Eğitimde teknoloji kullanımı, okullarda tabletlerle veya bilgisayarlarla derslerin işlenmeye başlanmasından itibaren her geçen gün biraz daha gelişmekte; yeni çıkan uygulamalar ve bazı internet siteleri de bu gelişimi desteklemektedir. Kavramı bir bütün olarak ele aldığımızda, Türkçe ve Edebiyat derslerinde teknolojinin kullanımına yönelik uygulamaların sayısı maalesef sınırlıdır. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri olarak bu olumsuz durumu fırsata çevirebilmek yine bizlerin elinde. Sınıf dışı etkinlik olarak dijital hikâye hazırlama veya bilgisayar üzerinden karikatür/çizgi roman oluşturma güzel bir ödevlendirme yöntemi olabilir.

Dijital hikâye hazırlamak veya hazırlatmak için Tellagami oldukça elverişli bir uygulamadır. İstediğiniz herhangi bir arka plan seçtikten sonra karaktere ses kaydınızı da ekleyebilirsiniz. Karakter, ses kaydıyla eş zamanlı olarak jest ve mimikler oluşturmaktadır. Sınıfta gruplar belirlenerek sunum, proje, dönem ödevi, hikâye, şiir, sesli kitap vb. etkinlikler oluşturulabilir. Böylece öğrenciler klasik ders anlayışından biraz olsun uzaklaşarak aktif öğrenme sürecine dâhil olacaklardır. Ayrıca, topluluk önünde konuşmaktan çekinen öğrenciler, oluşturdukları dijital hikâyeler sayesinde kendini daha rahat ifade etme olanağı bulacaklardır. Bu fikirden yola çıkarak Eğitim Araştırmaları dersinde Tellagami ile sunum hazırlayarak örnek bir uygulama gerçekleştirdik. İlgili videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Tellagami’ye alternatif olarak Goanimate adlı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. İstediğiniz ses, efekt ve arka plan ekleyerek çizgi animasyonlar oluşturabilir; bunları derste öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz. Üstelik oluşturulan karakterlere Türkçe sesler de ekleyebilirsiniz. Tek olumsuz yanı ise Türkçe seslerin biraz robotik çıkması. Teknoloji dersinde hazırladığım klişe sözcük kullanımını eleştiren bir örneğe buradan ulaşabilirsiniz.

Vermiş olduğum derslerin hemen hepsinde konuyla ilgili karikatürler kullanıyorum ve en eğlenceli geçen derslerim genelde karikatür kullandığım dersler oluyor. Karikatür, gerek dergilerden çekilen fotoğraflar; gerekse internet sitesinde anahtar kelimelerle aranarak kolayca bulunması açısından öğretmenlere büyük avantajlar sağlamaktadır. Görsellik ve konuyla bağlantılı mizahi bir bakış açısı, verilmek istenen fikrin, düşüncenin kolayca kavranması derste karikatür kullanımının diğer bir avantajıdır. Ancak işlenecek konuyla ilgili karikatürün bulunamaması; bulunsa bile karikatürde argo veya müstehcen birtakım sözcüklerin geçmesi öğretmenlerin işini biraz zorlaştırmaktadır. Photoshopla düzeltilemeyecek veya silinemeyecek müstehcen sözcüklerin olması, derste karikatür kullanımını olumsuz etkilemektedir. Bu durumu Pixton ile aşmak mümkün. Sınıf dışı etkinlik olarak dijital hikâye gibi dijital karikatür oluşturulabilir. Bir ödevlendirme yöntemi olmasının yanı sıra, öğretmenler anlatacağı konuyla ilgili kendi karikatürlerini yaparak bunları derste kullanabilir. Biraz hikâyeleştirerek Pixton’da oluşturduğum Karacaoğlan’ın Bir Kız Bana Emmi Dedi Neyleyim?  adlı şiirine buradan ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER