Son zamanlarda birçok akademik kaynakta karşımıza üç boyutlu tasarım ve baskı örnekleri çıkıyor. Öğrencilerin yaratıcılık ve problem çözme becerilerini ön plana çıkaran bu yaklaşımı sınıflarınızda sizler de kullanmaya başlayabilirsiniz.
Bir çok uygulamada öğrencilerinize grup çalışması yaptırıp, öğrencilerinizin birlikte çalışma ve işbirliği becerilerini geliştirmelerinde katkıda bulunabilirsiniz.

Peki nereden başlamalısınız?
Öncelikle öğrencilerinize üç boyutlu cisimlerin nasıl oluşturulacağını kağıt kalem ile gösterdikten sonra 3 boyutlu tasarım ile tanışmaları için https://www.tinkercad.com/  adresini ziyaret edebilirsiniz. Sistem online çalıştığı için öğrenci cihazlarına bir yazılım kurulması gerekmez. Okul bilgisayar labaratuvarından da bu yazılıma erişilebilir.

Öğrencileriniz ve siz ücretsiz hesaplar alıp, limitsiz tasarım saklayabilirsiniz. Küçük sınıftaki öğrenciler için öğretmen olarak tek bir hesap alıp, öğrencilerinize kullandırabilirsiniz. Bu size yapılan çalışmaları bir ekrandan görmenizi sağlayacaktır.
Tinkercad’i öğrencilerinize tanıtmadan önce temel kullanım kurallarını gösteren videoyu izlemeniz sisteme alışmanıza yardımcı olacaktır.

Screen Shot 2014-04-30 at 11.50.07

Başlangıç olarak dikdörtgen bir kutu çizip, araç kutusundan ya da cisim üzerinden boyutları değiştirebilirsiniz. Kutunun üzerine ikinci bir nesne ekleyebilir ve birinci cisim üzerinde açağınız bir pencere ile kutunun içerisinde boşluk oluşturabilirsiniz. Bu uygulama öğrencilerde üç boyutlu tasarımın temellerini oluşturacaktır.
Galeri kısmından daha önce yapılmış tasarımlara bakarak bu tasarımları örnek olarak da kullanabilirsiniz. Tinkercad 2013 yılında tasarım firması AutoCAD tarafından satın alınmış olup, sürekli yeni özellikler eklenmektedir.

Hangi derslerde kullanılabilir?
Fen öğretmenlerinin çok ilgisini çeken uygulama hemen hemen tüm ders alanlarında kullanılabilir. Örneğin yaşam yerlerinin işlendiği bir derste öğrenciler evleri ve çevre birimlerini tasarlayabilirler ve sonrasında da tasarımlarının üç boyutlu çıktısını alabilirler.

123D Design yazılımı da öğretmen ve öğrencilere geniş bir yelpaze sunmaktadır. http://www.123dapp.com/ adresinden ulaşabileceğiniz sistem yine AutoCAD firmasına ait olup, ücretsiz üyelikle bir çok tasarım aracına ve örneklerin bulunduğu galerilere ulaşabilirsiniz. Kullanımı Tinkercad yazılımına göre biraz daha eğitim ve tecrübe gerektirir. Daha çok lise seviyesindeki öğrencilerle kullanıma uygundur.

Özellikle 1:1 iPad programı uygulayan okullarda ücretsiz iPad uygulaması indirilerek tasarım yapılabilir ve öğrenci bu çalışmayı kendi hesabına kayıt edebilir. Galerisinde bir çok hazır cisim bulunduğu için daha detaylı çalışmalar yapılabilir.
En son eklenen özellikle devre çizimi de yapılabilmekte ve öğrenciler üç boyutlu ortamda çalışabilmektedirler.

Aşağıda örnek bir çalışmayı ve kontrolleri görebilirsiniz:

Screen Shot 2014-04-30 at 11.50.21

Gelecek yazılarımda ders alanlarına özel örnekleri de paylaşacağım. Sizler de aklınıza gelen uygulamaları lütfen bizlerle paylaşınız.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER