Uzaktan Eğitimde Çevrimiçi Etkinlikler

1 14.382

 

Gerçek keşif yolculuğu… yeni manzaraları görmek değil, yeni gözlerle bakmaktan ibarettir.

—Pico Iyers, yazar

Öğretmenler olarak hep bir keşif yolculuğundayız, becerilerin keşfi… tabi ki bu keşfi önceden hazırlanmış bir sınıf, sıra, masa, etkileşimli tahta, okul koridorları, duvarları ve kocaman bir bahçede yapıyoruz. Bazen bir virüs ve tabi ki çoğunlukla teknolojik gelişmeler bizi sürekli gelişime ve değişime iten güçler olarak karşımıza çıkıyor. Bu sefer keşif yolculuğumuz duvarları ve bahçesi olmayan uzaktan eğitim ile devam ediyor.

Uzaktan eğitim, öğrencilerin ve eğitmenlerin mekâna, zamana veya her ikisine göre birbirinden ayrıldığı resmi öğrenme faaliyeti olarak tanımlanabilir. Bu bağlamda;

 • Öğretmen ve öğrenci birbirinden ayrılır ve bu uzaktan eğitimin temel bir özelliğidir.
 • Kurumsal bir eğitim sistemidir. Bu yönüyle sıradan bir TV izlemekten, kitap okumaktan veya konuşmaya katılmaktan farklıdır.
 • Basılı materyaller, videolar, bilgisayarlar ve internet aracılığıyla verilebilir.
 • İki yönlü iletişimdir, öğrenci verilen görevleri yerine getirir, buna yönelik bir geribildirim alır.
 • Kişiselleştirilmiş bir öğrenme sistemidir. 
 • Uzaktan eğitim, özel bir ihtiyaca özel bir cevaptır. 

Uzaktan eğitim sistemi 6 öğeden oluşmaktadır. Bunlar; kaynaklar, öğretim tasarımı, dağıtım, etkileşim, öğrenme ortamı ve bunların en üstünde ise yönetim bulunmaktadır. Bu sistemin düzgün çalışabilmesi için diğer öğelerle birlikte etkileşim öğesinin iyi planlanması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar uzaktan eğitim aracılığıyla yapılan derslerdeki etkileşim oranı arttıkça öğrenenlerin derslere olan ilgilerini olumlu yönde artırdığını ve tabi ki öğretim elemanlarını da olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Etkileşimi daha etkili kılabilmek için aşağıda birkaç çevrimiçi etkinliklerden örnek olması adına bahsedeceğim.

İlginç bir sayfa

İstediğiniz ilginç bir web sitesinin ekran görüntüsünü alın. Öğrencilerinizle paylaşım yaptığınız sisteme (Edmodo, Google Classroom, Flipgrid, padlet vb.) yükleyin ve neden bu web sitesini seçtiğinizi yazın. Öğrencilerinizden de aynısını yapmasını isteyin, birbirlerinin gönderilerine yorum yapmalarını sağlayın.

Ters Talimatlar

Öğrencilerinizle paylaşım yaptığınız sisteme (Google Classroom, Google Docs vb.) bir ters talimat gönderin (örneğin: Televizyonunuz bozulduğunda, kablolarını asılarak koparın, üstüne bir yumruk vurun ve kumandayı televizyona fırlatın gibi). Öğrencilerin yorumlarda doğru talimatlar göndermelerini sağlayın. Ters talimatlara bazı örnekler: bir testten nasıl geçilir, bir dil nasıl öğrenilir, paradan nasıl tasarruf edilir, evde nasıl çalışılır.

Kitap Tanıtımı

Öğrencilerin okudukları kitapları tanıtmaları istenir. Bu tanıtımlar diğer öğrencilerle paylaşılır ve öğrencilerin bu tanıtımlara yorum yapmaları, sorular sormaları istenir. Bu etkinlik öğretmenin bir kitap tanıtmasıyla da yapılabilir, örneğin öğretmen kitaptaki bir karakteri tanıtır, bu karakterin perspektifinden hikayeyi yeniden yazmalarını isteyebilir, öğrencilerin kitaba alternatif bir son yazmalarını isteyebilir, kitabı görselleştirmeleri ve bunu ders sisteminde paylaşmaları istenebilir.

