlı , yalnızca bir GMAİL adresine ihtiyaç duyan  tek araç olan   Google Apps ‘in Drive ‘nı derslerime entegre ettim.

Öncelikle yeni başlayanlardansanız bir gmail adresi almalısınız. Ve öğrencilerinizin de almasını istemelisiniz.  ( öğrencilerimin çoğunun Gmaili yoktu:) )

 

Gmail  sayfanızı açtığınızda ekranda sağ üstte görünen 6 nokta sizi Drive’ın sihirli dünyasına götürecek.

Açılan bu sayfada Drive ‘ı tıklamalısınız , Karşınıza çıkan ekranda oluştur butonundan , dökümanlar , e- tablolar , sunu, form, çizim uygulamalarından birini seçip öğrencileriniz için bir çalışma hazırlamalısınız . Etkinliklerinizi hazırlayın paylaş butonundan isterseniz tüm öğrencilerle isterseniz derse o gün gelemeyen öğrencinizle paylaşabilirsiniz.

Yukarıda görünen ekran benim öğrencilerimle paylaştığım döküman,  onlara dersin başında sözel olarak anlattığım yönergelerle ne yapmaları gerektiğini hem söyledim hem de bilgisayar dersliğinde yaptığımız bu derste bir uygulama ile  gösterdim, sizler de ders öncesi mutlaka yapacağınız etkinliği  deneyimlemelisiniz , ben öncelikle öğrencilerimden 2 klasör oluşturmalarını istedim, biri Türk Dili ve Edebiyatı diğeri Dil Anlatım olmak üzere  ders içinde oluşturulan dökümanlar ilgili klasörlere aktarılıyor  siz de böylelikle Drive’ların karmaşık olmasını engellemiş olursunuz.

Öğrencilerden  ortak metin üzerinde edat veya bağlaçları önce seçmelerini sonra cevabı yorum olarak bırakmalarını istedim.  Tüm öğrenciler hızlı şekilde cevap vermeye başlayınca herkes sürece katılmış oldu.  Siz de dijital derinizin  ilk 10 dk’sını yönergelere  , 15 dk öğrencilerin etkinlikleri yapmasına,  15 dk geri dönütlere ayırabilirsiniz.

Eğitimde teknoloji kavramının somut örneklerle anlatılması gerektiği düşüncesine inandığım için sizlere dersimde deneyimlediğim bir kaç örnek vermek istiyorum.

10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde Divan Edebiyatı ürünlerine ait metinler paylaşıp bu metinlerde bilinmeyen kelimeleri bulabilir,

10. sınıf dil ve anlatım dersleri içinde  sıfatlar konusu işlenirken öğrencilerle  sıfatların olduğu bir metin paylaşılıp ,sıfat türlerini bulmasını  isteyebilirsiniz ,

10. sınıf dil ve anlatım sözcük türleri ünitesinde  tüm sözcük türlerinin olduğu bir metin paylaşılarak , sözcük türlerini yine yorum olarak  yazması istenebilir. Sözcük türlerini önceden belirlediğiniz renklerle öğrencilere aktarırsınız  ve onlar bu yönerge ile çalışmalarına başlayabilirler böylelikle  yapılan  çalışma daha zevkli hale gelmiş olur .

10. sınıf dil anlatım anlatım bozukluğu konusunda cümleler paylaşıldıktan sonra anlatım bozukluğunun nedenini yazmasını isteyebiliriz.

Hepsi sizin yaratıcılığınıza  kalmış  üstelik öğrenciler  teknoloji kültürüne  çok çabuk alıştıkları için hem onlarla aynı dili konuşmuş  oluyorsunuz hem de dersler zevkli hale geliyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.