Sınıf Blogu

Google Sites ya da farklı bir blog aracılığıyla sınıf bloğu oluşturun. Bir konu seçin (dersinizle ilgili bir konu olabilir) ve ilk giriş paragrafını yazın, öğrencilerinizden konuyu devam ettirmelerini isteyin. Bu çalışmayı “en sevdiğim şehir”, “en sevdiğim film” vb. şeklinde de devam ettirebilirsiniz.

Bağlı Haberler

Öğrencilerinizi 3-4’erli gruplara ayırın ve grupların kendilerine isim bulmalarına izin verin. Her grupla bir haberin bağlantısını paylaşın. Grupta yer alan her üyeye görevler verin (Örneğin, biri haberin özetini yazsın, diğeri haberde geçen önemli 7-8 kelime belirlesin, diğer öğrenci ise haberle ilgili 3 haber daha bulsun). Küçük sınıflarda herkes bir haber üzerinde çalışabilir. Daha sonra çalışmalara mutlaka geribildirim verin. Bu etkinlik için Google docs uygulamasını kullanabilirsiniz.

Google Amcaya Sor

Bu uygulama için Zoom, Hangouts vb. gibi sohbet araçları kullanabilirsiniz. Dersten önce bazı genel bilgi soruları hazırlayın. Öğrencilere google’da arama yaparak sorularınızın cevaplarını bulmak için yarışacaklarını bildirin. Sohbet uygulamasına soruyu gönderin ve ilk önce cevabı gönderen öğrenciyi tebrik edin ?. Bu etkinliği bir öğrenciniz de sınıfa yaptırabilir.

Ben Buradayım!

Yine Google amca bize yardımcı olacak, bu sefer Google My Maps aracını kullanıyoruz. Google My Maps üzerinde bir harita oluşturun. Haritayı öğrencilerinizle paylaşın ve nerede olduklarını gösteren bir iğne bırakmalarını sağlayın. İğne ile birlikte bulundukları yerin özelliklerinden bahseden bir açıklama yazarlar. Öğrenciler birbirlerinin nerede olduklarına bakarlar ve yerler hakkında açıklamaları okur, araştırma yaparlar. Aynı şehirlerde olan öğrenciler Google Docs üzerine bulundukları şehri tanıtan ortak bir yazı yazarlar. Tabi ki yapılan çalışmalara geri bildirim vermeyi unutmuyoruz ?

Görebiliyorum!

Malum evden çıkamıyoruz ve EVDE KAL! Diyoruz ama etkinlik yapmaya devam ? Evimizin penceresinden bir fotoğraf çekiyoruz ve öğrencilerimizle paylaşıyoruz. Fotoğrafın altına “Görebiliyorum…” ile başlayan bir açıklama ekleyin. Daha sonra öğrencilerinizi de aynısı yapmaları için teşvik edin.

Benim Müziğim

Youtube’da sevdiğiniz 2-3 şarkıyla bir çalma listesi oluşturun. Listeyi öğrencilerinizle paylaşın ve her şarkı seçeneğiniz için bir gerekçe belirtin. Öğrencilerinizin de aynısı yapmasını sağlayın. Böylelikle öğrenciler birbirlerinin seçimlerini okurlar ve müzik seçimleri hakkında yorum yaparlar.

Etkinlikleri, internette çokça paylaşılan etkinlikler arasından örnek olması açısından derledim. Bu etkinlikleri sınıfınızın durumuna, dersinizin amaçlarına göre şekillendirip, geliştirebilir, zenginleştirebilirsiniz. Koronavirüs döneminde toplum olarak eğitim ihtiyacımızı karşılayacak uzaktan eğitim sistemini yapılandırabilmek için gerekli teknolojiyi geliştirecek, bu teknolojiyi kullanacak olanlar biz öğretmenleriz. Halihazırda yaptığınız çevrimiçi etkinlikleriniz varsa eğer aşağıdaki padlet sayfasında paylaşırsanız çok sevinirim ? Sağlıcakla!

QR Kod: Link: https://padlet.com/omeroz84/j7vnjtufkke7

1 yorum Yapıldı
 1. Serap Diyor ki:

  Merhaba
  Biz de uzaktan eğitim sürecine alışmaya çalışıyoruz ama en büyük sıkıntımız iletişim kuramamak. Yüzyüze olmayan dersler istenilen verime ulaşmıyor. Bu nedenle Zoom uygulamasını kullanıyorduk ama hakkında pek çok olumsuz durum ortaya atıldı. Bu konuda sizin görüşünüz nedir?
  Alternatif ama güvenli bir uygulama tavsiyeniz var mı?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.